Ücretsiz Stok Görsel Siteleri Nelerdir adlı bu yazımızda sizlere ücretsiz bir şekilde görsel temin edebileceğiniz internet siteleri hakkında bilgi vereceğiz. Gelin şimdi hep beraber bunlara bir göz atalım.

Web siteleri ve e-ticaret siteleri için görsellerin önemi oldukça büyüktür. Genellikle e-ticaret sitesi tasarımı, sosyal medya tasarımı ve web sitesi tasarımı gibi birçok alanda firmalar görsellere ihtiyaç duymaktadır.

Günümüzde birçok firma ihtiyaç duyduğu görselleri kendisi çekerken birçok firma ise stok görsel siteleri üzerinden fotoğraf ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Fotoğraf çekimi firmaların maliyetinin artmasına neden olduğu için yeni kurulan firmaların ücretli veya ücretsiz stok görsel siteleri üzerinden fotoğraf ihtiyaçlarını karşıladığı bilinmektedir.

Ücretsiz Stok Görsel Sitesi Nedir?

Ücretsiz stok görsel siteleri, ihtiyacınız olan fotoğraf, illüstrasyon,  vektör ve tasarımları ücretsiz bir şekilde temin edeceğiniz sitelere verilen isimdir. Genellikle stok görsel siteleri içerisinde yer alan fotoğraflar, belirli kullanıcılar tarafından çekilen ve ticari amaçla kullanılmasına izin verilen görsellerdir.

Pixabay

2010 tarihinde piyasaya sunulan Pixabay, ücretsiz olarak illüstrasyon, fotoğraf, vektör ve video temin edebileceğiniz bir platformdur.

Bu platformu kullanırken dikkat etmeniz gereken önemli unsurlar bulunmaktadır;

  • Pixabay’dan görsel indirirken bir üyelik oluşturarak görsellerinizi indirebileceğiniz gibi üyeliksiz bir şekilde de görsellerinizi indirebilirsiniz.
  • Görsellerinizi aratırken e-ticaret, opencart, seyahat gibi anahtar kelimeler ile aramalar gerçekleştirebilirsiniz.
  • Görsel indirmeden önce fotoğraf izinlerini kontrol etmeniz oldukça önemlidir. Bu izinleri göz önünde bulundururken ticari amaçlı kullanılabilir ibaresini görmeniz oldukça önemlidir. Aksi halde telif hakkı ihlali nedeniyle ceza ödeyebilirsiniz.

Pixabay’dan fotoğraf indirirken sizler de bunları göz önünde bulundurabilir ve problemsiz bir şekilde stok görsellerinizi temin edebilirsiniz.

Flickr

2004 yılında piyasaya sunulan bir diğer görsel sitesi de Flickr’dır. Flickr, fotoğrafçıların fotoğraf yüklediği belirli görsellerde düzenlemeler yapabildiği bir görsel platformudur.

Genellikle bu platformda yer alan bazı görseller ticari olarak kullanılabilirken bazı görsellerin ise ticari kullanımına izin verilmemektedir. Bu nedenle Flickr üzerinden fotoğraf indirirken bunu göz önünde bulundurmanız oldukça önemlidir. Bununla beraber siteniz, sosyal medyanız veya sunumlarınız için Flickr’dan görsel indirecekseniz fotoğrafı çeken kişinin adını da paylaşmalı ve lisansın kime ait olduğunu bildirmelisiniz.

Unsplash

E-ticaret firmalarının site tasarımı veya sosyal medya tasarımı esnasında güzel görsellere ulaşabileceği platformlardan birisi de Unsplash’dır. Unsplash her 10 günde bir fotoğraf yüklenen bir ücretsiz stok görsel sitesidir. Genellikle bu platforma 10 günde bir 10 fotoğraf eklenmektedir ve eklenen fotoğrafların lisans problemi bulunmamaktadır. Sizler de görsel arıyorsanız Unsplash kullanabilir ve ücretsiz stok görseller indirebilirsiniz.

Pexels

Her tasarımcının bir kez dahi olsa kullandığı Canva’nın alt projesi olan Pexels, ücretsiz stok görsel ve ücretsiz stok video indirebileceğiniz bir platformdur. Genellikle farklı konseptlerde kaliteli görsel ve videoların bulunduğu bu platform yeni görseller arayan kişiler için oldukça uygundur.

Sosyal medya görsel tasarımı yapanların kaliteli görsellere ulaşabileceği bu platform üzerinden istediğiniz herhangi bir konu hakkında kaliteli fotoğraf ve videolara ulaşabilir ve ilgi çekici tasarımlar yapabilirsiniz.

Little Visuals

Ücretsiz stok görsel siteleri arasında yer alan bir diğer platform ise Little Visuals. Bu platform üzerinden stok görsel indirmek isteyen kişiler ücretsiz bir şekilde fotoğrafları indirebildiği gibi mail bültenine kaydolarak da yüklenen fotoğraflara kolay bir şekilde ulaşabiliyor.

Genellikle Little Visuals mail bültenine abone olan kullanıcılarına 7 adet görseli ücretsiz bir şekilde iletiyor. Oldukça işlevsel bir özellik olan bu özelliği sayesinde Little Visuals diğer ücretsiz stok görsel sitelerinden biraz farklılaşıyor.