Şahıs Şirketi Nedir ve Nasıl Kurulur adlı bu yazımızda Şahıs şirketi kurmak isteyenler için önemli konulardan bahsedeceğiz. Sizler de bu yazımızı inceleyerek şahıs şirketi nasıl kurulur sorusuna yanıt bulabilir ve ticari faaliyetlerinizi yürütmek için bir şahıs şirketi kurabilirsiniz.

Şahıs şirketi, tek kişi tarafından ya da az sayıda ortak ile kurulabilen bir şirket türüdür. Şahıs şirketlerine ortak olan kişilerin sorumlulukları sınırsızdır ve şahıs şirketleri tüzel kişiliğe sahip bir şirket türüdür.

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişiler tarafından en çok kurulan şahıs şirketlerinin kuruluşu ve kapanışı oldukça kolaydır ve bu nedenle küçük ve orta ölçekte faaliyet gösterecek kişiler tarafından şahıs şirketleri daha çok kurulmaktadır.

Şahıs Şirketi Türleri Nelerdir?

Şahıs şirketi kurmak isteyen kişilerin kurabileceği üç farklı şahıs şirketi türü bulunmaktadır. Türk Ticaret Kanununda belirlenen şahıs şirketlerinin türleri şunlardır;

 • Kollektif Şirket; Kollektif şirketler ticari faaliyet yürütmek amacı ile kurulan ve şirkete ortak olan kişilerin şirket alacaklarına karşı sorumlu olmadığı şirket türüne verilen isimdir.
 • Adi Şirket; Mal varlığı sahiplerinden ayrı olmayan ve herhangi bir tüzel kişiliği bulunmayan şirket türlerine verilen isimdir.
 • Komandit Şirket; Ticari bir işletmeyi ortak olarak işletme amacı ile iki ya da daha fazla kişi tarafından bir sözleşme ile kurulan, tüzel kişiliği bulunan şirket türüdür.

Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları ve Dezavantajları

Şahıs şirketi kurmak kişiler için oldukça avantajlı bir durumdur. Şahıs şirketi kurmanın sağladığı avantajlar şunlardır;

 • Şahıs şirketleri bireysel olarak kurulabilen bir şirket türüdür.
 • Anonim ve limited şirketi kurmak için belirli bir sermaye göstermek gerekirken şahıs şirketlerinin kuruluş aşamasında herhangi bir sermaye göstermeniz gerekli değildir.
 • Şahıs şirketlerinin kuruluş maliyetleri oldukça düşüktür.
 • Şahıs şirketi kurma ve kapatma işlemleri bir dilekçe ile yapılabilmektedir.
 • Şahıs şirketleri küçük ve orta ölçekli firmalar tarafından kurulduğu için genellikle vergi dilimleri ve muhasebe masraflarının oldukça düşük olduğunu söylemek mümkündür.

Şahıs şirketi kurmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Şahıs şirketi kurmanın dezavantajları ise şunlardır;

 • Şahıs şirketleri limited ve anonim şirket türlerine göre prestiji daha düşük olan bir şirket türüdür.
 • Şahıs şirketlerinde kademeli vergi sistemi uygulanmaktadır.
 • Şahıs şirketlerinin cirosu arttığı takdirde şirketin verdi dilimi de artmaktadır.

Sizler de şahıs şirketi kurmanın avantajları ve dezavantajlarını göz önünde bulundurarak bu şirket türünü kurup kurmamaya karar verebilirsiniz.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi kurarak ticari faaliyet yürütmek isteyen kişilerin şirket kurma işlemleri oldukça basittir. Şahıs şirketi kurmak için kişiler ilk olarak bir mali müşavir ile görüşmelidir. Anlaşma sağlandığı takdirde şahıs şirketi kurmak isteyen kişiler mali müşavire bir vekalet vermelidir.

Şirket kuruluş süreçlerini yürütecek mali müşavir sizlerden şahıs şirketi kurmak için gerekli belgeleri isteyecektir. Şahıs şirketi kurmak için gerekli olan belgeler şunlardır;

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ( 2 Adet olmak zorundadır.)
 • İş yerinize ait kira kontratı ya da iş yerinizi kuracağınız adres size aitse tapusu
 • Şahıs şirketi başvuru formu ( Vergi dairelerinden ve internetten alınabilmektedir)
 • Nerede yaşadığınızı gösteren ikametgah belgesi ( 2 Adet )

Bu evrakları mali müşavirinize ilettikten sonra mali müşaviriniz sizler için şahıs şirketi kurma başvurusu yapacaktır. Başvurunuz yapıldıktan 2 gün sonra şirketinizin açılış işlemleri tamamlanacaktır. Şahıs şirketi kuruluşu için vergi dairesi şirketinizin adresinde sizlere yoklama yapacaktır. Yoklamanın ardından faaliyet göstereceğiniz sektörü gösteren vergi levhanız sizlere ulaştırılacaktır.