Opencart ile e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişiler için hazırladığımız Opencart İçin Hosting Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler adlı bu yazımızda sizlere opencart hostingleri hakkında bilgi vereceğiz ve hostinginizi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

E-ticaret sitelerini opencart ile kurmak isteyen kişilerin sitelerini kurmadan önce domain ve hosting satın alması gerekmektedir. Çünkü her e-ticaret sitesinin bir ismi ve barındırılacağı büyük bilgisayarlar olmak zorundadır. Bu nedenle işletmeler ilk olarak domain ve hosting almaktadır.

Genellikle e-ticaret firmaları domainlerini seçerken marka isimlerini kullanmaktadır fakat hosting seçerken ise bazı durumlarda yardıma ihtiyaç duymaktadır. Çünkü birçok yer sağlayıcısı firma ve hosting türü bulunmaktadır ve e-ticaret sitelerinin hızlı bir şekilde çalışabilmesi için hostingler oldukça önemlidir.

Hosting Nedir?

Kurumsal web siteleri, e-ticaret siteleri ve blog gibi site türlerinin kesintisiz bir şekilde çalışmasını sağlayan donanımsal özellikleri güçlendirilmiş ve web sunucularının birleştirilmesi ile oluşturulan web sitesi yayınlama hizmetlerine verilen isimdir.

Kısacası hostingler bir web sitesini ve web sitesine ait sayfa ve içerikleri barındıran sistemlere verilen isimdir. Aslına bakıldığında bir internet sitesinin bütün kaderini belirleyen unsurlardan birisi olduğu için hosting seçiminin dikkatli yapılması gerekmektedir.

Hosting Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar

E-ticaret sitenizin sağlı bir şekilde çalışmasını istiyorsanız hostinginizi dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekmektedir. Opencart ile kurulacak e-ticaret siteleri için de hosting seçimi bu nedenle oldukça önemlidir. Opencart için hosting seçerken ;

  • Hız
  • Güvenlik
  • Süreklilik
  • Veritabanı
  • Referans Siteler
  • Yedekleme Ayarları

Gibi önemli unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. Gelin şimdi hep beraber bunlara detaylı bir şekilde göz atalım.

Hız

E-ticaret sitesi kuracaksanız sitenizin hızlı bir şekilde çalışması oldukça önemlidir. Çünkü internetten alışveriş yapan tüketiciler bir siteye girdiklerinde hızı bir şekilde zaman geçirmeyi istemektedir. Bu nedenle opencart hosting seçimi yaparken hostingin Ram boyutunun ve Disk yapısının ne olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü bir hosting hızını belirleyen en önemli etkenler bunlardır.

Sizler de opencart için hosting seçerken sitenizin hızını belirleyerek ram boyutunu ve disk yapısını göz önünde bulundurabilir ve doğru hosting seçimi yapabilirsiniz.

Güvenlik

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan tüketiciler genellikle güvenilir internet siteleri üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Sitelerde bulunan SSL sertifikaları, 3D Secure ile ödeme alma gibi yöntemler ise e-ticaret sitelerini güvenli hale getirmektedir.

Bu nedenle opencart ile e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişilerin bir hosting seçimi yaparken dikkat etmesi gereken unsurlar arasında SSL sertifikalarının hosting içinde bulunması ve sanal pos entegrasyonu yapılabilmesidir.

Süreklilik

E-ticaret sitelerinin sürekli olarak hizmet vermesi gerekmektedir. Bu nedenle opencart ile e-ticaret sitesi kuracak kişilerin hosting süreklilik oranını göz önünde bulundurarak hosting seçimi yapması gerekmektedir.

Veritabanı

Veritabanı da e-ticaret siteleri için önemli hosting özellikleri arasında yer almaktadır. Genellikle çok fazla sayıda ürün satmak isteyen kişilerin veritabanı büyüklüğünü göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekir. Az ürün ile e-ticaret yapacak kişilerin ise veritabanı büyüklüğünün orta düzeyde olması yeterlidir.

Referans Siteler

Opencart için hosting firması seçerken önemsemeniz gereken bir diğer unsur ise çalışacağınız işletmelerin referans verdiği sitelerdir. Bu bilgileri paylaşan hosting firmaları genellikle kurumsal yapıdadır ve müşteri memnuniyetini her zaman üst planda tutmaktadır.

İleride hostinginiz ile ilgili bir problem ile karşı karşıya kaldığınızda kurumsal hosting firmaları marka itibarlarını korumak ve müşteri memnuniyetini arttırmak için bu problemin çözümüne önem verecek ve bu da mağdur olmanızı engelleyecektir.

Yedekleme Ayarları

Yedekleme özellikleri de opencart ile e-ticaret sitesi kuracak işletmeler için oldukça önemli özellikler arasında yer alır. Çünkü e-ticaret siteleri içerisinde bulunan tüm veriler işletmeler için oldukça önemlidir. Bu nedenle hosting içerisinde otomatik yedekleme özelliklerinin bulunması opencart ile e-ticaret yapacak kişiler için oldukça önemlidir.