İnternetten satış mağazası açmak e-ticaret yapacak kişi ve işletmelerin yaptığı bir işlemdir. Genellikle markalar internetten satış mağazası açarak ürün ve hizmetlerini listeler ve hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaştırarak satışlarını gerçekleştirir.

İnternetten satış mağazası açmak isteyen markaların ise ürün bulmadan tedarikçi sürecine, e-ticaret sitesi kurmadan pazarlama çalışmalarına kadar olan bütün süreçlerde profesyonel bir şekilde hareket etmesi gerekir. Aksi takdirde markaların işlerini büyütmeleri zorlaşabilir.

İnternetten satış mağazası nasıl açılır adlı bu yazımızda sizlere satış mağazası açmak hakkında bilgi vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve sanal mağazanızı nasıl açabileceğiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Satacağınız ürünleri belirleyin

İnternetten Satış

İnternetten satış mağazası açmak için satacağınız ürün ve hizmetleri doğru bir şekilde belirlemeniz gerekir. Bu süreçte işletmeler e-ticaret istatistikleri, trend ürünleri, e-ihracat istatistikleri ve pazaryeri ürün raporlarını inceleyerek satacakları ürün ve hizmetlere karar verir.

Bunun yanı sıra internetten satış mağazası açmak isteyen işletmeler belirli bir hedef kitleye hitap eden niş ürünlere de yönelebilir.

Tedarik süreçlerinizi belirleyin

İnternetten satış mağazası açmak için ürün ve hizmetlerinizi belirledikten sonra tedarik süreçlerine de karar vermeniz gerekir. Bu noktada markalar stoklu ya stoksuz bir şekilde satış yapmayı tercih edebilir ve her iki satış yönteminde de markaların tedarikçi seçiminde dikkat etmesi gereken belirli noktalar bulunur.

  • Tedarikçinin elindeki ürünleri inceleyin.
  • Ürün stok durumları hakkında bilgi edinin.
  • Tedarikçinin yeni ürün temin etme sürecini önemseyin.
  • Tedarikçinizin ürün fiyatlarına önem verin.
  • E-ticarette olan yatkınlığını göz önünde bulundurun.
  • Kargo süreçlerine önem verin.
  • Minimum alış limiti olup olmadığı hakkında bilgi alın.

Bunlara önem vererek tedarikçi seçimini doğru bir şekilde yapabilirsiniz. Çalışacağınız tedarikçiyi seçerken yalnızca bir kişiyle anlaşma yapabileceğiniz gibi birden fazla tedarikçiyle görüşebilir ve birden fazla anlaşma yapabilirsiniz. Böylece ürün tedarik sürecinizi profesyonelce yönetebilir ve stoksuz kalmamızın önüne geçebilirsiniz. Müşterilerinizin aradığı ürünlere kolayca ulaşmasını sağlayabilir, stok durumunuzu yönetebilir ve internet mağazanız üzerinden yaptığınız satışları arttırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: E-ihracat Nasıl Yapılır

İnternetten Satış Mağazası Kurun

İnternetten Satış yapmak

İnternetten satış mağazası açmak için e-ticaret siteniz olması gerekir. E-ticaret sitesi açmak için de tercih edebileceğiniz birçok yöntem bulunur. Açık kaynak kodlu yazılımlar, hazır e ticaret altyapıları, site yazdırma yöntemleri internetten satış mağazası kurmak için tercih edebileceğiniz yöntemlerdir.

E-ticaret sitesi kurma yöntemlerinin birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları bulunuyor olsa da genellikle profesyonel hareket etmek isteyenler hazır e-ticaret alt yapılarına yönelir. Çünkü hazır e ticaret altyapıları içerisinde markaların süreçlerini profesyonel olarak yönetebileceği birçok özellik bulunur.

Site tasarımı

İnternetten satış mağazası kurmak için site tasarımına da önem verilmesi gerekmektedir. Çünkü profesyonel bir site tasarımına sahip olan insanlar ve markalar müşterilerine güven vermekte ve böylece satışlarını artırma fırsatı bulmaktadır. Bu nedenle internetten satış mağazası açmak istiyorsanız kurumsal kimliğinize uygun müşterilerinize güven veren bir site tasarımı da yapmanız gerekir.

Sanal pos

İnternetten satış mağazalarında olmazsa olmazlardan biri de sanal postur. Sanal pos siteniz üzerinden sattığınız ürün ve hizmetlerin tahsilatını gerçekleştirmenize olanak sağlar. Bu süreçte internetten satış yapan işletmeler genellikle sanal poslarını bankalar ya da ödeme sistemleri aracılığıyla alır.

Kargo anlaşması

İnternet üzerinden satılan fiziksel her ürün ve hizmet müşterilere teslim edilmek zorundadır. Bu süreçte de markalar kargo firmalarıyla çalışır. Kargo firmaları ile çalışacak markalar ise maliyetlerini azaltmak için kargo anlaşması yapar. Doğru kargo firmasını bulmak içinse markalar her zaman birden fazla kargo firmasından teklif alır ve sunduğu hizmetleri göz önünde bulundurarak anlaşmaya varır.