Ticari faaliyet yürütecek olan işletmelerin her zaman bir şirket kurması gerekmektedir. Aksi takdirde şirket kurmadan ticaret yapanlar belirli cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu noktada kişiler şahıs, limited ve anonim şirket türlerine yönelerek şirket kuruluşlarını gerçekleştirmektedir. Fakat günümüzde birçok kişi şahıs şirketinin avantajları fazla olduğu için ticaret yapmaya başlamadan önce şahıs şirketi kurmayı tercih etmektedir.

Şahıs şirketinin avantajları nelerdir adlı bu yazımızda şahıs şirketi kurmak isteyen kişiler için bu şirket türünün sağladığı avantajlar hakkında bilgi vereceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyerek şahıs şirketinin avantajları hakkında bilgi alabilir ve neden şahıs şirketi kurmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Ucuz Kurulum Ücretleri

Şahıs şirketinin avantajları dendiğinde herkesin aklına ilk gelmesi gereken avantajlardan birisi ucuz kurulum ücretleridir. Genellikle şirket kurma sürecinde anonim şirket türünü tercih eden kişiler 100.000 TL+ sermayeye ihtiyaç duyarken limited şirket kuracak olan kişiler ise 15000 TL+ sermayeye ihtiyaç duymaktadır.

Şahıs şirketlerinin avantajlı olduğu en büyük nokta ise ucuz kurulum ücretleridir. Genellikle bu şirket türünü kuracak olan kişiler 500 – 1000 TL arasında bir masraf ile şirket kurabilmektedir.

İş Yeri Zorunluluğu Yoktur

Şirket kurma sürecinde anonim ve limited şirket türlerinden birisini seçen kişilerin bir işyeri adresine yani ofise ihtiyaçları vardır. Bu da markaların yapacağı harcamaların artmasına neden olmaktadır. Fakat şahıs şirketi kuracak olan kişilerin bir ofise ihtiyacı bulunmamaktadır. Şahıs şirketi kuruluş sürecinde kişiler evlerinin bir bölümü ofis olarak gösterebilmekte ve kolayca şirket kuruluşunu gerçekleştirebilmektedir. Bu nedenle şahıs şirketi kurmak bir çok şirket türüne göre oldukça avantajlı olan bir seçimdir.

Kolay Kurulum

Şahıs şirketi avantajlarından bir diğeri de kolay kurulum yapma fırsatıdır. Genellikle limited ve anonim şirket kurma süreçleri oldukça uzun sürerken şahıs şirketlerinde ise kuruluş süresi oldukça azdır. Kişiler bir mali müşavir ya da muhasebeci ile anlaşarak şahıs şirketi kurma başvurusu yapar. Ardından 1-2 iş günü içerisinde başvuru yapılan vergi dairesinin memurları şirket adresini ziyaret eder ve kurulum işlemlerini hızlı bir şekilde tamamlar. Çoğu zaman şahıs şirketi kurma işlemleri 1-5 iş günü içerisinde halledilebilmektedir.

Kademeli Vergi Sistemi

Şahıs şirketinin avantajlarından bir diğeri de kademeli vergi sisteminin bulunmasıdır. Genellikle şahıs şirketi kuran kişiler bir yıl içerisinde elde ettikleri gelirler üzerinden vergi öder ve ödenecek vergi oranı gelire bağlı olarak kademeli bir şekilde farklılık gösterir. Bu da mali süreçlerini iyi bir şekilde takip eden kişilerin ne kadar vergi ödeyeceği hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olur.

Defter Tasdik Ücretleri Düşüktür

Şahıs şirketinin avantajları arasında yeni bir işletme kuracak olan kişileri sevindiren bir diğer avantaj da defter tasdik ücretlerinin düşük olmasıdır. Genellikle limited ve anonim şirket türlerinde tasdik edilecek defter sayısı fazla olduğu için kişilerin yüksek defter tasdik ücretleri ödedi bilinmektedir. Fakat şahıs şirketlerinde bu durum tam tersidir.

Düşük Mali Müşavir Ücretleri

Limited ve anonim şirket türlerinde firmaların giriş ve çıkışları bir hayli fazladır. Bu yüzden tutulması gereken evrak sayısı da artış göstermektedir. Şahıs şirketlerinde ise çoğu zaman sınırlı veya düşük işlemler bulunur. Bu da mali müşavirlerin zaman kazanmasını sağlar. Bununla beraber işlem hacmi fazla olmadığı için şahıs şirketlerinin avantajları arasında düşük mali müşavir ve muhasebeci ücretlerinin bulunması da yer almaktadır. Sizler de şirket kurarken şahıs şirketi kurmayı tercih edebilir ve böylece düşük mali müşavir ücretleri ile işlem yaptırabilirsiniz.