Genellikle birden fazla pazaryeri üzerinden satış yapan işletmeler e-ticaret pazaryeri entegrasyonlarını kullanmakta ve birçok avantajlı durumdan yararlanmaktadır. Pazaryeri Entegrasyonları Hakkında Bilmeniz Gerekenler adlı bu yazımızda sizlere e-ticaret pazaryeri entegrasyonları hakkında bilgi vereceğiz.

İnternetten ürün satışı yapmak isteyen kişilerin bir bölümü kendi e-ticaret siteleri üzerinden bir bölümü ise pazaryerleri üzerinden satışlarını yapmaktadır. Pazaryeri sitelerinin hazır bir müşteri kitlesi olduğu için günümüzde birçok satıcı N11, Trendyol, Hepsiburada, Gittigidiyor gibi platformları tercih etmekte ve ürünlerini bu platformlar üzerinden alıcılar ile buluşturmaktadır.

E-ticaret firmalarının bir bölümü yalnızca bir e-ticaret pazaryeri üzerinden satış yaparken bazıları ise birden fazla e-ticaret pazaryeri üzerinden satış yapmaktadır. Firmalar birden fazla pazaryeri ile çalışarak hem ürünlerini daha fazla kişiye ulaştırmakta hem de kolay bir şekilde marka bilinirliklerini arttırmaktadır.

Pazaryeri Entegrasyonu Nedir?

Trendyol, N11, Hepsiburada, Gittigidiyor vb. pazaryerlerinde satış yapan satıcıların kullandığı pazaryeri entegrasyonları, bir e-ticaret firmasına ait olan e-ticaret sitesi ile pazaryerlerini entegre etmeye yarayan program ve yazılımlara verilen isimdir.

Genellikle işletmeler pazaryeri entegrasyonları sayesinde iki platform arasındaki veri alışverişini sağlayabilmekte ve böylece e-ticaret süreçlerinde hız kazanabilmektedir. Bununla beraber pazaryeri entegrasyonu kullanan işletmeler birçok avantajlı durumdan da yararlanabilmektedir.

Ürünlerinizi Hızlı Bir Şekilde Pazaryerlerine Aktarabilirsiniz

Pazaryeri entegrasyonu kullanan e-ticaret firmaları, e-ticaret siteleri ile pazaryeri sitelerini birbirine entegre ettiği için ürünlerinizi hızlı bir şekilde e-ticaret pazaryerlerine aktarabilmektedir.

  • Ürün fotoğrafları
  • Ürün açıklamaları
  • Ürün fiyatları
  • Ürün stokları

Pazaryeri entegrasyonları sayesinde e-ticaret pazaryerlerine otomatik bir şekilde aktarılabilmektedir. Bu da e-ticaret firmalarının ürün girişi esnasında zaman kazanmasını sağlamaktadır.

Kolay Bir Şekilde Sipariş Yönetimi

Genellikle pazaryeri entegrasyonları, bir sistem üzerinden tüm pazaryerlerindeki mağazalarınızın kontrolünü sağlamanızda yardımcıdır. E-ticaret firmaları bu özellik sayesinde farklı pazaryerlerinde bulunan mağazalarına gelen siparişleri aynı ekran üzerinde görüntüleyebilmekte ve yönetimini yapabilmektedir.

Kolay Sipariş Yönetimi özelliği sayesinde e-ticaret firmaları pazaryerlerinde bulunan termin cezalarının önüne geçebilmekte ve böylece gelirlerini daha kolay bir şekilde arttırabilmektedir.

Stok Takibi Yapabilme

E-ticaret pazaryerlerinde satış yapan e-ticaret firmalarının stok takibi yapması oldukça önemlidir. Çünkü Trendyol, Hepsiburada, Gittigidiyor, N11 gibi müşteri memnuniyetini ön planda tutan e-ticaret pazaryerleri satıcılar ürünleri gönderemedikleri takdirde temin edememe cezası uygulamaktadır. Bu da e-ticaret firmalarının zarar etmesine neden olmaktadır. E-ticaret firmaları temin edememe cezalarından kurtulmak için ürünlerini ve ürün stoklarını sürekli olarak takip etmek zorundadır.

Pazaryerleri entegrasyonları ile çalışan işletmelerin avantajlı olduğu durumlardan birisi de stok takibi yapabilme özelliğidir. Pazaryeri entegrasyonları içerisinde bulunan stok takip özelliği sayesinde ürünleriniz herhangi pazaryerinde bulunan mağazanızdan ya da e-ticaret sitenizden satıldığı zaman diğer tüm mağazalardan da stoklarınız eksilecektir. Bu da stok takibini otomatik bir şekilde yapmanızı sağlayacak ve temin edeme cezaları yemenizi engelleyecektir.

Fatura ve Kargo Özellikleri

E-ticaret ile internetten ürün satışı gerçekleştiren işletmelerin sattıkları her ürün için bir fatura kesmesi gerekmektedir. Bununla beraber işletmeler müşteri memnuniyetini arttırmak için sattıkları ürünleri de alıcılara hızlı bir şekilde kargoya vermelidir.  Bunun için e-ticaret pazaryerlerinde satış yapan işletmelerin fatura ve kargo süreçlerini yönetebilmesi oldukça önemlidir.

Pazaryeri entegrasyonlarını kullanan e-ticaret firmaları entegrasyon içerisinde bulunan otomatik fatura kesme özelliği sayesinde ürün faturalarını hızlı bir şekilde kesebilmektedir. Kargo süreçlerinizi de yönetmenize yardımcı olan entegrasyonlar ile otomatik kargo barkodları oluşturabilir ve ürün gönderim sürenizi kısaltabilirsiniz.

Pazaryeri entegrasyonları ile e-ticaret süreçlerinizi hızlı ve doğru bir şekilde yönetebilir ve böylece mağaza puanlarınızı ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.