E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satan işletmeler için hazırladığımız rakip analizi nedir ve nasıl yapılır adlı bu yazımızda sizlere birçok önemli bilgi vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve rakip analizinizi daha doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapan işletmelerin aynı sektörde faaliyet gösterdikleri birçok rakipleri bulunur. E-ticarette başarılı olmak isteyen işletmeler rakiplerini yakından tanıması ve buna göre rakip analizi yaparak pazarlama stratejileri geliştirmesi gerekir. Aksi halde işletmelerin rakipleri ile rekabete girmesi zorlaşmaktadır. Bu da e-ticaret yaparken verilen emeklerin boşa çıkmasına neden olmaktadır.

Rakip Analizi Nedir?

Rakip analizi, belirli bir pazarda internetten ürün ve hizmet satışı yapacak olan işletmelerin aynı sektörde faaliyet gösteren rakiplerinin güçlü ve zayıf yanlarını keşfetmek için yaptığı analizlere verilen isimdir.

Rakip analizi e-ticaret firmalarının ürün fiyatlandırması, kampanya planlaması, sosyal medya stratejisi geliştirmeleri için oldukça önemli bir analiz türüdür.

Rakip Analizinin Faydaları

Rakip analizi yapmak e-ticaret yapan kişi ve işletmelerin birçok avantajdan yararlanmasını sağlamaktadır. Rakip analizi sayesinde;

 • E-ticaret firmanızın ürün fiyatlandırma stratejilerini belirleyebilirsiniz.
 • İşletmeler rakiplerini daha yakından tanıyarak kendilerini nasıl ön plana çıkaracağınızı bulabilir ve rakipleriniz ile daha kolay rekabete girebilirsiniz.
 • SEO ve dijital pazarlama stratejileri geliştirmenize olanak sağlamaktadır.
 • Müşterilere doğru bir iletişim ile ulaşarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.
 • Markaların güçlü ve güçsüz yönlerini saptayarak kendinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

Bu tür avantajlardan yararlanmak istiyorsanız sizler de rakip analizi yapmaya özen göstermelisiniz. Gelin hep beraber rakip analizi nasıl yapılır bir göz atalım.

Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

E-ticarette rakip analizi yapmak isteyen işletmelerin belirli alanlarda çalışmalar yürütmesi gerekmektedir.

 • Ürün Fiyatlandırması
 • SEO Çalışmaları
 • Sosyal Medya Paylaşımları

Rakip analizi yapmak isteyenlerin ilk olarak incelemesi gereken unsurlar olarak bilinmektedir. Fakat rakip analizi yaparken e-ticaret firmalarının her alanda farklı incelemeler yapması gerekir.

Ürün Fiyatlandırma Stratejilerini Gözlemleyin

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satan kişi ve işletmelerin ürün fiyatlandırma stratejileri birbirinden farklılaşmaktadır. Her marka ürünlerini farklı fiyatlarla satışa sunmaktadır. E-ticaret firmalarının rakip analizi yaparken ürün fiyatlandırma stratejilerini göz önünde bulundurması oldukça önemlidir.

Bu nedenle rakiplerinizi belirledikten sonra aynı kategoride sattığınız ürünleri hangi ücretle sattıklarını ve kargo fiyatlarını göz önünde bulundurmalısınız.

Seo Çalışmalarına Göz Atın

Rakip analizi nasıl yapılır diyen kişilerin önem vermesi gereken bir diğer konu da SEO çalışmalarıdır. Çünkü her e-ticaret firması Google’da organik sıralamalar elde etmek için SEO Çalışmaları yapmaktadır. Firmaların doğru SEO Stratejileri yürütebilmesi için ise rakiplerinin seo çalışmalarına göz atması gerekmektedir.

Genellikle rakip seo analizi yapmak isteyen e-ticaret firmaları Semrush ve Ahrefs gibi seo analiz araçlarını kullanmaktadır. Bu araçlar üzerinden organik trafik, organik anahtar kelimeler, backlinkler gibi alanlarda araştırma yapmakta ve rakiplerinin seo stratejilerini inceleyebilmektedir.

Sizler de rakip analizi yaparken bu araçları kullanabilir ve rakiplerinizin seo stratejilerini gözlemleyebilirsiniz.

Sosyal Medya Platformlarındaki Aktivitelerini İnceleyin

Rakip analizi yaparken, rakiplerinizin sosyal medya hesaplarını incelemeniz işletmeniz için doğru sosyal medya pazarlama stratejileri geliştirmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle rakiplerinizi belirledikten sonra Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya platformlarında;

 • Takipçi sayısı
 • Gönderi paylaşım aralığı
 • Kaç gün aralıklarla paylaşım yapıldığı
 • Paylaşım metinleri, Hashtagler
 • Kullanılan sosyal medya platformu özellikleri
 • Etkileşim oranları

Gibi alanlarda analizler yapabilir ve rakip firmaların sosyal medya stratejilerini gözlemleyebilirsiniz. Böylece e-ticaret firmanızın sosyal medya stratejisini kolay bir şekilde geliştirebilir ve etki alanınızı arttırabilirsiniz.