Ticari faaliyet yürüten markalar müşterilerine belirli dönemlerde toplu mail göndermektedir. Özellikle e-ticaret firmaları söz konusu olduğunda toplu mail gönderme süreçlerinin yağın olduğu bilinmektedir. Markalar e-mail marketing çalışmalarında belirli konulara önem vererek bu süreçten aldıkları verimleri kolayca artırabilmektedir.

Toplu Mail Gönderme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler adlı bu yazımızda e-posta pazarlaması yapacak olan kişi ve işletmelerin e-mail marketig çalışmalarında dikkat etmesi gereken önemli konular hakkında bilgiler vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve böylece e-posta pazarlama çalışmalarından alacağınız verimi artırabilirsiniz.

E-mail Gönderimi Yapacağınız Firmayı İyi Bir Şekilde Seçin

Toplu mail gönderimi yapacak olan markalar çoğu zaman aracı bir servis sağlayıcısı ile çalışmaktadır. Genellikle markaların e-mail marketing çalışmalarından alacağı verimler servis sağlayıcı firmaya göre farklılık gösterebilmektedir.

Çünkü bir e-posta pazarlamasının başarılı olabilmesi için gelen kutusuna düşme oranlarının artması ve tıklama oranlarının çoğalması gerekir. Genellikle çalışılan servis sağlayıcısına göre gelen kutusuna düşme oranlarının farklılık gösterdiği herkes tarafından bilinmektedir. Bu yüzden toplu mail göndermek isteyen her firmanın çalışacağı mail firmasını iyi bir şekilde seçmesi gerekir.

Toplu Maillerde Profesyonel E-mail Templateleri Kullanın

Toplu mail gönderdiğiniz kişilerin e-postalarınıza güvenmesi ve sizlerle etkileşime geçmesi için kullandığınız e-posta şablonlarının da önemi bir hayli fazladır. Genellikle müşteri kitlenizde bulunan kişiler markanıza güven duymak isteyecektir ve bu da aslına bakıldığında e-posta şablonlarınız sayesinde olacaktır.

Bu nedenle toplu mail göndermek istiyorsanız e-posta pazarlamasının birinci şartlarından birisi olan profesyonel e-posta Templateleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Böylece hedef kitlenizin ve müşterilerinizin size güven duymasını sağlayabilir ve tıklama oranlarınızı daha hızlı bir şekilde artırabilirsiniz.

Toplu Mail Gönderiminde Segmentasyondan Yararlanın

Toplu mail gönderme sürecinde önem vermeniz gereken bir diğer konu da segmentasyondur. Genellikle e-ticaret firmaları toplu mail gönderirken hem pazarlama bütçelerini harcamamak hem de doğru hedef kitleye ulaşmak için müşterilerini segmente etmektedir.

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Yaşanılan yer
 • İlgi alanları

Markaların en çok tercih ettiği segmentler arasında yer almaktadır. Örneğin; e-ticaret ile internetten ürün satan bir marka toplu mail gönderme sürecinde ürün ve hizmetlerini yalnızca kadınlara pazarlamak için toplu bir mail grubu oluşturmakta ve e-posta pazarlamalarını bu gruba yapmaktadır.

Bununla beraber 18-24 yaş aralığını ilgilendiren bir ürün ve hizmeti pazarlamak için de e-ticaret firmaları çoğu zaman yaşa göre segmentasyon yapmaktadır. Böylece toplu mail gönderme sürecinde işletmeler doğru segmentler ile doğru hedef kitleye ulaşabilmektedir. Bu durum ise markaların hem pazarlama bütçelerini korumakta hem de ilgili gruba tanıtım yapıldığı için satışlarını artırmaktadır.

Toplu Maillerinizde Call to Actionlara Yer Verin

E-ticarette e-posta pazarlaması yaparken işletmelerin önem vermesi gereken konulardan birisi de call to actionlardır. Call to actionlar bir markanın hedef kitlesinde yer alan kişilerden beklediği davranışları harekete geçirici mesajlardır.

Örneğin; bir e-ticaret sitesinin ziyaret edilmesi için ziyaret et call to actionu kullanılırken bir ürün ve hizmetin satın alınmasını teşvik etmek için ise sepetine ekle, hemen satın al, şimdi göz at gibi call to action cümleleri kullanılmaktadır. Sizler de toplu mail gönderme yaparken maillerinizde bu tür cümlelere yer verebilir ve hedef kitlenizde yer alan kişilerin belirli eylemleri gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.

Call to action cümleleri sayesinde hem e-ticaret sitenize trafik çekebilir hem de satışlarınızı artırma fırsatı yakalayabilirsiniz.

 

Stok Eritme Yöntemleri Nelerdir?

 

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapan firmalar bazı dönemlerde ürün satışları arttı düşüncesi ile stoklarını artırmaktadır. İlgili ürünlere olan talep azaldığı zamanlarda ise firmaların elinde ürün stoğu kalmakta ve bu da markaların zararlar ile karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Genellikle e-ticaret firmaları ürün stoğu fazla olan ürünlerdestok eritme yöntemlerini kullanarak ürün stoklarını eritmeyi amaçlamaktadır.

Stok Eritme Yöntemleri Nelerdir adlı bu yazımızda e-ticaret ile internetten ürün satışı yapan markaların en çok tercih ettiği stok eritme yöntemleri ve kampanyalar hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve stok eritme taktiklerini öğrenebilirsiniz.

Özel Günlerde Kampanyalar Düzenleyin

E-ticaret sektörü denince akla gelen ilk şeylerden birisi kampanyalardır. Genellikle e-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapan markalar belirli dönemlerde ürün stoklarını eritmek için kampanyalar düzenlemektedir.

 • Yılbaşı
 • Kadınlar günü
 • Anneler günü
 • Babalar günü
 • Sevgililer günü

Gibi özel günler e-ticaret firmalarının en çok katıldığı kampanyalardır. Bu kampanya dönemlerde kampanya kurgularını iyi bir şekilde planlayan markalar ürün stoklarını hızlı bir şekilde eritme fırsatı yakalamaktadır. Sizler de elinde fazla stok bulunan bir markaysanız özel günlerde düzenleyeceğiniz kampanyalar ile stoklarınızı kolayca eritebilirsiniz.

Farklı Kampanya Kurguları Yaratın

Özel günler ya da normal dönemlerde yaratacağınız kampanya kurguları sayesinde sizler de ürün stoklarınızı eritebilirsiniz. Genellikle toplu satış yapmak ve ürün stoklarını eritmek isteyen e-ticaret firmaları;

 • 3 Al 2 Öde
 • X Kategorisinden Alışveriş Yapana Y Ürününde % z indirim
 • X Ürününü alana y ürününde %z indirim
 • X kategorisinden alışveriş yapana y kategorisindeki ürünlerde %z indirim

Gibi kampanya kurguları yaratarak faklı ürün ve hizmetleri satmayı amaçlamaktadır. Bu kampanaya kurguları markaların en çok tercih ettiği stok eritme yöntemleri arasında bulunmaktadır.

Müşterilerinize Hediyeler Dağıtmaktan Çekinmeyin

E-ticarette stok eritme yöntemleri arasında yer alan ve ençok kullanılan stok eritme yöntemlerinden birisi olan hediyeler her müşterinin önem verdiği şeyler arasında yer alır. Bir müşteriye hediye gönderimi yapmak ilgili kişinin hem markanıza olan güvenini hem de marka sadakatini artırmaya yardımcı olur. Bu nedenle e-ticaret firmaları çoğu zaman e-ticaret siteleri üzerinden yüklü alışverişler yapan müşterilerine hediye göndermeyi tercih eder.

Genellikle markalar hediye gönderimi yaparken stoklarında fazla olan ürünlerin gönderimini sağlar ve böylece aslına bakıldığında düşük bir maliyet ile hedef kitlelerinde yer alan kişilerin markaya olan güvenini artırır.

Çekilişler Düzenleyin

Stok eritmek için kurgulayacağınız çalışmalardan birisi de çekilişlerdir. Genellikle e-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapan markalar hem takipçi sayılarını artırmak hem de marka bilinirliği yaratmak için çoğu zaman e-ticaret siteleri ya da sosyal medya hesapları üzerinden belirli şartlar çerçevesinde çekiliş düzenlemeye özen gösterir.

E-ticarette düzenlenen çekilişler çoğu zaman markaların stoklarında fazla kalan ürünler için düzenlenmektedir. Bu nedenle çekilişler markaların e-ticarette stok eritmek için en çok tercih ettiği yöntemler arasında yer almaktadır. Sizler de bu tür bir çalışma yaparak hem markanızın bilinirliğini sağlayabilir hem de hedef kitlenizde yer alan kişilere daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Sosyal Sorumluluk Projelerine Destekçi Olun

E-ticaret firmalarının büyük bölümü e-ticaret firmalarının stoklarında fazla alan ürünleri hesaplayarak belirli zamanlarda sosyal sorumluluk projelerine katılırlar. Genellikle bu markaların kurumsal iletişim çalışmalarını güçlendiren bir strateji iken stoklarında yer alan fazla ürünleri de eritmelerine yardımcı olur. Siz de güçlü bir marka imajı çizmek istiyorsanız markanızı için sosyal sorumluluk projelerine katılabilirsiniz.