E-ticaret siteleri için en önemli konulardan birisi sitenin SEO ayarlarıdır. Çünkü bir e-ticaret sitesi kurmaktan daha önemli olan bir konu ise bu e-ticaret sitesinin Google sıralamalarında üst sıralarda yer almasıdır.

Bir e-ticaret sitesi Google sıralamalarında ne kadar üst sıradaysa o kadar hızlı bir şekilde müşteri çekebilmektedir. Opencart SEO Ayarları Nasıl Yapılmalıdır adlı bu yazımızda sizlere ilk olarak Google SEO hakkında bilgi verecek ve sonrasında ise Opencart SEO Ayarları Nasıl Yapılmalıdır konusundan bahsedeceğiz.

SEO Nedir?

SEO, yani arama motoru optimizasyonu bir web sitesinin arama motorları tarafından iyi anlayabilmesi ve taranma sıklığını arttırmasına yönelik yapılan optimizasyon işlemleridir.

Genellikle SEO çalışmaları bir e-ticaret sitesinin hedeflenen anahtar kelimelerde yükselmesini ve Google’da ilk sıralarda yer almasını sağlamaktadır. Bu nedenle opencart kullanarak bir e-ticaret sitesi kuracaksanız eğer SEO Ayarlarına oldukça önem vermeniz gerekmektedir. Peki opencart seo çalışmalarında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gelin hep beraber göz atalım.

Opencart SEO Ayarlarının Avantajları Nelerdir?

Opencart seo ayarlarını doğru bir şekilde yapmanız oldukça önemlidir. SEO ayarlarınızı iyi yaptığınız takdirde e-ticaret sitenizde belirli avantajları yakalama ihtimaliniz artacaktır. Bu avantajlar;

  • Opencart seo ayarları düzgün bir şekilde yapıldığı takdirde e-ticaret sitelerinin Google’da görünümleri artacaktır.
  • E-ticaret sitelerine organik bir şekilde gelen ziyaretçi sayısında artışlar olacaktır.
  • E-ticaret siteniz rakiplerinizin önüne geçeceği için yapacağınız reklam harcamalarında azalmalar olacaktır.
  • Sitenizden yapılan satışların sayısı zamanla artış gösterecektir.

Opencart SEO’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Opencart seo ayarlarını yaparken dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. Genellikle bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • URL Biçimi
  • Backlinkler
  • Anahtar Kelimeler
  • İçerikler ve Görseller

Opencart SEO ayarlarında dikkat edilmesi gereken şeylerdir. Gelin şimdi bunları tek tek ele alalım.

URL Biçiminizi Doğru Bir Şekilde Belirleyin

Opencart ile Seo dostu bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız ilk olarak dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi e-ticaret sitenizde kullandığınız URL’nin biçimidir. Genellikle e-ticaret sitelerinde kullanılması gereken URL biçimi kısa yapıda olmalıdır.

Örneğin; www.opencartindir.com/e-ticaret linki SEO için oldukça elverişli bir URL biçimidir. Fakat https://opencartindir.com/2020/12/28/e-ticaret / ya da https://opencartindir.com/2020/12/e-ticaret / gibi URL yapıları seo açısından zararlı URL biçimleridir. Bu nedenle opencart ile kuracağınız e-ticaret siteniz için link yapınızı eticaretsitenizinadi.com/yazı-adı olarak yapmanız oldukça önemlidir.

Backlink Alarak Otoritenizi Arttırın

Opencart SEO Ayarları Nasıl Yapılmalıdır yazımızın bu bölümünde sizlere Backlinkler hakkında bilgi vereceğiz.

Backlink, bir internet sitesinin başka bir siteden aldığı referans linklerdir. Genellikle site içindeki yazılarla site içi Backlinkler verilebileceği gibi başka sitelerden alınacak site dışı Backlinkler de almanız bir hayli önemlidir. Çünkü bu referanslar sayesinde e-ticaret siteniz kısa sürede domain ve sayfa otoritesini arttırabilecektir.

Anahtar Kelime Planlaması Oldukça Önemli

Opencart seo ayarlarını yaparken göz önünde bulundurmanız gereken başka bir konu ise anahtar kelime planlamasıdır. İnternette arama yapan kullanıcılar genellikle arama motorlarında belirli anahtar kelimelerde arama yaptıkları için e-ticaret sitenizin başarılı olması için anahtar kelime kullanımına oldukça önem vermeniz gerekmektedir.

Anahtar kelime planlaması yaparken ilk olarak insanların internette neler aradığını göz önünde bulundurmalı bununla beraber de rakip analizi de yapmanız gerekecektir.

İçerikler ve Görseller

Opencart SEO Ayarları Nasıl Yapılmalıdır adlı yazımızın bu bölümünde sizlere içerikler ve görseller hakkında bilgiler vereceğiz. Opencart ile kurduğunuz e-ticaret sitenizde bulunan her içerikte anahtar kelime kullanımına önem vermeniz gerekmektedir. Çünkü bu içerikler sayesinde e-ticaret siteniz üst sıralara çıkabilecektir.

Bununla beraber içeriklerinizde kullanılan fotoğraflar için de anahtar kelime kullanımı yaparak Google görsel aramalarında bu görselleri üst sıralara çıkarmanız e-ticaret sitenize trafik almanız için oldukça önemlidir.

Opencart SEO Modülleri Kullanarak SEO Ayarlarını Yapabilirsiniz

Opencart, açık kaynak kodlu bir e-ticaret yazılımı olduğu için opencart seo modülleri de birçok geliştirici tarafından geliştirilen modüllerdir. Bu modüller seo ayarlarınızı hızlı bir şekilde yapmanıza olanak sağlamaktadır.

Genellikle ücretsiz opencart seo modülleri bulunduğu gibi ücretli opencart seo modülleri de bulunmaktadır. Bu modülleri satın alarak veya ücretsiz bir şekilde indirerek e-ticaret sitenize entegre edebilir ve seo ayarlarınızı yapabilirsiniz. Eğer PHP yazılım bilginiz bulunmuyorsa bir yazılımcı ile çalışarak ilgili yükleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Opencart açık kaynak kodlu bir e-ticaret yazılımı olduğu için yazılım masrafları, modül masrafları gibi birçok konu e-ticaret siteniz için yapacağınız harcamaları arttırmaktadır.