E-ticaret ile internetten satış yapan işletmeler için hazırladığımız Sadık Müşteri Nedir ve Nasıl Yaratılır adlı bu yazımızda sizlere sadık müşteriler hakkında bilgi vereceğiz. Bununla beraber işletmenizden satış yapan müşterileri nasıl sadık müşterilere çevirebileceğiniz hakkında da sizleri bilgilendireceğiz.

E-ticaret ile online satış yapan işletmeler için en önemli unsurların başında müşteriler gelmektedir. Çünkü e-ticaret firmaları satış yapmak istedikleri müşterilerine ulaşamadıkları takdirde ürün satışı gerçekleştirememektedir. Bu nedenle işletmeler hedef kitlelerinde yer alan tüketicilere ulaşmak için genellikle dijital pazarlama çalışmaları yapmakta ve kampanyalar düzenlemektedir.

E-ticaret firmaları müşteri kitlesine ulaştığında ise bu kişilere satış yaparak gelir elde etmektedir. Fakat bu noktada e-ticaret firmalarının önem vermesi gereken konulardan bir diğeri olan sadık müşteri kavramı karşımıza çıkmaktadır. Çünkü sadık müşteriler bir e-ticaret firmasından sürekli olarak alışveriş yapan müşteri kitlesine verilen isimdir. Kısacası sadık müşteriler sayesinde e-ticaret firmaları satışlarını arttırabilmektedir.

Sadık Müşteri Nedir?

Sadık müşteri, satın almak istediği ürün ve hizmetler için yalnızca işletmenizi tercih eden müşterilere verilen isimdir. Genellikle bir firmadan iyi bir hizmet alan ve memnun ayrılan tüketiciler diğer alışverişlerinde de sizleri tercih etmektedir.

Bu nedenle işletmeniz için sadık müşteriler yaratmanız oldukça önemlidir. Çünkü sadık müşteriler işletmenizin birçok avantajdan yararlanmasına olanak sağlamaktadır.

Sadık Müşteri Yaratmanın Sağladığı Avantajlar

Müşteri sadakatini sağlayan e-ticaret firmaları birçok avantajlı durumdan yararlanabilmektedir.

  • Satışlarını daha kolay bir şekilde arttırmaktadır.
  • Tanıtım ve reklam çalışmaları yapmadan hedef kitlesinde yer alan kişilere ulaşabilmektedir. Çünkü sadık müşterileriniz genellikle yakın çevrelerine de işletmenizi önermektedir.
  • Müşteri memnuniyetini sağladıkları için marka itibarının zedelenmesi zorlaşmaktadır.
  • Sadık müşteriler şirketinizin rakipleri ile daha kolay rekabete girmesine yardımcı olmaktadır.
  • Sadık müşteriler işletmenizin büyümesine katkı sağlamaktadır.
  • İşletmenizin tanınmasına olanak sağlar.

Sadık müşteriler yaratmak e-ticaret firmalarına birçok konuda avantaj sağlasa da en önemli olan avantajlar bunlardır. Sizler de bu tür avantajlardan yararlanmak istiyorsanız e-ticaret firmanızda müşteri memnuniyetine önem vermeli ve sadık müşteriler yaratmaya çalışmalısınız.

Ürün Fiyatlarınızı Müşteri Dostu Ayarlayın

E-ticaret firmanız için sadık müşteri yaratmak istiyorsanız ilk önem vermeniz gereken şey ürün fiyatları olmalıdır. Genellikle aynı e-ticaret firmaları üzerinden alışveriş yapan kişiler ürün fiyatlarını göz önünde bulundurarak ilgili firmaya güvenmektedir. Bu nedenle ilk olarak yapmanız gereken şey ürün fiyatlarınızı belirlerken rakiplerinizi analiz etmek olmalıdır. Rakiplerinizin fiyatlarına uygun ürün fiyatları belirleyebilir ve sizler de kolayca sadık müşteriler yaratabilirsiniz.

Teslimat Sürenize Önem Verin

E-ticaret firmanız için sadık müşteriler yaratmak istiyorsanız teslimat sürenize önem vermeniz gerekmektedir. Genellikle internetten alışveriş yapan tüketiciler satın aldıkları ürünlere 1-5 gün içerisinde ulaşabilmeyi istemektedir. Teslimat süreçlerinde gecikmeler olduğunda ise tüketiciler ilgili firmaya güvenmemektedir. Bu nedenle ürün teslimat sürelerinizi belirlerken müşterilerinizi göz önünde bulundurmalı ve teslimatınızı uzun tutmamaya özen göstermelisiniz.

Kampanyalar Düzenleyin

Sadık müşteriler kazanmak istiyorsanız müşterilerinize yönelik kampanyalar düzenlemeniz oldukça önemlidir. Genellik sadık müşteriler yaratmak isteyen işletmeler;

  • Arkadaşını davet et %5 indirim kazan
  • 3 al 2 öde
  • +10 TL hediye çeki

Gibi e-ticaret kampanyaları düzenlemektedir. Sizler de bu tür kampanyalar düzenleyebilir e-ticaret sitenizden alışveriş yapan kişileri sadık müşterilere dönüştürebilirsiniz.

Promosyonlar Verin

E-ticaret firmanızın kar oranını etkileyecek olsa da promosyonlar sadık müşteri yaratmak için oldukça önemli unsurların başında gelir. Bu nedenle e-ticaret sitenizden alışveriş yapan müşterilerinize küçük hediyeler göndermeniz hem firmanıza olan güvenlerini arttıracak hem de sadık müşteriler kazanmanızı sağlayacaktır.

Kişiselleştirilmiş Pazarlama

Son dönemlerin en popüler pazarlama yöntemlerinden birisi olan kişiselleştirilmiş pazarlamayı günümüzde birçok e-ticaret firması kullanıyor. Müşterilerine özel e-mail marketing ve sms pazarlaması yapan işletmeler daha kolay bir şekilde sadık müşteriler kazanıyor. Sizler de pazarlama çalışmalarınızda kişiselleştirilmiş pazarlamadan yararlanabilir ve sadık müşteriler kazanabilirsiniz.