Pazaryerlerinde Satış Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları adlı bu yazımızda Hepsiburada, Trendyol, N11, Gittigidiyor ve Amazon gibi pazaryerlerinde satış yapmak isteyen kişiler için pazaryerlerinde satış yapmanın avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi vereceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyerek pazaryeri satışlarının avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Günümüzde e-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişilerin bir bölümü e-ticaret siteleri üzerinden bir bölümü pazaryerleri üzerinden ve bir bölümüyse hem e-ticaret siteleri hem de pazaryerleri üzerinden satış yapmaktadır.

E-ticaret siteleri ve pazaryerleri üzerinden satış yapmanın belirli avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Son günler de herkesin internetten satış yaparken tercih ettiği platformlar arasında yer almayı başaran pazaryerlerinde satış yapmak isteyen kişi ve işletmelerin pazaryerlerinde satış yapmanın avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi edinmesi gerekmektedir.

Pazaryerlerinde Satış Yapmanın Avantajları

E-ticaret ile internetten satış yapmak isteyen birçok kişi pazaryerleri üzerinden satış yapmayı tercih ediyor. Pazaryerlerinden satış yapan kişi ve işletmeler pazaryerlerinde satış yapmanın avantajlarından çok kolay yararlanabiliyor. Sizler de pazaryerlerinde satış yapmak istiyorsanız şu avantajlardan yararlanabilirsiniz;

 • Trendyol, N11, Hepsiburada gibi pazaryerlerinde satış yapan kişi ve işletmelerin ilk yararlandığı avantajlardan birisi hazır müşteri kitlesi. Pazaryeri platformlarının hazır müşteri kitlesi bulunduğu için bu platformlarda satış yapan satıcılar alıcılara ürünlerini daha kolay ulaştırabiliyor. Bu da hazır müşteri kitlesine ulaşarak satışlarını arttırmasında etkili oluyor.
 • Pazaryerlerinde satış yapan işletmelerin birçok rakibi bulunmaktadır. Fakat firmalar bu rakiplerini hızlı bir şekilde gözlemleyerek satışlarını arttırma fırsatı yakalamaktadır. Sizler de pazaryerlerinde satış yaparken rakiplerinizi gözlemleyebilir ve fiyat politikalarınızı buna uygun bir biçimde ayarlayarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.
 • N11, Trendyol ve Hepsiburada gibi pazaryerlerinde firmalar platformların anlaşmalı kargo fiyatları ile ürünlerini gönderebilmektedir. Bu da işletmelerin kargo maliyetlerini düşürmesinde oldukça etkili bir unsurdur. Siz de bu platformlarda satış yaparken anlaşmalı bir şekilde ürünlerinizi gönderebilir ve maliyetlerinizi azaltabilirsiniz.
 • Pazaryeri platformlarının büyük bölümünde 7/24 hizmet veren müşteri destek hattı bulunmaktadır. Bu da işletmelerin problemlerini çözmesini olumlu bir şekilde etkilemektedir.
 • Bu platformlarda satış yapmanın en büyük avantajlarından biri de kampanyalardır. Genellikle pazaryeri platformları özel günlerde ve Black Friday gibi önemli haftalarda satışları arttırmak için komisyon indirimli kampanyalar düzenlemektedir. Satıcılar bu kampanyalara katıldığı takdirde indirimli bir şekilde satış yaparak reklam fırsatlarından yararlanmakta ve daha az komisyon ödeyerek gelirlerini arttırmaktadır.
 • Birçok pazaryerinde olan buybox sistemi sayesinde işletmeler hızlı bir şekilde satış yapabilmektedir. Hemen al fiyatı olarak bilinen buybox sistemini takip eden firmaların satışlarını arttırdığı bilinmektedir. Sizler de bu sistemi takip edebilir ve satışlarınızı hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz.

Pazaryerlerinde Satış Yapmanın Dezavantajları

Pazaryerlerinde satış yapmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Pazaryerlerinde satış yapmanın dezavantajları şunlardır;

 • Pazaryerlerinde aynı kategori de satış yapan birden fazla satıcı bulunduğu için bu platformlardaki rekabet oranı oldukça yüksektir. Bu da firmaların yüksek rekabet ortamında satış yapmasına neden olmaktadır.
 • Pazaryeri platformlarında satılan her ürün için ürünün bulunduğu kategoriye göre komisyon kesilmektedir. Bu da satıcıların daha düşük kar elde etmesine neden olmaktadır.
 • Bazı dönemlerde platformlar satıcılar adına reklam vermektedir. Reklamlı bir şekilde yapılan satışlardan reklam ücreti kesilmektedir. Bu da satıcıların daha az kazanmasına neden olmaktadır.
 • Pazaryeri platformlarında birden fazla satıcı olduğu için firmaların öne çıkması zorlaşmaktadır.
 • Pazaryeri platformlarında kargo süreçleri, iptal ve iade süreçleri ile satıcılar ilgilendiği için internetten satış yaparken zaman kaybetmeniz olasıdır.

Sizler de bunları göz önünde bulundurmalı ve bu doğrultuda pazaryerlerinde satış yapıp yapmamaya karar verebilirsiniz fakat satışlarınızı arttırmak istiyorsanız bu pazaryerlerinde satış yapmanızın önemli olduğunu unutmamalısınız .