Günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından birisi olan Instagram’da etkileşim arttırmak isteyenler için hazırladığımız bu yazımızdan Instagram etkileşim Arttırma Yöntemleri hakkında bilgi alabilir ve bu yöntemleri uygulayarak Instagram etkileşimlerinizi arttırabilirsiniz.

Sosyal medya kullanımının her geçen gün artış göstermesi e-ticaret firmalarının bu platformları satış kanalı olarak kullanmasında etkili oldu. Müşterilerine güven vermek, ürün ve kampanya tanıtımı yaparak satışlarını arttırmak isteyen birçok e-ticaret firması Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarını kullanmaya özen gösteriyor.

E-ticaret firmalarının sosyal medya platformlarında yer alması hem ziyaretçi sayılarını hem de dönüşüm oranlarını olumlu bir şekilde etkiliyor. Sosyal medya platformlarında iyi bir marka imajı çizmek isteyen e-ticaret firmaları ise sosyal medya takipçilerine büyük önem veriyor.

Düzenli Paylaşım Yapmak

Instagram’da etkileşim arttırmak isteyen firmaların dikkat etmesi gereken en önemli unsur düzenli paylaşımlardır. Instagram algoritması sürekli değiştirildiği için düzenli paylaşım yapmak instagram zaman tünelinde daha fazla gösterilmenize olanak sağlar.

Instagram’da düzenli paylaşım yapmak isteyen e-ticaret firmalarının belirli çalışmalar yapması ve bu çalışmalar sonrasında paylaşım saatine ve günlerine karar vermesi gerekmektedir. Instagram’da paylaşım saatlerinizi ayarlamak için;

 • Hedef kitle analizi yapın.
 • Hedef kitlenizin hangi günlerde ve hangi saat aralıklarında Instagram’da aktif olduğunu gözlemleyin.
 • Yaptığınız çalışmalar sonrasında Instagram paylaşım günlerinize ve saatlerinize karar verin.

Yapacağınız bu çalışma hedef kitlenizin zaman tünelinde daha fazla gözükmenize olanak sağlayacaktır. Bu etkileşim oranlarını arttırmanızda etkili olacağı için keşfete düşme ve etkileşim arttırma ihtimaliniz artacaktır.

Hashtag kullanımına Özen Gösterin

Bir kelimenin başına #işareti eklenerek oluşturulan hashtagler instagram için oldukça önemlidir. #Hashtag kullanımına önem veren Instagram kullanıcıları spesifik konularda araştırma yapan kişilere daha kolay ulaşabilmekte ve etkileşim oranlarını arttırabilmektedir. Instagram’da kullanacağınız hashtaglere karar vermek için;

 • #Hashtag analizi yapın.
 • Popüler hashtagleri kullanmaya özen gösterin
 • Popüler hashtagler ile beraber uzun kuyruklu hashtagleri de kullanmaya özen gösterin.
 • Hashtag sayınızın 30’u geçmemesini sağlayın.

Bu unsurları göz önünde bulundurarak sizler de kullanacağınız hashtaglere karar verebilir ve Instagram etkileşimlerinizi kolay bir şekilde arttırabilirsiniz.

Takipçileriniz İle Etkileşime Girin

Instagram’da etklileşim arttırmak istiyorsanız etkileşim aldığınız kadar etkileşime girmeniz de oldukça önemlidir. Takipçilerinizin fotoğraflarını beğenmek ve fotoğraflarına yorum yapmak onların çevreleri tarafından daha kolay fark edilmenizi sağlayacaktır.

Bununla beraber fotoğraflarınızın altına yorum atan takipçilerinizin yorumlarına cevap vermeniz takipçilerinizin markanıza olan ilgisini ve etkileşim oranlarını arttıracaktır.

Çekiliş ve Yarışmalar Düzenleyin

Günümüzde birçok firma çekiliş ve yarışmalar düzenleyerek hem etkileşim oranlarını hem de takipçi sayılarını kolayca arttırabilmektedir. Genellikle çekiliş düzenleyen e-ticaret firmaları belirli şartlar koyarak çekiliş düzenlemesi yapmaktadır. E-ticaret firmaları tarafından çekiliş düzenlerken en çok koyulan şartlar;

 • Arkadaş etiketleme
 • Sayfayı takip etme
 • Hikayede paylaşma
 • Gönderiye kaydetme

Sizler de çekiliş ve yarışma düzenlerken bu şartları koyabilir ve Instagram etkileşim oranlarınızı arttırabilirsiniz.

Tanıtım ve Reklamlar

Instagram’da etkileşim arttırmak isteyen birçok firma tanıtım ve reklam çalışmaları yapmaktadır. Sizler de sponsorlu reklamlar vererek Instagram etkileşim oranınızı arttırabilirsiniz. Reklam ve tanıtım çalışmaları yapmak için;

 • Reklam vereceğiniz gönderiniz üzerinde iyi çalışın.
 • Hedef kitle analizi yaparak bir hedef kitle belirleyin.
 • Bütçe çalışması yaparak reklamınızın bütçesini belirleyin.
 • Reklam günlerini belirlemek için Instagram istatistiklerine önem verin.

Böylece sizler de Instagram’da reklamlarınızı daha başarılı bir şekilde verebilir ve reklamınızın daha fazla kişiye gösterilmesini sağlayarak Instagram etkileşim oranlarınızı arttırabilirsiniz.