E-ticarette Kaçınılması Gereken 3 Hata adlı bu yazımızda sizlere e-ticarette en çok yapılan hatalar hakkında bilgi vereceğiz. Sizler de bu hataları yapmamaya özen göstererek e-ticaret sitenizi ve şirketinizi hızlı bir şekilde büyütebilir ve internetten yaptığınız satışları arttırabilirsiniz.

E-ticaret günümüzün en popüler sektörlerinden birisi olarak biliniyor ve her geçen gün büyümeye devam ediyor. E-ticaret sektörünün büyümesi ve gelişmeye devam etmesi ise internetten ürün satmak isteyen kişi sayısının artmasına yardımcı oluyor. Bazı kişiler bir e-ticaret sitesi üzerinden bazı kişiler e-ticaret pazaryerlerinden bazı kişiler ise hem pazaryerleri hem de e-ticaret siteleri üzerinden satış yaparak gelirlerini arttırıyor.

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişilerin bir bölümü bu sektörde başarılı bir şekilde ilerlerken bir bölümünün ise o kadar da başarılı olamadığı biliniyor. E-ticarette başarılı olmak için kişi ve işletmelerin bazı hatalardan kaçınması gerekiyor.

E-ticaret Alt Yapısı Seçimi

E-ticarette kaçınılması gereken 3 hata adlı yazımızın bu bölümünde sizlere e-ticaret alt yapısı seçimi hakkında yapılan hatalardan bahsedeceğiz.

Günümüzde e-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişi ve işletmeler bir e-ticaret alt yapısı seçerek faaliyetlerine başlıyor. Bu aşamada bazı işletmeler profesyonel e-ticaret alt yapıları ile çalışırken bazıları ise açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapıları ile çalışıyor.

Özellikle hazır e-ticaret alt yapıları bir e-ticaret firmasının tüm ihtiyaçlarını karşılayan nitelikte alt yapılar olduğu için bu alt yapıları seçen kişiler hızlı bir şekilde e-ticaret sitelerini kurarak satış yapmaya başlayabiliyor. Açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapılarını seçenler ise genellikle e-ticaret sitesi kurulum aşamasında pes ederek e-ticarete sırtını dönüyor.

Sizler de hızlı bir şekilde e-ticaret sitesi kurmak ve internetten satış yapmaya başlamak için e-ticaret sitesi kurarken hazır e-ticaret alt yapılarını seçebilir ve zaman kaybının önüne geçebilirsiniz. Böylece e-ticarette daha hızlı büyüyebilir ve yalnızca satışlarınıza odaklanabilirsiniz.

E-ticaret Sitesi Tasarımı

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişi ve işletmelerin e-ticaret sitesi tasarımında da belirli hatalardan kaçması gerekiyor. Genellikle işletmeler e-ticaret sitesi tasarımında;

  • Mobil Uyumluluk
  • Ödeme Sayfası Tasarımı
  • Ürün ve Hizmet Sayfası Tasarımı
  • İletişim ve Sık Sorulan Sorular Sayfası Tasarımı

Gibi alanlarda hatalar yapıyor ve bazı şeyleri gözden kaçırıyor. Bu durum işletmelerin e-ticaretteki başarısını olumsuz bir şekilde etkiliyor. Bu nedenle bir e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişi ve işletmelerin, e-ticaret sitelerini mobil uyumlu bir şekilde tasarlamaya ve E-ticaret sitelerindeki önemli sayfalar olan iletişim, ürün ve hizmet, sık sorulan sorular ve ödeme sayfası tasarımında dikkatli bir şekilde çalışmaya önem vermesi gerekiyor.

Sizler de e-ticaret sitenizi tasarlarken diğer işletmeler tarafından en çok hata yapılan bu alanları göz önünde bulundurabilir ve bu alanlarda kendinizi geliştirerek ve bu alanlarda daha fazla çalışarak e-ticaret sitenizin satışlarını arttırabilirsiniz.

Müşteri Memnuniyetine Önem Vermemek

E-ticarette Kaçınılması Gereken 3 Hata arasında sizlerle paylaşacağımız başka bir hata ise müşteri memnuniyeti ile ilgili.

Günümüzde müşteri memnuniyetini ön planda tutan binlerce e-ticaret sitesi varken müşterilerine yalnızca ürün satmak isteyen ve müşterilerinin kaliteli bir ürün ve hizmet almasını önemsemeyen e-ticaret firmalarının da olduğunu söylemek mümkün.  Genellikle ikinci türdeki işletmelerin daha az satış yaptığı ve kalıcı müşteriler edinemediği herkes tarafından biliniyor ve bu işletmeler arasında yer alanlar kısa bir süre içerisinde e-ticaret sektörüne veda ediyor.

E-ticarette başarılı olmak isteyen işletmeler ise müşteri memnuniyetini ön planda tutarak hareket ediyor ve böylece hem marka itibarlarını koruyor hem de kalıcı müşteriler elde ederek satışlarını arttırabiliyor. Sizler de e-ticarette başarılı olmak istiyorsanız müşterilerinizi işletmeniz için en önemli değer olarak tanımlayabilir ve müşteri memnuniyetini sağlamak için çalışmalar yapabilirsiniz.