Satış arttırmak isteyenler için hazırladığımız E-Ticaret Siteleri İçin Satış Arttırma Stratejileri adlı bu yazımızda sizlerle paylaşacağımız stratejileri hayata geçirerek satışlarınızı ve gelirlerinizi arttırabilirsiniz.

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren firmalar gelirlerini arttırmak için satış arttırma stratejilerine ihtiyaç duymaktadır. E-ticaret firmalarının e-ticaret sitesi tasarımı, müşteri ilişkileri yönetimi, teslimat süreçleri gibi birçok etken firmaların hem ziyaretçi sayılarını hem de satışlarını arttırmasını olumlu yönde etkilemektedir.

E-ticaret Sitesi Tasarımı

E-ticaret firmalarının satışlarını arttırmasındaki en önemli etkenlerden birincisi e-ticaret sitesi tasarımıdır. Genellikle basit bir şekilde hazırlanan e-ticaret sitelerinin satışlarını daha kolay bir şekilde arttırdığını söylemek mümkündür. E-ticaret sitesi tasarımınıza dikkat ederek sizler de satışlarınızı arttırabilirsiniz. E-ticaret sitenizi tasarlarken göz önünde bulundurmanız gereken unsurlar şunlardır;

  • Responsive Tasarım; E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan müşterilerin yaklaşık %75’i mobil cihazlar üzerinden alışverişlerini yapmaktadır. E-ticaret sitelerinde responsive yani mobil uyumlu tasarımlar kullanıldığı takdirde siteniz mobil cihazlarda düzgün bir şekilde çalışacaktır. Bu da müşterilerinizin e-ticaret sitenizde hızlı bir şekilde gezinmesinde ve keyifli zaman geçirmesinde etkili olacaktır. E-ticaret sitenizde hızlı zaman geçiren kişiler alışveriş yapacak ve bu da satışlarınızı arttıracaktır.
  • Slider ve Banner Alanları; E-ticaret sitelerinin tasarımında kullanılan slider ve banner alanları e-ticaret sitenize giren müşterilerinizin kategorileriniz, ürünleriniz ve kampanyalarınız hakkında bilgi almasını sağlamaktadır. Bu nedenle e-ticaret firmaları satış arttırmak için bu alanlara önem vermelidir.
  • Ödeme Sayfası Tasarımı; Genellikle e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kişiler ödeme sayfaları ekranına geldiğinde alışverişlerini tamamlar ya da sepetlerini terk eder. Bunun asıl nedeni ödeme sayfası tasarımlarıdır. Satış arttırmak isteyen e-ticaret firmalarının ödeme sayfası tasarımını doğru bir şekilde yapması gerekir.

E-ticaret sitesi tasarımında dikkat etmeniz gereken bu unsurlar satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Reklam ve Kampanyalar

Satış arttırmak isteyen e-ticaret firmaları sosyal medya platformlarında ve arama motorlarında reklam ve kampanyalar vermeye özen gösterir. E-ticaret firmanızın ürünleri ve kampanyaları ile ilgili sizler de Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında ve Google Adwords gibi platformlarda reklam vererek ürünlerinizi ve kampanyalarınızı daha fazla kişinin görmesini sağlayabilirsiniz.

E-ticaret firmanızın satışlarını arttırmak için vereceğiniz reklamlarda rakip analizi yapmalı, hedef kitle belirlemeli ve anahtar sözcük araştırması yapmalısınız. Bununla beraber reklamlarınız için bir bütçe çalışması da yaparak en uygun bütçe ile en iyi performansı yakalamaya da özen göstermelisiniz.

Google Adwords ve Sosyal Medya reklamları ürün ve hizmetlerinizin hedef kitlenizde yer alan daha fazla kişiye gösterilmesini sağlayacak bu da satışlarınızı arttırmada etkili olacaktır.

Müşteri İletişimine Önem Verin

Satış arttırmak isteyen e-ticaret firmalarının önem vermesi gereken başka bir konu ise müşterileri ile olan iletişimleridir.

Genellikle e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmak isteyen birçok kişi firmaların hizmetleri ve çalışma prensipleri hakkında bilgi almak ve alışveriş esnasında yaşadıkları problemler için firmalarla iletişime geçmektedir. Bu süreci iyi yöneten e-ticaret firmalarının ise satışlarını arttırdığını söylemek mümkündür. Sizler de müşterileriniz ile daha iyi iletişim kurmak için;

  • İletişim formu
  • Müşteri hizmetleri departmanı
  • Canlı destek araçları
  • Whatsapp business hesabı

Gibi şeylere önem verebilir ve müşterilerinizin sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz. Bununla beraber satışlarınızı arttırmada yardımcı olacak sık sorulan sorular sayfasını da yaratabilir ve müşterilerinizin ödeme yöntemleri, satış süreçleri ve teslimat süreçleri hakkında bilgi almasını sağlayabilirsiniz.

Kargo Sürecinizi İyi Yönetin

E-Ticaret Siteleri İçin Satış Arttırma Stratejilerinin son bölümünde sizlere kargo süreçleri hakkında bilgi vereceğiz.

E-ticaret firmalarından alışveriş yapan müşteriler genellikle satın aldıkları ürünlere hızlı bir şekilde ulaşmak isterler. Bu nedenle e-ticaret firmalarının kargo süreçlerini iyi bir şekilde yönetmesi oldukça önemlidir. Kargo süreçlerinizi yöneterek satış arttırmak istiyorsanız;

  • Çalışacağınız kargo firmasını iyi bir şekilde seçmelisiniz.
  • E-ticaret sitenizin ürün sayfalarına 2-3 gün içerisinde teslimat, aynı gün kargo gibi etiketler eklemeli ve müşterilerinizin bilgi almasını sağlamalısınız.
  • E-ticaret sitenizden alışveriş yapan müşterilerinize siparişiniz alındı, siparişiniz hazırlanıyor, siparişiniz kargoya verildi gibi bildirimler göndererek ürünlerini takip etmesini kolaylaştırmalısınız.

Bunların yanı sıra e-ticaret sitenize kargo entegrasyonu ekleyebilir ve müşterilerinizin kargo takip süreçlerini daha kolay bir şekilde gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.

Yapacağınız bu çalışmalar satışlarınızı arttırmanızda etkin rol oynayacağı için bunlara önem vermeyi unutmayın.