Instagram Çekilişi Nasıl Yapılır adlı bu yazımızda e-ticaret firmaları için Instagram Çekilişleri hakkında bilgiler vereceğiz. Sizler de bu yazımızı inceleyerek Instagram Çekilişlerinde dikkat edilmesi gereken unsurlar hakkında bilgi alabilir ve doğru çekilişler düzenleyebilirsiniz.

E-ticaret firmaları marka bilinirliğini arttırmak, ziyaretçi kazanmak ve dönüşüm oranlarını arttırmak için birçok çalışma yapmaktadır. Özellikle Instagram kullanımının artması e-ticaret firmalarının bu platformdaki takipçileri için yaptığı çalışmaların çeşitlenmesini sağlamıştır.

Günümüzde birçok e-ticaret firması instagramda takipçi kazanmak, etkileşimlerini arttırmak, ürün ve hizmetlerini tanıtmak için Instagram çekilişleri düzenlemektedir. Fakat bazı firmalar doğru bir yapıda çekiliş düzenlerken bazı firmalar da yanlış çekilişler düzenlemektedir. Bu da çekilişe katılım oranlarını azaltırken marka itibarını zedelemektedir.

Çekiliş Düzenlemeden Önce Amacınızı Belirleyin

Instagram çekilişi yapmak isteyen kişi ve işletmelerin ilk olarak bir amaç belirlemesi gerekmektedir. Bazı e-ticaret firmaları takipçi arttırmak için bazıları ise e-ticaret sitelerine ziyaretçi çekmek için çekilişler düzenlemektedir. Bunun yanı sıra keşfete çıkmak, etkileşim oranlarını arttırmak yorum ve beğeni almak için de çekiliş düzenleyen e-ticaret firmaları vardır.

Instagram çekilişleri için bu amaçlardan birini seçmeniz oldukça önemlidir. Çünkü genellikle firmalar çekiliş amaçlarına göre koşullar belirlemektedir. Bu nedenle sizler de çekilişlerde doğru koşullar belirlemek için ilk olarak çekiliş amacınızı belirlemeli ve bunun ardından çekilişiniz üzerine çalışmaya başlamalısınız.

Çekiliş Koşullarını Belirleyin

Instagram’da çekiliş yapacak olan firmaların çekiliş koşullarını doğru bir şekilde belirlemesi oldukça önemlidir. Çünkü düzenlenen çekilişlerin koşulları doğru bir şekilde hazırlanmadığı takdirde çekilişe katılım düşmektedir. Genellikle Instagram çekilişlerinde;

 • Instagram sayfasını takip etme
 • Gönderiyi beğenme
 • Gönderiyi kaydetme
 • Yorum bölümünde arkadaş etiketleme
 • Gönderiyi hikâyede paylaşma

Gibi koşullar koyulmaktadır. Fakat firmaların Instagram çekilişleri için koşul belirlerken çok koşul koymaması oldukça önemlidir. Çünkü bir çekilişte koşullar her ne kadar fazla olursa takipçileriniz o kadar soğuk davranacak ve bu nedenle çekilişe katılmayacaklardır. Sizler Instagram çekilişi düzenlerken;

 • Koşullarınızı az tutmaya özen gösterin.
 • 1-2 adet koşul ile çekiliş düzenlemeye özen gösterin.
 • Eğer takipçilerinize daha fazla katılım hakkı vermek istiyorsanız bonus koşullar ekleyerek takipçilerinizin çekilişe katılım sayısını arttırabilirsiniz.

Sizler de Instagram çekilişi düzenlerken bunları göz önünde bulundurarak çekiliş koşullarınızı belirlemeye özen gösterebilir ve çekilişe katılım sayısını arttırabilirsiniz.

Çekilişinizde Vereceğiniz Hediye Konusunda Net Olun

Instagram çekilişlerine katılan kişilerin büyük bölümü verilecek hediyelere göre katılım sağlamaktadır. Genellikle e-ticaret firmaları Instagramda çekiliş düzenlerken en sevilen ve satılan ürünlerini hediye ederek çekilişlerini düzenlemektedir ve böylece çekilişe katılım oranı artış göstermektedir. Instagram’da hediye çekilişleri düzenlerken;

 • En çok satılan ürünler
 • En çok beğenilen ürünler
 • En çok favoriye veya sepete eklenen ürünler
 • Değeri yüksek olan ürünler

Arasından vereceğiniz hediyeyi seçebilirsiniz. Böylece çekiliş katılımınızı arttırabilirsiniz.

Hashtagler Kullanın

Günümüzde instagram kullanıcılarının büyük bölümü hashtagler üzerinden ilgilendikleri konuları takip etmektedir. Bu nedenle Instagram gönderilerinde hashtag kullanmak oldukça önemlidir. Çünkü markalar hashtagler sayesinde hedef kitlelerine daha kolay ulaşmakta ve bilinirliklerini arttırmaktadır. Instagram’da çekiliş düzenlemek isteyen firmaların;

 • Çekilişlerinde kullanacakları hashtagleri belirlemesi gerekir.
 • Çekilişlerde popüler hashtaglerin yanı sıra uzun kuyruklu hashtagleri de kullanması gerekir.
 • Hashtag analiz programları sayesinde hashtaglerin popülerliği ölçülmelidir.
 • #cekilis , # çekilişvar, #hediye #çekiliş gibi hashtagler kullanılmalıdır

Sizler de çekiliş düzenlerken bunları göz önünde bulundurabilir ve başarılı Instagram çekilişleri düzenleyebilirsiniz.

Çekilişleriniz İçin Reklam Verin

Instagram’da çekiliş düzenleyen birçok marka hedef kitlelerine ulaşmak ve çekilişe katılımı arttırmak için çekiliş gönderileri için reklam vermektedir. Böylece markalar daha fazla kişiye ulaşarak marka bilinirliklerini ve katılım oranlarını arttırmaktadır.

Sizler de Instagram çekilişi düzenlerken çekiliş gönderileriniz için reklam verebilir ve katılımı arttırabilirsiniz.