E-ticaret Siteleri İçin 5 Önemli SEO İpucu adlı yazımızda e-ticaret sitenizin seo çalışmalarını yaparken kullanabileceğiniz belirli ipuçları hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Sizler de bu yazımızı inceleyerek e-ticaret siteniz için doğru SEO çalışmalarının nasıl yapılacağı hakkında bilgi edinebilir ve e-ticaret sitenizin arama motoru sıralamasını arttırabilirsiniz.

Günümüzde internetten herhangi bir alanda araştırma yapan ürün veya hizmet arayan kişilerin ilk arama yaptığı yerler arama motorlarıdır. Bu nedenle bir internet sitesi ya da e-ticaret sitesi bulunan işletmeler için arama motoru optimizasyonu çalışmaları oldukça önemlidir.

Özellikle e-ticaret firmaları seo çalışmalarını doğru bir şekilde yaptıkları takdirde e-ticaret sitelerine daha fazla trafik çekebilmekte ve satış sayılarını arttırabilmektedir. Fakat firmaların SEO çalışması yaparken önemli unsurları gözden kaçırmaması gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler Üzerine Çalışın

Başarılı bir Seo çalışması yapmak isteyen e-ticaret firmalarının ilk dikkat etmesi gereken şeylerden biri anahtar kelimelerdir. Çünkü internette arama yapan kullanıcıların hepsi aramalarını anahtar kelimeler ile gerçekleştirmektedir. Bazı kullanıcılar kısa anahtar kelimeler kullanırken bazı kullanıcılar ise uzun anahtar kelimeler ile arama yapmaktadır. E-ticaret firmaları;

 • Ürün, Hizmet, Kampanya gibi sayfa türleri için içerik oluşturmadan önce anahtar kelime analizi yapmalıdır.
 • E-ticaret firmaları içeriklerinde kısa kuyruklu anahtar kelimeler ile beraber uzun kuyruklu anahtar kelime kullanımına da önem vermelidir. Örneğin; Kadın giyim ürünleri satan bir e-ticaret firması ‘’ Gömlek’’ anahtar kelimesini içeren bir içerikte bu anahtar kelimeye benzer ‘’ Hamileler için gömlek ‘’, ‘’ İş yerinde giyilecek gömlekler’’ gibi uzun kuyruklu anahtar kelimeleri de kullanmalıdır.
 • Firmalar anahtar kelime kullanımına karar vermeden önce Keyword Tool, Ahrefs,  Google Trends, Semrush gibi anahtar kelime analiz araçlarını kullanmalı ve kullanacakları anahtar kelime volümlerini ölçümlemelidir.

Meta Başlıkları ve Meta Açıklamaları

E-ticaret Siteleri İçin 5 Önemli SEO İpucu arasında bulunan başka bir ipucu ise Meta Başlıkları ve Meta Açıklamaları ile ilgilidir. E-ticaret firmaları ürün, hizmet, kampanya sayfaları için meta başlıkları ve meta açıklamaları oluştururken;

 • Özgün olmaya özen göstermelidir.
 • Meta başlıklarında anahtar kelime bir kez geçirilmelidir.
 • Meta açıklamalarında ise anahtar kelime kullanımı 2 kez olmalıdır. Bununla beraber yardımcı bir başka anahtar kelimeden de yararlanabilirsiniz.

Görsellere Önem Verin

Seo çalışmaları yapacak bir e-ticaret firmasının ürün görselleri ve videolarına, banner ve sliderlarına önem vermesi gerekmektedir. SEO çalışmalarında görseller oldukça önemlidir fakat görsel kullanırken firmaların dikkat etmesi gereken önemli unsurlar bulunmaktadır;

 • Görsellerinizi e-ticaret sitenize yüklerken bu görsellere bir görsel başlığı ve açıklaması ekleyin. Örneğin sattığınız bir gömleğe yönelik ürün fotoğrafı ekleyecekseniz bu görsele kırmızı gömlek, gömlek, yeşil gömlek gibi bir görsel alt metni ekleyin. Bu görselinizin Google görsel aramalarında ön planda çıkmasını sağlayacaktır.
 • E-ticaret firmalarının kullandıkları görselleri optimize etmesi ve küçültmesi oldukça önemlidir. Böylece e-ticaret siteniz, ürün, hizmet ve kampanya sayfalarınızın daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki sayfa yüklenme hızı bir e-ticaret sitesinin arama motoru sıralamasını yükselten en önemli unsurlardandır.

Sitenizin Kod Yapısına Önem Verin

E-ticaret Siteleri İçin 5 Önemli SEO İpucu arasında ele alacağımız bir diğer konu da kod yapısıdır. E-ticaret sitelerinin kod yapısı da SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) için oldukça önemli bir konudur. Sitenizin kod yapısı ne kadar temiz olursa Google sıralamanız o kadar artış gösterecektir. E-ticaret sitenizin kod yapı ile ilgili düzenlemeler yapmak için;

 • Java
 • CSS
 • HTML

Gibi kod türlerini sıkıştırabilirsiniz. E-ticaret sitenizin yavaş yüklenmesini sağlayan kodlar varsa bunları sitenizden kaldırabilir ve sayfalarınızın daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Link Yapısı

E-ticaret sitelerinin iyi bir seo çalışması yapabilmesi için link yapısına da önem vermesi gerekmektedir. Bir e-ticaret firmasının link yapısının tutarlı ve açık bir şekilde inşa edilmesi oldukça önemlidir. Genellikle SEO uzmanları www.aaaaaaaa.com/gomlek/kirmizi-kadin-gomlegi gibi bir link kullanımının doğru olduğunu söylemektedir. Sizler de e-ticaret sitenizde linklerinizi bu şekilde inşa edebilir ve SEO’ya uygun linkler oluşturarak sıralamalarınızı yükseltebilirsiniz.