Responsive Tasarım Nedir ve E-ticaret Siteleri İçin Neden Önemlidir adlı bu yazımızda sizlere responsive tasarımlar hakkında bilgi vereceğiz ve e-ticaret sitenizde niçin Responsive tasarımlar kullanmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Gelin şimdi hep beraber Responsive Tasarım Kavramına daha yakından bir bakalım.

E-ticaret sektörü her geçen gün büyümeye devam ediyor. E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişiler pazaryerleri ve e-ticaret siteleri üzerinden satış yapabiliyor. E-ticaret siteleri üzerinden satış yapacak olan kişilerin birçok unsuru göz önünde bulundurmasına gerekiyor. Responsive tasarımlar da bunlardan birisi.

Responsive tasarım nedir sorusunun cevabı, responsive tasarımlar bir e-ticaret sitesinin mobil cihazlara uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlıyor ve bu da mobil platformlardan e-ticaret sitelerini ziyaret eden kişilerin kesintisiz ve keyifli bir şekilde alışveriş yapmasını sağlıyor.

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive kavramı Türkçe’ye uyumlu ve duyarlı olarak çevrilmiştir. Responsive tasarım ise uyumlu ya da duyarlı tasarım olarak bilinmektedir. Responsive tasarımların ilk ortaya çıkış tarihi 2010 yılı olsa da günümüzde popülerliği her geçen gün artmaya başlamıştır.

Responsive tasarımlar, bir web ya da e-ticaret sitesinin cep telefonu ve tablet gibi akıllı cihazlarda problemsiz bir şekilde çalışmasını sağlayan tasarımlardır. Bu da web sitelerini ya da e-ticaret sitelerini ziyaret eden kullanıcıların problemsiz bir şekilde mobil cihazlar üzerinden gezinmesine olanak sağlamaktadır. Bu nedenle her e-ticaret sitesinin responsive tasarımlarla tasarlanması gerekmektedir.

Responsive Tasarımların Sağladığı Avantajlar

Responsive Tasarım Nedir ve E-ticaret Siteleri İçin Neden Önemlidir adlı yazımızın bu bölümünde responsive tasarımların sağladığı avantajlara bir göz atalım;

  • Responsive tasarımlar e-ticaret sitelerinin daha ön planda olmasını sağlıyor.
  • Responsive olarak tasarlanmış bir e-ticaret sitesinin mobil satışları daha hızlı artıyor.
  • Responsive tasarımlar sayesinde e-ticaret sitelerinin Google sıralamaları hızlı bir şekilde artış gösteriyor.
  • Responsive tasarımlar ile tek bir alan adı ile indexlenen e-ticaret sitelerinin bakımı da daha kolay oluyor. Bu da e-ticaret firmalarının zaman kazanmasını sağlıyor.

Responsive Tasarımlı E-ticaret Sitelerinin Satışları Daha Yüksek

Günümüzde e-ticaret siteleri üzerinden yapılan alışverişlerin yaklaşık %75’i cep telefonu ve tablet gibi cihazlar üzerinden yapılıyor. Bu durum da responsive olarak tasarlanmış e-ticaret sitelerinin satışlarını arttırmasını beraberinde getiriyor.

Sizler de e-ticaret sitenizin satışlarını arttırmak istiyorsanız e-ticaret sitenizi responsive olarak tasarlayabilir ve mobil platformlardan e-ticaret sitenizi ziyaret eden kullanıcıların keyifli bir şekilde alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimini Ön Planda Tutun

E-ticaret sitelerinin Responsive tasarımlarla beraber ön planda tutması gereken başka bir unsur da kullanıcı deneyimidir.

E-ticaret siteleri kullanıcı deneyimini ön planda tuttukları takdirde Google sıralamalarında daha üst sıralarda yer alabilmektedir. Google botları sürekli olarak bir e-ticaret sitesinin kullanıcılara faydalı olup olmadığını ölçtüğü için tasarım aşamasında kullanıcı deneyimini ön planda tutmanız oldukça önemlidir. Kullanıcı deneyimini ön planda tutmak istiyorsanız;

  • E-ticaret sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için sayfa yüklenme sürenizi düşürebilirsiniz. Bu aşamada hızlı yüklenen sayfaların hemen çıkma oranının düşük olduğunu unutmamalı ve buna uygun bir şekilde sayfalarınızı optimize etmelisiniz.
  • m.aaaaaaaaaa.com alan adı ile bir mobil site kurmak yerine www. Aaaaaaaaaa . com alan adınızı responsive olarak tasarlayabilir ve Google sıralamalarında daha yüksek bir sıralama elde edebilirsiniz.
  • Ürün ve hizmet sayfalarınızı faydalı bir şekilde tasarlayabilir ve e-ticaret sitenizi ziyaret eden kişilerin keyifli bir şekilde alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz.
  • Slide ve banner alanlarınızı etkileşim oranını arttıracak bir şekilde düzenleyebilir ve kullanıcı deneyimini ön planda tutabilirsiniz.

Bu unsurları göz önünde bulundurarak tasarlayacağınız bir e-ticaret sitesi ile satışlarınızı arttırabilirsiniz.