Toplu Mail Gönderme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ticari faaliyet yürüten markalar müşterilerine belirli dönemlerde toplu mail göndermektedir. Özellikle e-ticaret firmaları söz konusu olduğunda toplu mail gönderme süreçlerinin yağın olduğu bilinmektedir. Markalar e-mail marketing çalışmalarında belirli konulara önem vererek bu süreçten aldıkları verimleri kolayca artırabilmektedir.

Toplu Mail Gönderme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler adlı bu yazımızda e-posta pazarlaması yapacak olan kişi ve işletmelerin e-mail marketig çalışmalarında dikkat etmesi gereken önemli konular hakkında bilgiler vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve böylece e-posta pazarlama çalışmalarından alacağınız verimi artırabilirsiniz.

E-mail Gönderimi Yapacağınız Firmayı İyi Bir Şekilde Seçin

Toplu mail gönderimi yapacak olan markalar çoğu zaman aracı bir servis sağlayıcısı ile çalışmaktadır. Genellikle markaların e-mail marketing çalışmalarından alacağı verimler servis sağlayıcı firmaya göre farklılık gösterebilmektedir.

Çünkü bir e-posta pazarlamasının başarılı olabilmesi için gelen kutusuna düşme oranlarının artması ve tıklama oranlarının çoğalması gerekir. Genellikle çalışılan servis sağlayıcısına göre gelen kutusuna düşme oranlarının farklılık gösterdiği herkes tarafından bilinmektedir. Bu yüzden toplu mail göndermek isteyen her firmanın çalışacağı mail firmasını iyi bir şekilde seçmesi gerekir.

Toplu Maillerde Profesyonel E-mail Templateleri Kullanın

Toplu mail gönderdiğiniz kişilerin e-postalarınıza güvenmesi ve sizlerle etkileşime geçmesi için kullandığınız e-posta şablonlarının da önemi bir hayli fazladır. Genellikle müşteri kitlenizde bulunan kişiler markanıza güven duymak isteyecektir ve bu da aslına bakıldığında e-posta şablonlarınız sayesinde olacaktır.

Bu nedenle toplu mail göndermek istiyorsanız e-posta pazarlamasının birinci şartlarından birisi olan profesyonel e-posta Templateleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Böylece hedef kitlenizin ve müşterilerinizin size güven duymasını sağlayabilir ve tıklama oranlarınızı daha hızlı bir şekilde artırabilirsiniz.

Toplu Mail Gönderiminde Segmentasyondan Yararlanın

Toplu mail gönderme sürecinde önem vermeniz gereken bir diğer konu da segmentasyondur. Genellikle e-ticaret firmaları toplu mail gönderirken hem pazarlama bütçelerini harcamamak hem de doğru hedef kitleye ulaşmak için müşterilerini segmente etmektedir.

  • Yaş
  • Cinsiyet
  • Yaşanılan yer
  • İlgi alanları

Markaların en çok tercih ettiği segmentler arasında yer almaktadır. Örneğin; e-ticaret ile internetten ürün satan bir marka toplu mail gönderme sürecinde ürün ve hizmetlerini yalnızca kadınlara pazarlamak için toplu bir mail grubu oluşturmakta ve e-posta pazarlamalarını bu gruba yapmaktadır.

Bununla beraber 18-24 yaş aralığını ilgilendiren bir ürün ve hizmeti pazarlamak için de e-ticaret firmaları çoğu zaman yaşa göre segmentasyon yapmaktadır. Böylece toplu mail gönderme sürecinde işletmeler doğru segmentler ile doğru hedef kitleye ulaşabilmektedir. Bu durum ise markaların hem pazarlama bütçelerini korumakta hem de ilgili gruba tanıtım yapıldığı için satışlarını artırmaktadır.

Toplu Maillerinizde Call to Actionlara Yer Verin

E-ticarette e-posta pazarlaması yaparken işletmelerin önem vermesi gereken konulardan birisi de call to actionlardır. Call to actionlar bir markanın hedef kitlesinde yer alan kişilerden beklediği davranışları harekete geçirici mesajlardır.

Örneğin; bir e-ticaret sitesinin ziyaret edilmesi için ziyaret et call to actionu kullanılırken bir ürün ve hizmetin satın alınmasını teşvik etmek için ise sepetine ekle, hemen satın al, şimdi göz at gibi call to action cümleleri kullanılmaktadır. Sizler de toplu mail gönderme yaparken maillerinizde bu tür cümlelere yer verebilir ve hedef kitlenizde yer alan kişilerin belirli eylemleri gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.

Call to action cümleleri sayesinde hem e-ticaret sitenize trafik çekebilir hem de satışlarınızı artırma fırsatı yakalayabilirsiniz.