E-ticarette sosyal medya ile satış arttırmak isteyen kişi ve işletmeler için hazırladığımız E-ticarette Sosyal Medya ile Satış Arttırma Stratejileri adlı bu yazımızda sizlere sosyal medya platformlarını kullanarak nasıl satışlarınızı arttırabileceğinizden bahsedeceğiz.

İnternetten ürün ve hizmet satışı yapan kişi ve işletmeler hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmak ve daha fazla ürün satışı yapak için belirli dijital pazarlama araçlarını kullanmaktadır. Son dönemlerde e-ticaret firmalarının yoğun bir şekilde arama motorları ve sosyal medya platformları üzerinden pazarlama çalışmaları yaptığı bilinmektedir.

E-ticaret firmalarının sosyal medya platformları üzerinden pazarlama çalışmaları yapmasındaki en büyük nedenlerden birisi ise sosyal medya kullanımın her gün dünyada artış göstermesidir. Bu artıştan faydalanmak isteyen işletmeler ise sosyal medyada tanıtım ve pazarlama çalışmaları yapmaktadır. Bazı işletmeler bu çalışmaları doğru bir şekilde yaparak gelir elde ederken bazı işletmelerinse çok başarılı olamadığını söylemek mümkündür. İşletmelerin Sosyal medya ile satışlarını arttıramamasının arkasında ise yanlış yürütülen stratejiler yer almaktadır.

Paylaşımlarınızı Düzenli Bir Şekilde Yapın

E-ticarette Sosyal Medya ile Satış Arttırma Stratejileri arasında yer alan ilk unsur herkesin bileceği gibi düzenli paylaşımlar.

Sosyal medya platformlarının algoritması sürekli değiştiği ve güncellendiği için artık karşımıza son yapılan paylaşımlar çıkmıyor. Genellikle platformlar, en çok etkileşim alan paylaşımları bize gösteriyor.  Bu nedenle e-ticarette sosyal medya ile satış arttırmak isteyen işletmelerin düzenli bir şekilde paylaşım yapması gerekiyor.

Düzenli bir şekilde paylaşım yapmak isteyen işletmeler genellikle bir sosyal medya planı hazırlıyor ve bu plana uygun bir şekilde paylaşımlarını zamanlıyor. Sizler de sosyal medya hesaplarınız için bir sosyal medya takvimi yaratabilir ve düzenli paylaşımlar yaparak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Post Tasarımı

E-ticarette Sosyal Medya ile Satış Arttırma Stratejileri hakkında araştırma yapan kişilerin dikkat etmesi gereken noktalardan bir diğeri de Post Tasarımıdır. E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmeler sosyal medya ile satış arttırmak istedikleri takdirde post tasarımına önem vermelidir. Post tasarımı yaparken işletmelerin göz önünde bulundurması gereken önemli noktalar şunlardır;

 • Post paylaşımında kullanılacak görseller profesyonel bir şekilde oluşturulmalı ve her sosyal medya platformunun görsel ölçülerine göre düzenlenmelidir.
 • Post tasarımı yaparken işletmeler kurumsal kimliklerine uygun bir şekilde hareket etmeli ve yaptıkları tasarımların özgün olmasına önem vermelidir.
 • Postlarda kullanılacak metinler kullanıcıyı harekete geçirmeye ve bilgi vermeye yönelik oluşturulmalıdır.
 • Post metinlerinde işletmelerin hashtag kullanımına önem vermesi gerekmektedir.

Sizler de sosyal medya ile e-ticaret satışlarınızı arttırmak istiyorsanız bunları göz önünde bulundurabilirsiniz.

İçerik Çeşitlendirme

E-ticarette Sosyal Medya ile Satış Arttırma Stratejileri arasında yer alan başka bir şey ise içerik çeşitliliği. Günümüzde sosyal medya platformlarını kullanan kişilerin ilgi alanları birbirinden farklı olduğu için kişilere hitap eden içerik türleri de birbirinden farklılaşmaktadır. Bu farklılığı tespit eden sosyal medya platformları kullanıcılarının farklı içerik türlerinde paylaşım yapabilmesi için yeni özellikler sunmaktadır.

 • Görsel Paylaşımı
 • Video Paylaşımı
 • Hikâye Paylaşımı
 • Canlı Yayın Özelliği

Günümüzde sosyal medya platformlarında kullanılan özelliklerdir. E-ticaret firmaları sosyal medya satışlarını arttırmak istiyorsa bu özellikleri kullanarak içeriklerini çeşitlendirmeli ve hedef kitlesinde yer alan herkese hitap etmeye çalışmalıdır.

Reklam Verme

E-ticarette Sosyal Medya ile Satış Arttırma Stratejileri her ne kadar işe yarasa da sosyal medya platformlarında reklam vermeyen işletmelerin sosyal medya satışlarının artmadığı bilinmektedir. Bu nedenle işletmelerin sosyal medya platformlarında reklam vermesi oldukça önemlidir. Çünkü reklamlar sayesinde işletmeler hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşabilmektedir. Sosyal medya platformlarında reklam vermek için;

 • Reklam vereceğiniz post üzerine çalışmalar yapın. Metin, görsel ve hastaglerinize karar verin.
 • Reklamınızın alakalı olduğu hedef kitleyi belirleyin. Bunu sayfa istatistiklerinizden ve raporlarınızdan kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.
 • Sosyal medya reklamınız bir bütçe belirleyin ve reklamınızı paylaşın.

Böylece hızlı bir şekilde hedef kitlenizde yer alan kişilere ulaşabilir ve bir marka bilinirliği yaratarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.