Ücretsiz E-ticaret Sitesi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler adlı bu yazımızda sizlere ücretsiz e-ticaret alt yapıları ve bu alt yapıları kullanırken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz. Sizler de bu yazımızı inceleyerek bu konu hakkında daha fazla bilgi alabilir ve e-ticaret sitenizi kurarak internetten satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Günümüzde e-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişi ve işletmeler e-ticaret siteleri ve pazaryerleri üzerinden satış yapıyor. E-ticaret sitesi üzerinden satış yapmak firmaların daha fazla gelir elde etmesini sağladığı için günümüzde birçok kişi e-ticaret sitesi kuruyor.

Kişi ve firmalar e-ticaret sitesi kurarken farklı yöntemler ile e-ticaret sitelerini hayata geçiriyor. Genellikle e-ticaret sitesi kurulumda e-ticaret sitesi yazdırmak, açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapılarını kullanmak, hazır e-ticaret alt yapıları gibi birçok yöntem kullanıyor. Bu yöntemlerin bazıları işletmelerin az maliyetler ile site kurmasını sağlarken bazıları ise maliyetlerinin artmasına neden oluyor.

Açık Kaynak Kodlu E-ticaret Alt Yapıları

Küçük ölçekli e-ticaret firmaları tarafından tercih edilen açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapıları, kişi ve işletmelerin ücretsiz bir şekilde kullandığı e-ticaret alt yapılarına verilen isimdir.

Günümüzde birçok açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapısı bulunmaktadır. Bunlar;

 • Opencart
 • Presta Sho
 • Magento
 • Woocommerce
 • Shopify

Gibi e-ticaret alt yapılarıdır. Kişi ve işletmeler açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapıları ile bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsa belirli unsurları göz önünde bulundurarak bir seçim yapmalıdır.

Güvenlik

E-ticaret sitelerinde güvenliğin önemi oldukça büyüktür. Günümüzde alışveriş yapmak isteyen kişilerin büyük bölümü e-ticaret sitelerini tercih ettiği için firmaların müşteri güvenliğini sağlaması oldukça önemlidir.

Müşteri güvenliğinin sağlanması müşteri bilgilerinin sızdırılması ve kredi kartı bilgilerinin çalınması gibi birçok olumsuz durumun önüne geçmenizi sağlayacaktır. Bu nedenler açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapılarını tercih edecek olan kişi ve işletmelerin;

 • SSL Sertifikaları
 • 3D Secure
 • Güven Damgası

Gibi e-ticaret sitelerinin güvenliğini sağlayan unsurların alt yapılar içerisinde bulunmasına önem vermesi gerekmektedir.

Tasarım Özellikleri

Ücretsiz E-ticaret Sitesi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler arasında bulunan bir diğer unsur ise e-ticaret sitesinin tasarımıdır. Günümüzde bir e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişilerin;

 • Tema
 • Banner ve Slider Alanları
 • Responsive Tasarım

Gibi birçok unsuru göz önünde bulundurması gerekmektedir. Kullanacağınız ücretsiz e-ticaret alt yapısı içerisinde bu özelliklerin bulunması hem daha işlevsel bir e-ticaret sitesi kurmanızı sağlayacak hem da satışlarınızı arttırmada etkili olacaktır.

Modüller ve Kütüphaneler

Ücretsiz e-ticaret alt yapıları genellikle basit düzeyde bir e-ticaret sitesi kurmanıza olanak sağlamaktadır. Fakat işletmeler e-ticaret sitelerini geliştirmek için belirli modüllerden yararlanmaktadır. Bu nedenle ücretsiz e-ticaret alt yapısı ile e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişilerin yararlanabileceği;

 • Tasarım
 • Muhasebe
 • Canlı destek
 • SEO
 • Envanter
 • Güvenlik

gibi modüllerin ücretsiz e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunmasına önem vermesi gerekmektedir.

Bununla beraber açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapılarını geliştirmek isteyen kişiler de bulunmaktadır. Bu kişiler herhangi bir konu hakkındaki bilgilerini destek sisteminde paylaşmaktadır ve bunun sonrasında toplanan belgelere ise kütüphane adı verilmektedir.

Ücretsiz e-ticaret yazılımı kullanmak isteyen kişiler bu alt yapının kütüphanesine göz atmalı ve geniş bir kütüphane gördüğü ücretsiz alt yapıyı tercih etmelidir. Örneğin Opencart Kütüphanesi, Prestashop Kütüphanesi gibi aramalar gerçekleştirerek kullanabileceğiniz alt yapıların kütüphanesini inceleyebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu

Ücretsiz e-ticaret yazılımları ile çalışmak isteyen kişi ve işletmelerin önem vermesi gereken başka bir konu ise arama motoru optimizasyonudur. Günümüzde birçok kişi satın alacakları ürün ve hizmetleri arama motorları üzerinden aradığı için e-ticaret firmalarının arama motoru optimizasyonuna önem vermesi gerekmektedir.

Sizler de e-ticaret alt yapısı seçerken arama motoru optimizasyonu özelliklerini göz önünde bulundurabilir ve doğru e-ticaret alt yapısı seçebilirsiniz.