Opencart Türkçe Dil Ekleme adlı bu yazımızda Opencart ile kurulan bir e-ticaret sitesini nasıl Türkiye’de kullanmaya hazır bir hale getireceğinizden ve Türkçe Dil ekleme işlemlerini nasıl yapacağınızdan bahsedeceğiz.

E-ticaret sitesi kuran kişilerin e-ticaret sitelerinde yapacağı özelleştirmeler bir e-ticaret sitesinin yerelleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Opencart, yurtdışı menşeili bir e-ticaret alt yapısı olduğu için bu alt yapıyı kullanan kişi ve firmaların e-ticaret siteleri ilk olarak İngilizce dili ile kurulmaktadır.

Opencart Türkçe Dil Ne Zaman Eklenir?

Opencart e-ticaret sitesi kurarken kurulumu Türkçe sürüm kullanmadan yapan e-ticaret firmalarının Opencart e-ticaret siteleri İngilizce ya da indirilen dille kurulmaktadır. Bu nedenle opencart sitelerini Türkçeleştirmek isteyenlerin ise Opencart Türkçe Dil Paketlerini indirmeleri ve Opencart e-ticaret sitelerine kurmaları gerekmektedir.

Opencart Türkçe Dil Ekleme Adım Adım

Opencart e-ticaret sitesini Türkçeleştirmek isteyenlerin ilk olarak Opencart sürümlerine uygun olan Türkçe dil paketlerini indirmeleri gerekmektedir.

 • Opencart e-ticaret sitesine Türkçe Dil Dosyası Eklemek isteyen kişiler ilgili linke tıklayarak Opencart tarafından oluşturulan dil dosyasını indirmeleri gerekmektedir.

Opencart Türkçe Dil Dosyalarını indirmek için tıklayın.

Opencart Türkçe Dil dosyaları, Opencart’ın 3.0.3.6, 3.0.3.3, 3.0.20, 1.5.6.3, 1.5.6.4 ve 2.3.0.0.0, 2.3.0.1, 2.3.0.2 sürümleri için bulunmaktadır. Opencart sürümünüze uygun olan dil dosyasını indirdikten sonra kurulumunu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

 • Opencart dil dosyalarını indirdikten sonra dil dosyasını .zip dosyasından çıkarmanız gerekmektedir.
 • .Zip dosyasını çıkardıktan sonra dil-dosyalari isimli dosyayı Opencart’ı kurduğunuz ana dizin üzerinde FTP ile yüklemeniz gerekmektedir.

Bu işlem sonrasında Opencart Türkçe Dil Ekleme işleminiz gerçekleşecektir. Opencart Türkçe Dil dosyasının kurulumunu yaptıktan sonra ise bu dili Opencart Admin paneliniz üzerinden aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

Admin Panelinden Opencart Türkçe Dil Ekleme

Opencart Türkçe Dil Dosyaları’nın yükleme işlemini tamamlayan kullanıcıların Türkçe Dili dosyasını aktif hale getirmek için ilk olarak Admin Paneline girmesi gerekmektedir. Türkçe Dili aktif hale getirmek için Opencart panelinizin sol tarafında bulunan Sistem bölümüne tıklayın.

Sistem bölümünde bulunan Yerelleştirmeler sekmesine girin.

Yerelleştirmeler sekmesine gittikten sonra bu sekmede bulunan diller bölümüne tıklamanız gerekmektedir. Diller bölümüne tıkladıktan sonra yukarıdaki + işaretine tıklayarak yeni dil eklemeniz gerekmektedir. Bu bölümde sizlerden bir takım bilgiler istenecektir.

 • Dil Adı
 • Dil Kodu
 • Yerel
 • Durumu
 • Sıralama

Bölümleri Opencart Türkçe Dil Ekleme işlemi yapmak isteyen kullanıcılardan istenen bilgilerdir.

Bu bölümler doğru bir şekilde doldurulmadığı takdirde Opencart Türkçe Dil işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşmeyecektir. Bu nedenle bu bilgileri doldururken aşağıdaki tablodaki bilgileri ekleyebilirsiniz.

Bilgi Girilmesi Gereken Veri
Dil Adı Turkish
Kodu Tr-tr
Yerel Tr-TR, tr_TR.UTF-8, tr-TR, tr-tr, Turkish
Durumu Açık
Sıralama 1

Olarak istenilen bilgiler girilmelidir. Bu bilgileri doğru bir şekilde girmeniz gerektiğini unutmamanız oldukça önemlidir.

Bu bilgileri sisteme girdikten sonra mağaza ayarlarınızın dilini Türkçe olarak değiştirmeniz gerekmektedir. Opencart Türkçe Dil Ekleme işleminin son basamağı olan bu işlemi yapmak için.

 • Opencart Admin panelinize girin.
 • Admin paneline giriş yaptıktan sonra System bölüme tıklayın.
 • Sistem bölümünde yer alan Settings bölümüne girmeniz ve düzenleme yapmak istediğiniz mağazanın yanındaki düzenle butonuna tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu işlemi yapan kullanıcıların bu sekmede bulunan Local bölümüne gitmesi gerekmektedir.
 • Local bölümünde karşınıza çıkacak Language bölümüne tıklayın.
 • Bu bölümde yer alan Administration Language ayarlarını düzenleyin ve Türkçe’yi seçerek kaydedin.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra Opencart Türkçe Dil Ekleme işlemleriniz tamamlanmış olacaktır. Bu işlemlerin sonucunda Opencart ile kurduğunuz e-ticaret sitenizi Türkçe olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.