E-ticaret’te başarılı olmak ve zorlukların üstesinden gelmek isteyen firmalar ise belirli unsurları göz önünde bulundurarak hareket ediyor. E-ticaret’te Başarılı Olmak İçin Önem Vermeniz Gereken Unsurlar adlı bu yazımızda e-ticarette başarılı olmanızı sağlayacak önemli şeyler hakkında bilgi vereceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyerek e-ticarette nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilir ve bunları uygulayarak e-ticarette başarılı olabilirsiniz.

E-ticaret’in her geçen gün gelişen bir sektör haline gelmesi internetten satış yapmak isteyen kişi sayısının artmasını sağladı. Yeni bir şirket kurarak internetten satış yapmak isteyen kişilerin bu konuda yeterince deneyim sahibi olmadığı için birçok zorlukla karşı karşıya kalıyor. Hatta bu durumu köklü firmalarında yaşadığını söylemek mümkün.

Teslimat Süreçleri

E-ticaret’te Başarılı Olmak İçin Önem Vermeniz Gereken Unsurların başında teslimat süreçleri yer alıyor.

E-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapan milyonlarca kullanıcı satın aldığı ürünlere hızlı bir şekilde ulaşmak istiyor. Bu sürecin yönetimini iyi bir şekilde yürüten firmalar ise sattıkları ürünleri müşterilerine hızlı bir şekilde ulaştırarak gelirlerini arttırabiliyor.

Hem sadık müşteriler hem de marka güvenilirliğini arttırmak için sizler de teslimat süreçlerinize önem verebilirsiniz. Teslimat süreçlerinizi yönetebilmek için kargo anlaşması sırasında çalışacağınız firmayı seçerken dikkatli davranabilir, müşterilerinize ürünleri hakkında bilgi veren SMS ve mailler gönderebilir ve kargo entegrasyonları sayesinde müşterilerinizin siparişlerini takip etmesini sağlayabilirsiniz.

Müşteri Memnuniyeti

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren firmaların göz önünde bulundurması gereken başka önemli bir unsur da müşteri memnuniyetidir. E-ticaret firmaları için önemli olan müşteri memnuniyeti satış sürekliliğinin sağlanması için oldukça önemli bir unsurdur. Genellikle müşteri memnuniyetini ön planda tutan firmaların sürekli ve sadık müşteriler kazandığı bilinmektedir. E-ticaret firmaları müşteri memnuniyetini sağlamak için;

 • Müşterileri ile iletişim kurarken samimi olmaya özen göstermelidir.
 • E-ticaret sitelerine müşterilerine yardım etmek amacı ile canlı destek araçları eklemelidir.
 • İnternet sitelerinden alışveriş yapan müşteriler ürünlerinin eline çabuk ulaşmasını istediği için e-ticaret firmaları teslimat süreçlerini iyi yönetmelidir.
 • Teslimat süreçlerini yönetirken firmalar müşterilerine siparişlerinin durumuna yönelik bilgiler vermelidir. Siparişiniz alındı, siparişiniz hazırlanıyor ve siparişiniz kargoya verildi gibi bildirimler sayesinde müşteriler siparişlerini kontrol edebilmekte ve markaya olan güveni artmaktadır.
 • Son olarak firmalar müşterilerinin kargo entegrasyonları sayesinde siparişlerini takip etmesini sağlamalıdır.

Sizler de bunları göz önünde bulundurarak önerdiğimiz aksiyonları alabilir ve e-ticaret sitenizin müşteri memnuniyetini arttırabilirsiniz.

Ürün Fiyatı Belirleme

E-ticaret ile internetten ürün satan işletmelerin göz önünde bulundurması gereken bir diğer unsur ise ürün fiyatlandırma stratejileridir. Bir e-ticaret firması ürünlerini ne kadar uygun fiyatlar ile satışa sunarsa o kadar hızlı bir şekilde satışlarını arttırmakta ve kalıcı müşteriler yaratabilmektedir. Ürün fiyatı belirlerken;

 • Rakiplerinizi analiz etmelisiniz.
 • Rakiplerinizin aynı ürünü ne kadardan sattığını belirlemeli ve bu fiyatlara yakın fiyat teklifleri sunarak ürünlerinizi satışa sunmalısınız.
 • Bunlarla beraber buybox sistemi takip edebilir ve hemen al fiyatında ürün fiyatları belirleyerek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

E-ticaret Sitesi Tasarımı

Kişi ve işletmelerin E-ticaret’te Başarılı Olmak İçin Önem Vermeniz Gereken Unsurlar arasında yer alan e-ticaret sitesi tasarımı satışlarınızı arttırmak için oldukça önemli bir unsur. E-ticaret sitenizin satışlarını arttırmak için e-ticaret sitesi tasarımı yaparken;

 • Responsive tasarımlardan yararlanın.
 • E-ticaret sitenizde kullanıcı deneyimini ön planda tutun.
 • Sayfa yüklenme hızınızı 1-2 saniye arasında olacak şekilde optimize etmeye özen gösterin
 • E-ticaret sitenizde yer alan slider ve banner alanlarını düzenleyin.
 • Sitenizde bulunan görselleri optimize edin.

E-ticaret sitesi tasarımında bunları göz önünde bulundurarak sizler de e-ticarette başarılı olabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.