E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren markalar arama motorlarında ön plana çıkmak için seo çalışmaları yapar. Bazı işletmeler seo çalışmalarını profesyonel bir şekilde yaparken bazıları ise belirli hatalar yapar. E-ticaret seo çalışmalarında yapılan seo hataları ise arama motoru optimizasyonunda başarıya ulaşmanızı engelleyebilir. Bu nedenle her markanın e-ticarette en çok yapılan seo hataları hakkında bilgi sahibi olması ve bu hataları yapmaktan kaçınması gerekir.

E-ticarette en çok yapılan seo hataları adlı bu yazımızda sizlere yapmaktan kaçınmanız gereken seo hatalarından bahsedeceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve bu hatalar hakkında bilgi alarak yapmaktan kaçınabilirsiniz.

Site Hızı

E-ticaret seo çalışmalarında kullanıcı deneyimi oldukça önemlidir. Bir e-ticaret sitesini ziyaret eden kullanıcıların büyük bölümü ilgili sitede hızlı bir şekilde zaman geçirmek ister. Bu nedenle markaların site hızına önem vermesi gerekir. Çünkü Google botları da bir siteyi tararken site hızını önemser ve yavaş yüklenen siteleri ön plana çıkarmaktan kaçınır.

E-ticaret sitelerinin yavaşlamasına neden olan belirli unsurlar bulunur, CSS kodları, Java Script Kodları, Kullanılan modül ve plugin-ler, görsel boyutları sitenin hızlı açılmasını engeller. Bu noktada markaların site hızı optimizasyonu çalışmaları yapması gerekir.

Anahtar Kelime Yamyamlığı

seo hataları

E-ticarette en çok yapılan seo hataları deyince aklınıza gelmesi gereken bir diğer hata da anahtar kelime yamyamlığıdır. Anahtar kelime yamyamlığı bir sayfada veya farklı sayfalarda aynı anahtar kelimenin hedeflendiği çalışmalara verilen isimdir.

Bu seo hatası ilk başlarda hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olsa da ilerleyen süreçlerde Google tarafından spam algılanmanıza neden olabilir. Bu nedenle e-ticarette en çok yapılan seo hataları arasında yer alan anahtar kelime yamyamlığından uzak durmaya özen göstermelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Rakip Analizi Nedir

Özgün Olmayan İçerikler – Dublicate Content

Arama motoru optimizasyonu faktörlerinden birisi de içeriklerdir. Genellikle arama botları bir siteyi tararken içeriğin özgün olup olmadığını da incelemektedir. Bu noktada özgün olmayan içerikleri sitenize eklemeniz spam olarak algılanmanıza neden olabilir ve bu da kısa ve uzun vadede sitenizin arama sonuçlarındaki görünürlüğünü olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle sitenizde özgün içerikler yükleyebilir ve böylece dublicate content probleminden uzak durabilirsiniz.

İçeriklerde Hiyerarşik Düzenin Oluşturulmaması

E-ticarette en çok yapılan bir diğer seo hatası da hiyerarşik düzendir. Genellikle sitenizi taramaya gelen arama botları bir içeriği incelerken hiyerarşik yapıyı da göz önünde bulundurmaktadır.

H1, H2, H3, H4, H5 ve H6 içeriklerini içeriklerde kullanmak oldukça önemlidir. İçeriklerde kullanılacak olan H1 etiketinin yalnızca bir tane olması gerekir. Alt başlıkların ise H2, H3, H4 olarak kullanılması önemlidir. Fakat burada hiyerarşi düzgün ayarlanmalıdır. H2 etiketi kullanılan bir alt başlığın alt başlığı H3 olarak işaretlenmesi gerekirken H3’ün alt başlığı ise H4 olarak etiketlenmelidir.

Meta Title ve Description Sorunları

E-ticaret sitenizde kullandığınız meta title ve descriptionları yanlış kullanmanız da sıkça karşılaşılan seo hataları arasında yer alır. Burada markalar yanlış karakter sayısı ya da dublicate meta title ve descriptionlar kullanabilir.

Bir e-ticaret sitesinde kullanılması gereken meta titleların uzunluğu 60 karakteri aşmamalıdır ve meta descriptionların da 160 karakter sınırını aşmaması gerekir. Bununla beraber kullanılacak olan meta title ve descrptionların dublicate olmamasına da özen gösterilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir: Ürün Tavsiyeleri

Görsel Alt Taglerinin Eksik Olması

E-ticaret sitenize ekleyeceğiniz görsellere alt tag eklemeniz de oldukça önemlidir. Çünkü Google arama botları bir siteyi ve sayfayı ziyaret ettiğinde görsellere eklenen alt tagler sayesinde sayfadaki görselleri taramakta ve indekslemektedir.