Günümüzde e-ticaret firmalarının müşteri kazanım oranları göz önünde bulundurulduğunda farklı pazarlama yöntemleri karşımıza çıkmaktadır. E-ticaret’te en çok kullanılan pazarlama yöntemleri adlı bu yazımızda sizlere e-ticaret firmalarının hangi platformlarda pazarlama çalışmaları yaptığı hakkında bilgi vereceğiz. Sizler de bu yazımızı inceleyerek e-ticarette pazarlama stratejileri hakkında bilgi alabilirsiniz.

E-ticaret firmaları hedef kitlelerine ulaşmak ve satış yapmak için pazarlama ve tanıtım çalışması yapmak zorundadır. İlk dönemlerde offline olarak yapılan pazarlama ve tanıtım çalışmaları gerek teknolojinin gelişmesi gerekse internet kullanımının artmasından kaynaklı olarak online platformlara kaymıştır.

Google Adwords Reklamları

E-ticaret firmalarının hedef kitlelerine ulaşmak ve satışlarını arttırmak için reklam verdiği platformlardan birisi Google’dır. Firmalar Google Adwords üzerinden ücretli bir şekilde reklam verebilmektedir. Genellikle Google Adwords çalışmaları yapacak olan firmalar;

 • Hedef kitle analizi
 • Rakip analizi
 • Anahtar kelime belirleme
 • Reklam Bütçesi

Üzerinde çalışmalar yaparak Google Adwords üzerinden tıklama başına maliyet ile ürün ve hizmetlerini tanıtmaktadır. Günümüzde en çok kullanılan reklam türlerinden birisi olan Google Adwords reklamları ile firmalar ziyaretçi sayılarını ve dönüşüm oranlarını arttırabilmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO)

Günümüzde bir ürün veya hizmet satın almak isteyen milyonlarca kişi ilk aramalarını Google gibi arama motorları üzerinden gerçekleştirmektedir. Kişilerin arama motoru kullanması da e-ticaret firmalarının arama motoru optimizasyonu yapmasını zorunlu kılmaktadır.

Genellikle e-ticaret firmaları organik bir şekilde Google’da ilk sıralara çıkmak için Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları yapmaktadır. SEO çalışmaları yaparken firmaların dikkat etmesi gereken önemli unsurlar bulunmaktadır;

 • E-ticaret sitelerinin kod yapısı ve teması
 • Görsel Optimizasyonu ve sayfa yüklenme hızı
 • Anahtar kelimeler
 • İçerik kalitesi
 • Site içi backlink ve site dışı backlink çalışmaları
 • Mobil duyarlılık

Gibi birçok önemli konu SEO çalışmalarının yapı taşı olarak sayılmaktadır. Sizler de Google’da ilk sayfaya çıkmak ve ziyaretçi sayınızı arttırmak istiyorsanız Arama motoru optimizasyonu çalışmaları yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları

E-ticaret firmalarının kullandığı bir diğer pazarlama yöntemi de sosyal medya reklamlarıdır. Sosyal medya kullanımının her geçen gün artış göstermesi e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren firmalar için sosyal medya reklamlarını zorunlu kılmıştır. Günümüzde e-ticaret firmaları sosyal medya reklamları sayesinde;

 • Hedef kitlelerine daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.
 • Marka bilinirliğini arttırabilmektedir.
 • Ürün, hizmet ve kampanyalarını tanıtarak satışlarını daha kolay bir şekilde arttırabilmektedir.
 • Marka sadakatini ve müşteri memnuniyetini arttırabilmektedir.

Sizler de Sosyal Medya Reklamlarının e-ticaret firmalarına sağladığı bu avantajlardan yararlanmak istiyorsanız ürün, hizmet ve kampanyalarınız için sosyal medya reklamları vermelisiniz.

Influencer Marketing

Hayatımıza yakın dönemde giren pazarlama türlerinden biri de Influencer Marketing’dir. Influencer marketing ile e-ticaret firmaları ürün, hizmet ve kampanyalarını tanıtırken marka bilinirliklerini de arttırmaktadır. Genellikle firmalar Influencer marketing çalışmaları yapmadan önce;

 • Hedef kitle analizi yapar.
 • Ardından yüksek takipçili Instagram, twitter ve facebook hesapları ile görüşerek bu kişilerin takipçileri hakkında bilgi edinir.
 • Ardından ürün tanıtımı, kampanya tanıtımı gibi amaçlar ile Influencerlar ile anlaşma yaparlar. Yapılan anlaşmalarda en önemli unsur hedef kitlede yer alan kişilerin ınfluencerın da hedef kitlesinde yer almasıdır.

Influencer marketing çalışmaları başladıktan sonra firmalar ürün satışı, ziyaretçi ve dönüşüm oranları gibi birçok unsuru değerlendirerek çalışmalarına devam ederler.

E-mail Marketing ve SMS Pazarlama

E-ticaret’te En Çok Kullanılan Pazarlama Yöntemleri arasında bulunan iki diğer pazarlama yöntemi de e-mail marketing ve Sms pazarlama yöntemidir. Genellikle bu pazarlama yöntemlerinde dönüşüm oranları ve hızı oldukça yüksektir.

Satış yapmak, e-ticaret sitelerine üye ve ziyaretçi çekmek isteyen bütün işletmeler bu iki yöntemi kullanarak pazarlama çalışmaları yapmaktadır ve firmalar bu pazarlama yöntemleri sayesinde satışlarını arttırabilmektedir.