Günümüzde birçok e-ticaret firması youtubeda düzenli ve güzel paylaşımlar yaparken birçok e-ticaret firması da rakiplerinin gerisinde kalıyor. E-ticaret Firmaları için Youtube İçerik Önerileri adlı bu yazımızda e-ticaret firmanızın youtube kanalında paylaşabileceğiniz yaratıcı video içerik fikirleri hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren kişi ve işletmeler hedef kitlelerine ulaşmak, marka bilinirliklerini arttırmak ve daha fazla satış yapabilmek için sosyal medya platformlarından yararlanıyor. Sosyal medya platformlarında aktif bir şekilde iletişim yürüten kişi ve işletmeler her sosyal medya platformunun dinamiğine uygun bir şekilde hareket ediyor.

Twitter’da daha çok gündemi takip ederek komik paylaşımlar yapan işletmeler instagramda daha çok görselliğe dayalı paylaşımlar yaparken youtube gibi platformlarda ise yaratıcı videolar üreterek amaçlarına ulaşmak istiyor. Özellikle youtube kullanımının artması ve günde milyonlarca video içeriğin izlenmesi e-ticaret firmalarının youtube kullanmasını zorunlu kılıyor.

Youtube Nedir?

2005 yılında piyasaya sunulan bir sosyal medya platformu olan Youtube video içerikler izleyebileceğiniz ve kanal oluşturarak kendi videolarınızı paylaşabileceğiniz bir sosyal medya platformudur.

Youtube 2006 yılında Google tarafından satın alındığından itibaren sürekli gelişen, değişen ve yeni trendlerin ortaya çıktığı bir sosyal medya platformu haline gelmiştir. Günümüzde milyonlarca kullanıcı bu platformu kullanarak video içerikler izlemekte ve boş zamanlarını değerlendirmektedir. Sizler de youtubeda video paylaşımı yaparak e-ticaret firmanızın hedef kitlesinde yer alan kişilere ulaşabilir ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Kurumsal Videolar

E-ticaret Firmaları için Youtube İçerik Önerileri arasında ilk sırada yer alan youtube içerik önerimiz kurumsal videolar. Günümüzde e-ticaret firmaları tarafından oluşturulan youtube kanallarına olan ilgi her geçen gün artıyor. E-ticaret firmaları bu ilginin artması ile beraber marka bilinirliklerini ve güvenilirliğini arttırmak için daha çok kurumsal videolar paylaşıyor.

  • Şirket tanıtımı
  • Şirket tarihçesi
  • Departman tanıtımı
  •  Yönetici sohbetleri

Gibi birçok konuda e-ticaret firmaları youtube videoları çekiyor ve böylece hedef kitlesinde yer alan kişilere marka bilinirliğini sağlayarak müşteri sadakatini arttırabiliyor.

Kendin Yap Videoları

Youtube içerik önerileri arasında yer alan başka bir içerik türü ise kendin yap (DIY) videolarıdır. Özellikle boş zamanlarını değerlendirmek ve yeni bir şeyler üretmek isteyen kişiler tarafından oldukça çok izlenen içerik türü olan kendin yap videoları, bir ürünün hangi malzemeler kullanılarak ve hangi adımlarla yapılacağını gösteren içerik türlerine verilen isimdir.

Sizler de e-ticaret firmanızın youtube kanalından bu tür içerikler paylaşabilir ve hedef kitlenizde yer alan kişilerin hangi ürünleri ve araçları kullanarak ne tür tasarımlar ve yaratıcı fikirler ortaya çıkarabileceğini onlara aktarabilirsiniz.

Makyaj Videoları

Özellikle kozmetik sektöründe faaliyet gösteren e-ticaret siteleri tarafından kullanılabilecek olan youtube içerik önerilerinden birisi olan makyaj videolarına olan ilgi oldukça büyük. Bir gün içerisinde binlerce kişi youtube üzerinden makyaj videoları izleyerek kendilerini bu alanda geliştirmek istiyor.

Sizler de e-ticaret sitenizin youtube kanalı için makyaj videoları çekebilir ve hangi takipçilerinizin hangi ürünleri kullanarak nasıl makyaj yapabileceğini onlara anlatabilirsiniz. Böylece hem ürünlerinizi tanıtabilir hem de satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Ürün İnceleme Videoları

E-ticaret Firmaları için Youtube İçerik Önerileri arasında bulunan ürün inceleme videoları belki de işletmeler için en önemli video türlerinden birisidir. Ürün inceleme videoları e-ticaret firmaları tarafından çekilen ve bir ürünün;

  • Öne çıkan özellikleri
  • Detayları
  • Kullanım alanları
  • Yapısı

Gibi alanlarda bilgi veren videolardır. Youtube kanalı için video fikirleri arayan e-ticaret firmalarının bu video türüne önem vermesi oldukça önemlidir. Çünkü ürün inceleme videoları sayesinde işletmeler ürünlerini daha kolay tanıtabilmekte ve satışlarını arttırabilmektedirler.