Fiziksel mağazanız için neden e-ticaret sitesi açmalısınız adlı bu yazımızda sizlere e-ticaret sitesi kurmanın sağladığı avantajlardan bahsedeceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyerek e-ticaret sitesi kurmanın fiziksel mağazanıza sağladığı avantajları öğrenebilir ve dijital dönüşümünüzü tamamlayarak internetten satış yapmanın avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Herhangi bir sektörde ticari faaliyet gösteren birçok işletme dijital dönüşüm süreçlerini tamamlayarak e-ticaret sitesi kurmakta ve satış yapmaya başlamaktadır. Dijital dönüşüm süreçlerini hızlı bir şekilde tamamlayan işletmeler internetten satış yapmanın avantajlarından hızlı bir şekilde yararlanma fırsatı yakalamaktadır.

İşletmelerinin dijital dönüşüm süreçlerini tamamlamak ve e-ticaret sitesi açmak isteyen fiziksel mağazaların bir bölümü dijital dönüşüm süreçlerini hızlı bir şekilde tamamlarken bazıları ise bu süreci sürekli olarak ertelemektedir ve bu nedenle işletmeler birçok durumdan olumsuz etkilenmektedir. Çünkü e-ticaret sitesi kurmanın fiziksel mağazalara sağladığı binlerce avantaj bulunmaktadır.

Fiziksel Mağaza ile E-ticaret Sitesi Entegrasyonu

Fiziksel mağazası bulunan işletmeler e-ticaret sitesi kurarak ürünlerinin satışlarını hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Çünkü e-ticaret sitesi kuran işletmeler fiziksel mağazalarında bulunan ürünlerini e-ticaret siteleri üzerinden satmaktadır bu da işletmelerin mağazaları ile e-ticaret sitelerini koordineli bir şekilde yürütmelerine olanak sağlamaktadır.

Mağazanız Sürekli Açık Kalsın

Fiziksel mağazalar ve e-ticaret siteleri göz önünde bulundurulduğunda karşımıza şu durum çıkmaktadır.

Fiziksel mağazalar günün belirli saatlerinde hizmet veren dükkanlardır. Genellikle bulunan şehre, ile ve ilçeye göre mağazalar 07:00 – 23:00 arasında hizmet vermektedir. Fakat birçok bölgede yer alan mağazaların 07:00 – 18:00 arasında hizmet verdiği bilinmektedir. Bu da fiziksel mağazaların günün bazı dönemlerinde müşterilerine hizmet verdiğini göstermektedir ve işletmeler açık olduğu bu saatlerde müşterilerine ulaşmakta ve satış yapmaktadır.

E-ticaret siteleri ise fiziksel mağazaların internet ortamındaki dükkanlarına verilen isimdir ve genellikle e-ticaret siteleri 7 gün 24 saat boyunca hizmet vermektedir. Bu da e-ticaret sitelerinden günün herhangi bir saatinde alışveriş yapılabileceğini göstermektedir. Yani kısacası e-ticaret siteniz sürekli açık kaldığı için günün herhangi bir saatinde tüketicilerin alışveriş yapma imkânı bulunmaktadır.

Sizler de kesintisiz hizmet vermek ve satışlarınızı arttırmak istiyorsanız dijital dönüşümünüzü tamamlayabilir ve e-ticaret sitesi kurarak internetten satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Daha Fazla Satış Yapma İmkânı

Fiziksel mağazalarda satış yapan işletmelerin ulaşacağı müşteri kitlesi oldukça sınırlıdır. Genellikle mağazalar ve dükkanlar yakın çevrelerde oturan ya da işletmelerinin bulunduğu bölgeye ziyarete gelen kişilere satış yapma imkânı bulmaktadır. Bu da fiziksel mağazaların yeterince satış yapamamasına neden olmaktadır.

İşlerini e-ticaret sitesi kurarak internet ortamına taşıyan fiziksel mağazalar ise doğru dijital pazarlama çalışmaları yaparak ülkemizin ya da dünyanın herhangi bir yerinde bulunan kişilere kolay bir şekilde satış yapabilmektedir.

Maliyetlerinizi Azaltın

Fiziksel mağazalar üzerinden satış yapan işletmelerin genel olarak bakıldığında dükkân kirası, elektrik, su vb. faturalar için ödemeler yaptığı bilinmektedir. Bu masraflar e-ticaret firmalarının  maliyetlerini arttırmaktadır.

Fakat e-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen işletmelerin herhangi bir dükkân tutmadan ürün satması mümkündür. Genellikle dükkân açmadan e-ticaret yapmak isteyen işletmeler bir depo tutarak ürün stoğu yapmaktadır ya da stoksuz e-ticaret olarak bilinen dropshipping yöntemi ile işletmeler satışlarını gerçekleştirmektedir. Bu çalışma biçimi e-ticaret firmalarının maliyetlerini azaltmaktadır.

Daha Fazla Ürün Satın

Fiziksel mağazalarda ticaret yapan işletmeler yalnızca depolarının ve dükkanlarının büyüklüğünü göz önünde bulundurarak ürün stoğu yapabilmektedir. Bu da işletmelerin yeterli sayıda ürün çeşidini sergileyememelerine neden olmaktadır. Bu durum işletmelerin satışlarını olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

E-ticaret siteleri üzerinden satış yapan işletmeler ise sitelerinde diledikleri kadar ürünü sergileyebilmekte ve satışını gerçekleştirebilmektedir. Kısacası e-ticaret sitesi kurarak fiziksel mağazalarını internet ortamına taşıyan işletmelerin ürün çeşitliliğini arttırmaları mümkündür.

Sizler de bu avantajlardan yararlanmak istiyorsanız fiziksel mağazanız için bir e-ticaret sitesi kurabilir ve satışlarınızı daha kolay bir şekilde arttırabilirsiniz.