Instagram üzerinden satış yapan ya da e-ticaret firmalarını büyütmek isteyen işletmeler için hazırladığımız Instagram’da reklam vermek adlı bu yazımızda sizlere Instagram reklamları hakkında bilgi vereceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyebilir ve kendi reklamlarınızı Instagram üzerinden verebilirsiniz.

Online satış yapan kişi ve işletmeler marka bilinirliklerini arttırmak, hedef kitlelerine ulaşmak, e-ticaret sitelerine ziyaretçi çekmek ve daha fazla satış yapabilmek için sosyal medya platformlarında aktif bir şekilde iletişim yürütmektedir.

E-ticaret firmaları tarafından en çok kullanılan sosyal medya platformunun ise Instagram olduğu bilinmektedir. İşletmeler amaçlarına ulaşabilmek ve gelirlerini arttırmak için Instagram’da sürekli olarak gönderi ve story paylaşımları yapmakta ve takipçileri ile etkileşime geçmektedir. Bununla beraber birçok işletme hedef kitlesini genişletmek için Instagram’da reklam vermektedir.

ilgili içerik; Insta Shop Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Profilinizi İşletme Hesabına Geçirin

Instagram’da reklam vermek isteyen e-ticaret firmalarının reklam düzenlemesi yapabilmek ve reklam istatistiklerine ulaşmak için işletme profiline geçmesi gerekir. Instagram hesabınızı işletme profiline geçirmek için;

 • Instagram ayarlarına girin.
 • Hesap bölümüne tıklayın.
 • Profesyonel hesaba geç butonuna tıklayın.
 • Hesap türünüzü seçin.
 • İçerik üreticisi hesabı mı yoksa işletme hesabımı olduğunuzu belirleyin.
 • İletişim bilgilerinizi düzenleyin.
 • Instagram hesabınız ile bağlamak istediğiniz facebook sayfasını seçin.

Böylece Instagram profilinizi işletme hesabına geçirebilir ve Instagram’da reklam vermeye başlayabilirsiniz.

Reklam Gönderinizi Hazırlayın

Instagram’da reklam vermek isteyen kişi ve işletmelerin reklam vermeden önce bir gönderi ayarlaması gerekmektedir. Reklam gönderileriniz hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak gönderiler olduğu için profesyonel bir şekilde hazırlamanız oldukça önemlidir. Çünkü profesyonel gönderi tasarımları hedef kitlenizde yer alan kişilere güven verecek ve bu da reklamlarınızın başarılı olmasını sağlayacaktır.

 • Instagram paylaşım görselinizi ayarlarken Instagram fotoğraf ve video boyutlarına uygun tasarımlar yapın.
 • Gönderi metninizi hazırlarken profesyonel metinler oluşturmaya özen gösterin. Metinlerinizde call to action cümlelerine yer verin.
 • Gönderilerinizde hashtag kullanamaya özen gösterin.,

Bunları göz önünde bulundurarak Instagram reklam tasarımı yapabilir ve reklamlarınızın daha başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.

ilgili içerik; Instagram’da Organik Takipçi Nedir ve Nasıl Kazanılır?

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Instagram’da reklam vermek için reklamlarınız ile ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi belirlemeniz oldukça önemlidir. Hedef kitle belirleme aşamasında;

 • Konum
 • Demografik bilgiler
 • İlgi alanları
 • Aktiviteler

Gibi birçok hedef grubu üzerinden hedef kitlenizi belirleyebilir ve Instagram için reklam verebilirsiniz. Instagram’da hedef kitle belirlemek için Facebook business suite kullanabilir ve bu platform üzerinden hedef kitleniz ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra e-ticaret sitenize giren kişilerin istatistiklerini görmek ve hedef kitlenizi tespit etmek için Google Analytics kullanabilirsiniz. Böylece reklamlarınız için doğru hedef kitleleri seçebilir ve reklam başarınızı arttırabilirsiniz.

Bütçenizi Belirleyin

Instagram’da reklam vermek istiyorsanız bir bütçe ile reklam verebileceğinizi unutmayın. Instagram reklamları için bütçe belirlemek istiyorsanız ilk olarak amaç ve hedeflerinizi göz önünde bulundurun. İkinci olarak rakiplerinizin reklam istatistiklerine ulaşmaya çalışın böylece instagram reklamları için doğru bütçe belirleyebilir ve markanızın ulaştığı kişi sayısını arttırabilirsiniz.

Instagram reklam bütçesi belirlerken Instagram’ın sizlerle paylaştığı Tıklama ve Ziyaretçi istatistiklerini görebilir ve böylece reklamınız için doğru bütçe belirleyebilirsiniz.

Reklamlarınızı Takip Edin

Instagram’da reklam vermek istiyorsanız reklam takibini profesyonel bir şekilde yapmanız oldukça önemlidir. Bu nedenle çoğu zaman Instagram reklamlarınızı incelemeniz ve reklamınızın gidişatını beğenmediğiniz takdirde yeni aksiyonlar almanız gerekmektedir.

Instagram profilinizde yer alan tanıtımlar bölümünü kullanarak sizler de reklamlarınızın etkisini görebilir, belirli istatistikler ve raporlara ulaşabilirsiniz. Böylece reklamlarınız için doğru aksiyonlar alarak Instagram’da yer alan reklamınızın etki alanını kolay bir şekilde geliştirebilirsiniz.