Genellikle Twitter takipçi sayısı fazla olan işletmeler müşterilerine daha fazla güven verdikleri için hem daha güvenilir gözükmekte hem de daha kolay satış yapabilmektedir. Twitterda takipçi arttırmak isteyen e-ticaret firmaları için hazırladığımız E-ticaret Firmaları İçin Twitter Takipçi Arttırma Yöntemleri adlı bu yazımızda sizlere Twitter takipçi arttırma yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz. Sizler de bu yazımızı inceleyebilir ve bu yöntemler hakkında bilgi alabilirsiniz.

E-ticaret ile internetten ürün satışı yapan kişi ve işletmeler için sosyal medya platformları oldukça önemlidir. E-ticaret firmaları sosyal medya platformları sayesinde hem hedef kitlelerine ulaşabilmekte hem de kolay bir şekilde satış yapabilmektedir.

E-ticaret firmaları tarafından en çok iletişim yürütülen sosyal medya platformlarından birisi Twitter’dır. Twitter daha çok gündemle alakalı bir sosyal medya platformu gibi gözükse de iyi bir iletişim yürüten e-ticaret firmalarının bu platform üzerinden de satış yapma ihtimali oldukça fazladır. Fakat e-ticaret firmaları Twitter’dan satış yapmak için belirli unsurları göz önünde bulundurmalıdır. Bu unsurlardan en önemlisi ise Twitter takipçileridir.

Kurumsal Bir Profil Oluşturun

E-ticaret Firmaları İçin Twitter Takipçi Arttırma Yöntemleri arasında ilk sırada yer alan yöntemlerden birisi Twitter profil tasarımıdır. E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren kişi ve işletmeler Twitter profillerini kurumsal kimliklerine uygun bir şekilde tasarladıkları takdirde bu platformdaki takipçilerine daha kolay bir şekilde güven verebilmektedir. Twitter profilinizi düzenlemek için;

  • Twitter profil resmi ve kapak fotoğrafını Twitter ölçülerine göre hazırlayın.
  • E-ticaret firmanızın iletişim kanalları ve e-ticaret sitesi linkini Twitter profilinizde paylaşın.
  • Twitter sayfası tasarımı yaparken marka sloganı ve marka renklerini kullanmaya önem verin.

Sizler de bunları göz önünde bulundurarak Twitter profilinizi düzenleyebilir ve kurumsal bir profil yatarak Twitter takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Düzenli Bir Şekilde İletişim Yürütün

E-ticaret firmaları için Twitter takipçi arttırma yöntemleri arasında bulunan önemli unsurlardan biri de düzenli bir şekilde iletişim yürütmektir. Genellikle sık sık tweet atan ve düzenli bir şekilde iletişim yürüten e-ticaret firmaları hedef kitlesinde yer alan kişilere daha kolay ulaşabilmektedir. Bu durum e-ticaret firmalarının twitter takipçi sayılarını arttırmasında oldukça etkilidir. Twitter’da düzenli bir şekilde iletişim yürütmek için;

  • Twitter’da paylaşımlarınızı ne zaman yapacağınızı gösteren bir sosyal medya planı hazırlayın.
  • Sosyal medya planınız içerisinde tarih, görsel, metin, hashtag gibi kategoriler oluşturarak ne zaman,  ne paylaşacağınızı belirleyin.
  • Reklam vereceğiniz tweetler bulunuyorsa bir reklam bütçesi belirleyin ve bunu da sosyal medya planınıza dahil edin.

Böylece Twitter’da ne zaman iletişim yürüteceğinizi görebilir ve e-ticaret sitenizin twitter hesabı üzerinden düzenli bir şekilde iletişim yürüterek takipçilerinizi arttırabilirsiniz.

İçeriklerinizi Çeşitlendirin

Twitter’da takipçi arttırmak isteyen e-ticaret firmalarının önem vermesi gereken konulardan biri de içerik çeşitliliğidir. Günümüzde her içerik farklı bir kitleye hitap ettiği için e-ticaret firmaları içeriklerini çeşitlendirmek zorundadır. İçeriklerinizi çeşitlendirmek için;

  • Görsel içeren tweetler atabilirsiniz.
  • Tweetlerinizde yalnızca metin kullanabileceğiniz gibi blog içeriklerinizi de paylaşabilirsiniz.
  • Tweetlerinizde videolar paylaşarak bu içerik türünü seven kişilere ulaşabilirsiniz.
  • Twitter’ın son özelliği olan Fleets özelliği sayesinde eriştiğiniz kişi sayısını arttırabilirsiniz.

Bunları uygulayarak sizler de e-ticaret sitenizin twitter takipçi sayısını arttırabilir ve takipçilerinize daha fazla güven verebilirsiniz.

Hashtag Kullanın

E-ticaret Firmaları İçin Twitter Takipçi Arttırma Yöntemleri arasında bulunan önemli bir diğer unsur da hashtag kullanımıdır. Bir kelimenin önüne # işareti konularak oluşturulan hashtaglere olan ilgi Twitter’da oldukça fazladır. Hashtag kullanımı sayesinde, e-ticaret firmaları hedef kitlelerinde yer alan kişilere kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. İşletmeler hedef kitlelerinde yer alan kişilere daha kolay ulaştığı için twitter takipçi sayıları da hızlı bir şekilde artış göstermektedir.

Sizler de Tweetlerinizde kullanacağınız hashtagleri belirlerken hashtag analiz araçlarından yararlanabilir ve böylece doğru hashtag seçimi yaparak takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya Görsel ve Video Ölçüleri

Sosyal medya kullanımı ülkemizde ve tüm dünyada her geçen gün artmaya başladı. Sosyal medya platformlarının kullanımının artmasıyla beraber ise bu platformlar markalar için önemli bir hal aldı.

Günümüzde hangi sektörde olursa olsun işletmeler marka bilinirliklerini arttırmak, hedef kitlesine ulaşmak ve satışlarını arttırmak için sosyal medya platformları üzerinden iletişim yürütüyor. Firmalar sosyal medya platformları üzerinden iletişim yürütürken ise bir sosyal medya takvimi hazırlayarak işlerini planlıyor.

Planlı bir şekilde yönetilen sosyal medya hesapları sayesinde firmalar birçok avantajdan yararlanabiliyor fakat sosyal medya yönetimi yapacak işletmelerin bu platformlara özgü birçok şeyi göz önünde bulundurması gerekiyor.

Sosyal medya görsel boyutları da özellikle işletmelerin en çok dikkat etmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. Çünkü içerikler için hazırlanan görseller hem Twitterda hem facebookta hem de instagramda paylaşılamıyor. Çünkü bu platformların sosyal medya görsel ve video boyutları birbirinden farklılaşıyor.

Sosyal Medya Görsel ve Video Ölçüleri adlı bu yazımızda sizlerle her platforma özgü olan ve birbirinden farklılaşan görsel ölçülerini paylaşacağız. Siz de bu yazımızı inceleyerek sosyal medya video ve görsel ölçülerini öğrenebilir ve daha profesyonel görseller üretebilirsiniz.

Facebook Görsel ve Video Ölçüleri

2004 yılında piyasaya sunulan bir sosyal medya platformu olan Facebook’ta içerik üretmek isteyen kişi ve işletmeler şu ölçülere uygun görseller üretmelidir;

Görsel Türü Boyutu
Facebook Profil Fotoğrafı Ölçüsü 180 x 180 px
Facebook Kapak Fotoğrafı Ölçüsü 1200 x 630 px dikdörtgen 1200 x 1200 kare
Facebook Hikâye Boyutu 1080 x 1920 Px

Siz de facebook sayfanız ya da paylaşımlarınız için içerik üretirken facebook görsel boyutlarını göz önünde bulundurabilir ve profesyonel görseller ile kaliteli paylaşımlar yapabilirsiniz.

Twitter Görsel Boyutları

Twitter’da etkili bir profil tasarımı veya etkili paylaşımlar yapmak isteyen kişilerin Twitter görsel ölçülerine göre paylaşımlar yapması oldukça önemlidir. Kişi ve işletmelerin Twitter paylaşımlarında kullanması gereken görsel ölçüleri şunlardır;

Görsel Türü Ölçüsü
Twitter Kapak Fotoğrafı 1500 x 500 px
Twitter Profil Fotoğrafı 400 x 400 px
Twitter post ölçüsü 1024 X 512 Px

Sizler de profilinizi düzenlerken Twitter kapak ve Twitter profil fotoğrafı ölçülerine göre görseller üretebilirsiniz. Paylaşım görsellerinizi ise Twitter post ölçüsüne göre düzenleyerek daha profesyonel bir şekilde paylaşım yapabilirsiniz.

Instagram Görsel Ölçüleri

Görselliğe dayalı bir sosyal medya platformu olan Instagram’da paylaşım yapacak kişi ve işletmelerin Instagram fotoğraf ölçülerine göre paylaşımlar yapması da hem marka imajını güçlendirmek hem de profesyonel gözükmek için oldukça önemli bir unsurdur. Instagram’da profil düzenlerken kişi ve işletmelerin dikkat etmesi gereken fotoğraf ölçüleri şunlardır;

Görsel Türü Ölçüsü
Instagram Profil Resmi 110 x 100 px
Instagram Hikayesi 1080 x 920 px
Instagram Gönderisi 1080 x 1080 px – kare paylaşımlar 1080 X 1250 px- dikey paylaşımlar 1080 x 650 px – yatay paylaşımlar

Youtube Görsel Ölçüler

Son dönemlerin en popüler sosyal medya platformları arasında yer alan Youtube’da kanal düzenlemek ve kendi kanalı üzerinden paylaşım yapmak isteyen kişi ve şirketlerin youtube görsel ölçütlerine göre görsellerini ayarlaması gerekir. Youtube’un kabul ettiği Sosyal Medya Görsel ve Video Ölçüleri şunlardır;

Görsel Türü Boyutu
Profil Fotoğrafı 1104 x 736 px
Kapak Fotoğrafı 2560 x 1440 px
Küçük Video görseli 1280 x 720 px

Sizler de youtube görsel ölçülerini göz önünde bulundurarak görsellerinizi ve kapak resimlerinizi ayarlayabilir ve daha profesyonel bir youtube hesabı oluşturabilirsiniz.