Instagram’da satış yapmak isteyenlerin bilmesi gerekenler adlı bu yazımızda sizlere Instagramda satış yapmak hakkında bilgi vereceğiz. Sizler de bu yazımızı inceleyerek Instagramda nasıl satış yapılır sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

Sosyal medya kullanımın her geçen gün artması sosyal medya platformlarının kullanımlarının farklılaşmasına neden olmuştur. Instagram ve Facebook’a yeni eklenen özellikler sayesinde ilk dönemlerde bu platformlar markaların temsil amaçlı yer aldığı platformlar iken günümüzde bir satış yapma platformuna da evrilmeye başlamıştır.

Günümüzde birçok e-ticaret firması satışlarını Instagram ve facebook gibi sosyal medya platformlarından da yürütmekte ve bu platformlar sayesinde gelirlerini arttırmaktadır.

Yasal Bir Şekilde Satış Yapmak İçin Şirket Kurun

Instagramda nasıl satış yapılır sorusuna yanıt kişilerin ilk bilmesi gereken şeylerden biri şirket kurulumudur. Günümüzde internetten satılan her ürün için fatura kesme zorunluluğu bulunmaktadır ve internetten satış yapan firmaların vergi mükellefi olması beklenmektedir.

Kişilerin vergi mükellefi olması için de ilk olarak bir şirket kurmaları ve bu şirket üzerinden instagramdan satış yapmaları gerekir. Sizler de instagramdan satış yapmak için ilk olarak bir şirket kurmalı ve şirket kurulumunuz sonrasında satış yapmaya başlamalısınız. Bu aşamada unutmamanız gereken önemli bir konu ise e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren firmaların genellikle şahıs, anonim ve limited şirketlerinden birini kurduğudur.

E-ticaret Alt Yapısı Seçin

Instagram’dan satış yapmak isteyen firmaların bir e-ticaret sitelerinin olması oldukça önemli bir konudur. Genellikle e-ticaret sitesi bulunmayan firmalar müşterilerinden havale ve EFT ile ödeme almaktadır. Bu ödeme yöntemleri bazı kişilerin tercih etmediği ödeme yöntemleri olduğu için instagramdan satış yapan firmaların bir e-ticaret alt yapısı kullanarak e-ticaret sitesi açması gerekmektedir.

E-ticaret siteleri sayesinde firmalar instagramdan yaptıkları satışlar için güvenli ödeme yöntemlerini kullanabilmekte ve InstaShop özelliğini hızlı bir şekilde aktif edebilmektedir.

InstaShop Özelliğini Kullanın

Dünya’da uzun süredir kullanılan fakat ülkemizde son dönemlerde aktif edilmiş bir instagram özelliği olan InstaShop sayesinde e-ticaret firmaları paylaştıkları gönderilere ürünlerini etiketleyebilmekte ve böylece e-ticaret sitelerine trafik çekerek dönüşümlerini arttırabilmektedir.

E-ticaret firmaları tarafından en çok kullanılan Instagram özelliklerinden birisi olan Insta Shop özelliğini sizler de kullanarak ürün ve kampanya tanıtımınızı daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilir ve e-ticaret sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz.

Ürün İnceleme Videoları Çekin

Instagram’dan alışveriş yapan kişilerin en ilgisini çeken içerik türlerinden birisi ürün inceleme videolarıdır. Genellikle ürün inceleme videoları tanıtımı yapılan ürünlerin detaylarını gösteremeye ve ürünler hakkında bilgi vermeye yönelik video türleridir. Herkes tarafından en çok beğenilen içeriklerden birisi olan ürün inceleme videoları ile sizler de instagramdan satış yapabilir veya yaptığınız satışları arttırabilirsiniz.

Ürün ve Kampanyalarınızın Tanıtımını Yapın

Instagram’da satış yapmak için altın kural olarak gösterebileceğimiz ürün ve kampanya tanıtımları hem satış yapabilmek hem de yapılan satışları arttırabilmek için oldukça önemlidir.

Genellikle e-ticaret firmaları hedef kitlelerine ulaşmak, ürün ve hizmetlerini hedef kitlelerinde bulunan kişilere tanıtmak amacıyla ürün fotoğrafları paylaşmakta ve bu fotoğraflara reklam vererek daha fazla kişinin gönderilerini görmesini sağlamaktadır.

Sizler de instagramda satış nasıl arttırılır diyenlerdenseniz ürün ve kampanyalarınızın tanıtımını yapmalı ve hedef kitlenizdeki kişilere ulaşmayı amaç edinmelisiniz.

Analizler Yapın

Instagram’da satış yapmak için ürün ve hizmet tanıtımı yapan firmaların doğru kararlar vermesinde etkili olan en önemli unsur analizlerdir. Genellikle e-ticaret firmaları kampanya ve tanıtım çalışmaları sonrasında reklam raporlarını incelemekte ve bu raporları analiz ederek bir sonraki kampanyalarını daha kolay bir şekilde planlamaktadır.

Sizler de Instagram’da satış yapmak veya instagramda satış arttırmak için reklam raporları ve istatistikleri incelemeli ve bir sonraki kampanyanızı bu reklamların sonuçlarına göre planlamalısınız.