E-ticaret siteleri hangi alt yapı kullanılarak yapılmış olursa olsun profesyonel bir e-ticaret sitesi kurmak için bazı yerlere oldukça dikkat edilmesi gerekiyor. Opencart footer düzenleme işlemleri de bir e-ticaret sitesinde dikkatli ve titiz bir şekilde yapılması gereken işlemlerden birisi. Opencart Footer Düzenleme adlı bu yazımızda footer ne demek, footer ayarları nasıl yapılır konuları hakkında bilgi vereceğiz.

Ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir e-ticaret alt yapısı olan Opencart ile güzel bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız bazı ayarları yaparken dikkatli olmanız gerekiyor.

Footer Ne Demek?

Footer, bir internet sitesinin en alt bölümünde bulunan ve belirli bilgilerin bulunduğu bölümdür. Footer bölümü iyi bir şekilde düzenlendiğinde e-ticaret sitelerinin dönüşümleri artmaktadır. Bu nedenle sizlere bu yazımızda Opencart Footer düzenleme nasıl yapılır konusundan bahsederken Footer bölümünü iyi bir şekilde nasıl tasarlayabileceğinizden de bahsedeceğiz.

Opencart Footer Tasarımı Nasıl Olmalı

Opencart ile kurulan bir e-ticaret sitesinde footer bölümünü düzenlerken bu bölüme bir takım bilgiler eklenmelidir.

 • Hakkımızda
 • Site Haritası
 • Telif Hakkı
 • Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları
 • Bizimle İletişime Geçin veya Bülten Bölümü
 • Öne Çıkan Kategoriler

Bölümleri bir e-ticaret sitesinin Footer alanında bulunması gereken bölümlerdir. E-ticaret sitenize Footer alanı eklerken Giriş, Site İçi Arama, Sosyal Medya Hesapları, Son Gönderiler bölümlerinin de eklenebileceğini unutmayın. Footer alanında olması gereken bölümleri seçerken ise e-ticaret sitenizin ihtiyaçlarını ve müşterilerinizin istatistiklerini göz önünde bulundurun.

Opencart Footer Düzenleme ve Bilgi Sayfaları Ayarlarını Yapma

Opencart footer bölümünde bilgi sayfaları bölümlerini düzenlemek için ;

 • Opencart Yönetici paneline girin .
 • Yönetici panelinde bulunan Katalog bölümüne tıklayın
 • Katalog bölümünün en alt kısmında yer alan Bilgi Sayfaları bölümüne girin.

Bilgi sayfaları bölümüne girdikten sonra About Us, Delivery Information, Privacy Policy, Rems & Conditions bölümlerini görecekseniz. Bu bölümler Opencart kurulumu sonrasında gelen sayfalardır.

Sayfa Adı Türkçe Karşılığı
About Us Hakkımızda
Delivery Information Teslimat Bilgileri
Privacy Policy Gizlilik Politikası
Terms & Conditions Şartlar ve Koşullar

Anlamına gelmektedir. Bu sayfalarda düzenleme yapmak isteyen Opencart ile kurulan e-ticaret sitesi sahipleri Düzenle bölümüne tıklamalıdır.

Düzenle bölümüne tıkladıktan sonra karşınıza ilgili sayfanın Adını, İçeriğini, SEO ayarlarını yapabileceğiniz bir panel gelecektir. Bu panel üzerinden gerekli ayarları yaptıktan sonra sizler de Footer’ın ilk bölümünü düzenleyebilirsiniz.

Gizlilik politikası, şartlar ve koşullar, teslimat bilgisi gibi bölümlerin içeriğini nasıl belirleyeceğini bilmiyorsanız internette yer alan e-ticaret sitelerini inceleyebilir ve oradan bilgiler edinerek düzenleme yapabilirsiniz.

Opencart Footer Düzenleme Modülü İle Footer Bölümü Düzenleme

Opencart açık kaynak kodlu bir e-ticaret alt yapısı olduğu için footer bölümünü düzenlemek isteyen kişiler footer düzenleme modüllerini de kullanarak ilgili düzenlemeleri yapabilmektedir. Farklı kişiler tarafından geliştirilen opencart footer düzenleme modüllerinin hem ücretli hem de ücretsiz versiyonları internette bulabileceğiniz modüllerdendir.

Opencart Ayarları ile yapılamayan birçok footer düzenleme işlemi Opencart Footer düzenleme modülü sayesinde hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Footer düzenleme eklentileri ile e-ticaret sitenizin footer bölümündeki alanlarda değişiklik yapmanız mümkünüdür. Bu modül sayesinde;

 • Sosyal Medya Platformlarındaki Hesaplar
 • Önemli Kategoriler
 • Hakkımızda
 • Logo

Gibi bölümler Opencart ile kurulmuş e-ticaret sitelerine eklenebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken başka bir unsur ise bu modülleri seçerken modülün indirilme sayısı, yorumları gibi alanları göz önünde bulundurmaktır. Bu nedenle opencart modülü indirmeden önce e-ticaret siteniz için modül araştırmanızı iyi bir şekilde yapmanız oldukça önemlidir.