Instagram’da Organik takipçi elde etmek isteyen kişiler için hazırladığımız Instagram’da organik takipçi nedir ve nasıl kazanılır adlı bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgi vereceğiz. Sizler de yazımızı inceleyebilir ve organik takipçi kazanma yöntemleri hakkında bilgi edinerek takipçi sayınızı yükseltebilirsiniz.

Sosyal medya platformlarını kullanan işletmelerin büyük bölümü hesaplarının güvenilir olduğunu göstermek için instagram takipçi satın alma işlemi yapmaktadır fakat takipçi satın almak işletme ve kişisel hesapları olumsuz etkilemektedir. Genellikle hedef kitle değişimi, gösterim sayısında azalma vb. problemler instagramda takipçi satın alan hesapların karşılaştığı problemler olarak bilinmektedir.

Sosyal medya uzmanları takipçi sayısını arttırmak isteyen kişiler için yaptığı önerilerde organik takipçiler ve organik takipçi kazanma yöntemleri üzerine oldukça çok durmaktadır. Çünkü organik bir şekilde elde edilen takipçilerin markanız ile etkileşime girme oranı daha yüksektir ve organik takipçiler markanıza zarar vermemektedir.

Organik Takipçi Nedir?

Organik takipçi, instagram hesaplarının doğal yöntemler ile elde ettiği takipçilere verilen isimdir ve markalar için organik takipçiler oldukça önemlidir. Çünkü doğal yöntemler ile takipçi kazanan işletmelerin takipçi sayısı ve beğeni sayısı yükseltme gibi işlemler yapmasına gerek yoktur.

Genellikle Instagram’da profil düzeni, paylaşımlar, kullanılan hashtagler ve verilen reklamlar ile elde edilen takipçiler yalnızca bir sayı olarak görünmemektedir. Bu kişiler instagram paylaşımlarınız ile de etkileşime girerek markanızın değerini arttırmaktadır. Bu nedenle her marka ve işletme instagramda doğal yollar ile takipçi kazanmaya özen göstermelidir. Gelin şimdi hep beraber organik takipçi kazanma yöntemlerine bir göz atalım.

Güvenilir Bir Instagram Profili Oluşturun

Instagram’da organik bir şekilde takipçi kazanmak istiyorsanız ilk önem vermeniz gereken şey profilinizdir. Çünkü Instagram kullanıcıları genellikle güvenilir instagram profilleri ile etkileşime geçmekte ve bu profilleri takip etmektedir.

Instagram profilinizin güvenilirliğini arttırmak için şunları yapabilirsiniz;

  • Profil resminizi markanızın logosu olarak ayarlayın.
  • Kullanıcı adınızı seçerken marka adınızı kullanmaya özen gösterin.
  • Profilinizde yer alan biyografi ve internet sitesi adreslerini doldurun.
  • İşletmeniz bulunuyorsa iletişim ve adres bilgilerinizi paylaşın.
  • Böylece Instagramda güvenilir bir profil oluşturabilir ve daha kolay organik takipçiler kazanabilirsiniz.

Düzenli Paylaşım Yapın

Instagram’da takipçi kazanmak için dikkat etmeniz gereken başka bir şey ise düzenli bir şekilde paylaşım yapmaktır.  Çünkü Instagram algoritması Instagram için emek veren hesapları daha çok ön plana çıkarmaktadır. Bu nedenle işletmeler Instagramda düzenli paylaşım yapmaya özen göstermelidir.

Instagram’da düzenli paylaşım yapmak için bir sosyal medya takvimi hazırlayabilir ve bu takvime uygun bir şekilde içeriklerinizi paylaşabilirsiniz. Bununla beraber sosyal medya planlama programlarını da kullanarak düzenli paylaşım yapabilirsiniz.

İçerik Kalitenizi Arttırın

Organik takipçi kazanmak isteyen işletmelerin önem vermesi gereken bir diğer konu ise içerik kalitesidir. İçerikleri kaliteli olan işletmeler kullanıcılara daha fazla güven vermekte ve bu da işletmelerin takipçi ve etkileşim sayılarının artmasını sağlamaktadır.

İçeriklerinizi kaliteli bir hale getirmek için görsellerinizi profesyonel olarak çekmeniz ya da temin etmeniz gerekir. Bununla beraber içeriklerinizde kullanacağınız dil ve hashtagleri de doğru bir şekilde ayarlayarak kaliteli içerik üretimi yapabilirsiniz. Böylece hem etkileşim oranlarınızı hem de takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Instagram Özelliklerini Kullanın

Instagram hesabınıza organik takipçi çekmek için instagram özelliklerini kullanmanız da gerekir. Instagram’da bulunan IGTV, Instagram hikayeleri ve canlı yayınları sayfanızda paylaşacağınız içerikleri çeşitlendirmenizi sağlar. Bu da takipçilerinize daha fazla güven vererek hem etkileşim oranlarınızı hem de organik takipçi sayınızı arttırmanızda yardımcı olur.

 

Sizler de Instagram’da organik takipçiler kazanmak istiyorsanız bu önerilerimizi dikkate alabilir ve instagramdaki stratejinizi değiştirebilirsiniz.