E-ihracat, markaların ürün ve hizmetlerini farklı ülkelerde yaşayan kişilere sattığı ticari faaliyete verilen isimdir. E-ihracat sektöründe faaliyet gösteren markalar yurt dışına satış yaptığı için döviz geliri elde edebilir ve bu da markaların karlılığını olumlu etkiler. Yurt dışına ürün satışı yapacak olan markaların yönelebileceği birçok Pazar ülkesi bulunur ve bu noktada iyi bir seçim yapılması gerekir.

Yurtdışına satış için Pazar seçimi iyi yapılmadığında veya doğru strateji ile yurtdışına satış yapılmaya başlanmadığında kişi ve işletmeler birçok problemle karşı karşıya kalabilir ve e-ihracat süreçleri olumsuz etkilenir.

E-ihracat Nasıl Yapılır adlı bu yazımızda sizlere adım adım yurtdışına satış yapmak hakkında bilgi vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve nasıl e-ihracat yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Pazar Ülkenizi Seçin ve Analiz Edin

E-ihracat yapmak istiyorum diyorsanız ilk yapmanız gereken çalışmanın Pazar ülkesi seçimi yapmak olduğu bilmeniz gerekir. Genellikle bu süreçte markalar hedef Pazar araştırması yaparak işlerine başlar ve satış potansiyeli yüksek olan ülkelere yönelir. Amerika, Avrupa Ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri e-ihracat yapacak markaların en çok yöneldiği ülkelerdir.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Kıyafet Satışı Yapmak

Satacağınız Ürünleri Belirleyin

Yurtdışına ürün satışı yapmak istiyorsanız satacağınız ürünleri de belirlemeniz gerekir. Hedef Pazar ülkenizi belirledikten sonra bu ülkede en çok satın alınan ürünleri tespit edebilir ve bu ürünleri stoklarınıza eklemeyi düşünebilirsiniz. Bununla beraber popüler olan e-ihracat ürünlerine yönelerek de satış yapabilirsiniz.

Şirketinizi Kurun

Yurt dışına ürün satışı yapmak için bir şirket kurmanız da gerekir. Bu noktada şahıs şirketi, anonim şirket ve limited şirket türlerinden birisini seçerek kurulumunu yapabilirsiniz. Böylece ürün ve hizmetlerinizi yasal bir şekilde yurt dışına satabilirsiniz.

E-ihracat Sitenizi Kurun

e-ihracat nasıl yapılır

Şirket kurulumu, Pazar belirleme ve ürün seçimi gibi işlemleri yaptıktan sonra satacağınız ürün ve hizmetleri listelemek için bir e-ihracat sitesi kurmanız gerekir. Bu noktada açık kaynak kodlu yazılımlar, hazır altyapıları ya da site yazdırma gibi yöntemleri tercih ederek e-ihracat sitenizi kurabilirsiniz.

Satacağınız ürünleri sitenize yükledikten ve sitenizin tasarımını yaptıktan sonra birkaç çalışma daha yapabilir ve sitenizi satışa hazır hale getirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Popüler Opencart Modülleri

Sanal Pos Anlaşması Yapın

e-ihracat

E-ihracat yapmak istiyorum diyen kişi ve işletmelerin yapması gereken anlaşmalardan birisi sanal pos anlaşmasıdır. Sanal pos anlaşması yurtdışına satış siteniz üzerinden sattığınız ürünlerin tahsilatını sitenizden gerçekleştirmenize olanak sağlar.

Bu süreçte yurtdışına satış yapacak olan kişi ve işletmeler ise sanal pos sistemleri ya da bankalar ile iletişime geçerek siteleri için teklif toplar ve en uygun gördükleri teklifleri değerlendirerek sanal pos entegrasyonlarını yapar. Siz de sitenizi satışa hazır hale getirmek için bu anlaşmaları yapabilirsiniz.

Kargo Anlaşması Yapın

e-ihracat yapmak

Yurtdışına satış siteniz üzerinden sattığınız ürün ve hizmetleri müşterilerinize uygun fiyatlar ile ulaştırmanız markanızın maliyetlerini oldukça azaltır. Bu noktada da yurtdışına satış firmaları kargo anlaşması yapar. Kargo firmalarından teklif toplayan işletmeler:

  • Desi bazlı gönderim ücretleri
  • Kapıda ödeme özelliği
  • Adresten alım şartları
  • Kargo gönderim kotası

Gibi önemli unsurları önemser ve çalışacağı kargo firmasını belirler. Fakat çalışacağınız kargo firmasını belirlemeden önce birden fazla firmadan teklif almak ve karşılaştırmak doğru firmaya ulaşmanıza yardımcı olur.

Pazarlama Çalışmaları Yapın

Yurtdışına satış nasıl yapılır diyenlerin önem vermesi gereken bir diğer konu da pazarlama çalışmalarıdır. Pazarlama çalışmaları markanızın ürün ve hizmetlerini hedef kitlenizde yer alan kişilere ulaştıran çalışmalardır. Sosyal medya, arama motoru reklamcılığı, seo, sms pazarlaması, e-mail marketing gibi pazarlama yöntemlerini kullanabilir ve böylece ürünlerinizi istediğiniz pazarlara ulaştırarak satışlarınızı artırabilirsiniz.