Opencart ile kurulan e-ticaret sitelerinde Opencart mail ayarlarını yapmak oldukça önemlidir, Opencart mail ayarlarının doğru bir şekilde yapılması üyelere gönderilecek maillerin başarılı bir şekilde iletilmesini ve e-ticaret firmanızın yapacağı e-mail marketing çalışmalarının problemsiz bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

E-ticaret firmaları için mail marketing çalışmaları ve müşteri bilgilendirme mailleri hem satışların artmasını sağlamakta hem de müşteri memnuniyetini artırmaktadır. Bununla beraber şifre değiştirme, üyelik ve aktivasyon maillerinin de tüketicilere problemsiz bir şekilde ulaşması gerekmektedir.

Adım Adım Opencart Mail Ayarları

Opencart ile kurduğunuz e-ticaret sitenizin mail ayarlarını yapmak istiyorsanız eğer ilk olarak admin paneline girmeniz gerekmektedir.

Opencart Admin paneline girdikten sonra sistem sekmesine tıklayın ve Sistem sekmesi üzerinden mağazalar bölümüne girin. Mağazalarınız arasında opencart mail ayarlarını yapmak istediğiniz mağazanın yanındaki kalem işaretine tıklayın.

İlgili ekranda bulunan E-posta bölümüne tıklayın.

Bu bölüme tıkladıktan sonra karşınıza e-mail ayarları ile ilgili kavramlar çıkacaktır. İlk olarak ilk bölümde yer alan seçim üzerinden SMTP Maili seçmeniz ve istenilen bilgileri buna uygun bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Bölüm Doldurma Şekli
SMTP Hostname  veya SMTP Host Adı mail.internetsiteniz.com
SMTP Username veya SMTP Kullanıcı Adı Mail adresiniz- Örneğin; info@internetsiteniz.com
SMTP Password veya SMTP şifresi Mail şifreniz
SMTP Port 587
SMTP Timeout veya SMTP Zaman Aşığı 587

Olarak ilgili alanlar doldurulmalıdır.Bu alanlar içerisinde bulunan posta parametreleri veya İngilizce opencart kullanıyorsanız mail parameters alanlarını kullandığınız ek parametreler varsa doldurmalısınız. Aksi halde boş bırakmanız bir problem yaratmayacaktır. Bu süreci tamamladıktan sonra opencart mail ayarları yapılacaktır.

Mail Alerts Bölümünden seçim yaparken de hangi durumlarda mail almak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir;

  • Yeni müşteri kaydı
  • Yeni ortak kaydı
  • Yeni sipariş
  • Değerlendirme

Durumlarında mail ayarlarını yaptığınız e-mail adresinize mail gönderilecektir. Bu nedenle bu alanlardan seçim yapmanız e-ticaret sitenizde kayıt, sipariş, değerlendirme gibi etkinlikler gerçekleştiğinde haberdar olmanıza olanak sağlayacaktır. Opencart mail ayarlarını yaptıktan sonra test amaçlı bir mail gönderebilir ve ayarların doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığını test edebilirsiniz.

Opencart E-Mail Modülleri

Opencart Mail Ayarları

Opencart ile e-ticaret sitesi kuran şahıs ve firmalar diledikleri takdirde Opencart Marketplace’ da bulunan e-mail modüllerinden birini seçerek e-ticaret sitelerine kurabilir ve daha kolay bir şekilde mail ayarlarını yönetebilir. Opencart e-mail modülleri içerisinde hangi modülleri kullanabilirsiniz gelin hep beraber bakalım. En çok kullanılan Opencart mail modülleri şunlardır;

  • Professional HTML Email Template
  • Pro Email Template
  • Advanced Professional Email Templates
  • MailChimp Integration

En çok indirilen ve değerlendirme alan opencart mail modülleri arasında yer almaktadır. Bu mail modülleri içerisinde bulunan Professional HTML Email Template, Pro Email Template, Advanced Professional Email Templates gibi modüller e-ticaret siteniz için e-mail pazarlaması yaparken hazır Opencart e-mail şablonları oluşturmanıza olanak sağlamaktadır. MailChimp Entegrasyon modülü ise e-mail marketing çalışmaları yapmanıza olanak sağlayan bir modüldür.