E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişiler için hazırladığımız E-Ticaret’e Nasıl Başlanır adlı bu yazımızda sizlere e-ticaret ile ilgili bilgi vereceğiz. Sizler de bu yazımızı inceleyebilir ve e-ticarete nasıl başlanır sorunuza yanıt bularak bu sektöre adım atabilirsiniz.

E-ticaret günümüzün en popüler mesleklerinden birisidir. Özellikle COVID-19 pandemisi ile e-ticaret sektörü oldukça fazla gelişmiş ve büyük bir sıçrama yaşamıştır. Bu sıçrama e-ticaret sektörünün hacmini genişletmiştir. Bu dönemde birçok sektörde küçülmeler yaşanırken e-ticaret sektörü büyümeye devam etmiştir.

E-ticaret’in büyüyen hacminden pay almak ve işini internete taşımak isteyen birçok kişi ve işletme bu dönemde e-ticaret sitesi açmayı düşünmüştür ve hala bu kişiler e-ticaret sitesi açmayı düşünmeye devam etmektedir.

E-ticaret için Şirketinizi Kurun

E-ticarete başlamak isteyen kişi ve işletmelerin yapması gereken ilk işlem şirket kuruluşu olmalıdır. Çünkü internetten ürün ve hizmet satışı gerçekleştirecek olan kişi ve işletmelerin sattıkları her ürün için fatura kesmesi ve vergi ödemesi gerekmektedir.

Vergi mükellefi olmak için de bir şirket kurmak gerekmektedir. Bu nedenle e-ticarete başlamak istiyorsanız ilk olarak şirket kuruluşunuzu gerçekleştirin. Kuracağınız şirket türüne karar vermeden şirketler hakkında bilgi edinin ve ardından bir mali müşavir ile anlaşarak şirketinizi kurun.

İnternetten Satılacak Ürünleri Bulun

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satmak isteyen kişi ve işletmelerin internetten satılacak ürünler hakkında araştırma yapması oldukça önemlidir. Çünkü e-ticaret sektörünün merkezinde yatan unsur ürünlerdir. Bu nedenle e-ticarete başlamak isteyen kişilerin ürün araştırması ve Pazar araştırması yapması gerekmektedir. Bunu yapmak için;

 • E-ticaret istatistiklerini inceleyin.
 • Online pazardaki niş ürünleri keşfetmeye çalışın
 • E-ticarette en çok satılan ürünler hakkında bilgi edinin.
 • Pazaryerlerindeki en çok satılan ürünleri inceleyin.

Böylece e-ticarette satılacak ürünlere daha kolay bir şekilde ulaşabilir ve bu sektörden gelir edebilirsiniz.

E-ticaret Sitenizi Kurun

E-ticarete başlamak isteyen her kişi ve işletmenin bir e-ticaret sitesi olması oldukça önemlidir. Çünkü kişi ve işletmeler e-ticaret sitelerinde ürünlerini sergilemekte ve satışa sunmaktadır.

Genellikle e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişi ve işletmeler açık kaynak kodlu yazılımlar ya da hazır e-ticaret alt yapıları ile internet sitelerini kurmaktadır. Fakat hazır e-ticaret alt yapıları bir e-ticaret firmasının tüm ihtiyaçlarını karşılayan alt yapılar olduğu için işletmeler genellikle hazır e-ticaret alt yapıları ile sitelerini kurmaya özen göstermektedir.

Sizler de e-ticaret sitenizi kurmak için hazır e-ticaret alt yapılarını araştırabilir ve ihtiyacınıza yönelik e-ticaret paketleri satın alarak online satış sitenizi kurabilirsiniz.

Sanal Pos ve Kargo Anlaşmaları Yapın

E-ticaret sitesini kuran kişiler e-ticaret süreçlerini daha kolay bir şekilde yönetebilmek için bazı anlaşmalar yapmak zorundadır. Sanal pos ve kargo anlaşmaları bu anlaşmaların başlıcalarıdır.

 • E-ticaret firmaları sanal pos anlaşması yapmak için sanal pos firmaları ile görüşmelidir.
 • Sanal pos Komisyon oranları ve çalışma koşulları ile ilgili bilgi alınmalıdır.
 • Kargo anlaşması yapmak için işletmeler kargo firmalarından teklif almalıdır.
 • Kargo firmalarının çalışma prensipleri, şubeleri, gönderi başına ücret teklifleri anlaşma yapmadan önce incelenmeli ve değerlendirilmelidir.
 • Böylece çalışılacak sanal pos ve kargo firmaları kolay bir şekilde seçilebilmektedir.

Reklam ve Pazarlama Çalışmaları Yapın

 

E-Ticaret’e Nasıl Başlanır diyen kişi ve işletmelerin önem vermesi gereken konulardan birisi de reklam ve pazarlama çalışmalarıdır. Çünkü e-ticaret firmaları hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmalıdır. Bu nedenle;

 • Google Adwords çalışmaları
 • Sosyal medya pazarlaması
 • Influencer marketing çalışmaları
 • SEO Çalışmaları

Gibi önemli dijital pazarlama alanlarında işletmeler çalışmalar yapmalıdır. Sizler de ürün ve hizmetlerinizi daha fazla kişiye ulaştırmak istiyorsanız reklam ve pazarlama çalışmaları yapabilir ve internetten daha kolay ürün satabilirsiniz.