E-ihracat yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler adlı bu yazımızda e-ihracat yaparak yurtdışına ürün satmak isteyenler için önemli bilgileri paylaşacağız. Siz de bu yazımızı inceleyerek e-ihracat süreçleri hakkında bilgi alabilir ve önerilerimize kulak vererek işinizi geliştirebilirsiniz.

E-ticaret ve e-ihracatın her geçen gün gelişen hacmi bu sektörlerde faaliyet göstermek isteyen insan sayısını arttırıyor. Genellikle bu sektörlerde faaliyet gösteren firmalar da çok büyük rakiplerle savaşmak zorunda kalıyor.  Rakiplerinin önüne geçmek isteyen küçük çaplı firmalar belirli taktikler ve   uygulamalar sayesinde ürünlerini yurtdışına açıyor ve gelirlerini arttırabiliyor.

Doğru Bir E-ihracat Alt Yapısı Seçin

Yurtdışına satış yapmak isteyenlerin ilk olarak dikkat etmesi gereken şeylerden birisi e-ihracat alt yapılarıdır. Genellikle yurtdışına ürün satışı yapmak isteyen kişi ve firmalar e-ticaret alt yapılarını kullanarak ürünlerini sergilemektedir. Bu nedenle e-ticaret alt yapınızı seçerken profesyonel ve yardım alabileceğiniz bir firma ile çalışmanız oldukça önemli. Yurtdışına satış yapmak için bir e-ticaret alt yapısı seçerken;

 • Çoklu Dil Seçeneği
 • Çoklu Para Birimi
 • Lokasyon Bazlı Fiyatlandırma
 • Yurtdışı Kargo Entegrasyonu

Gibi özellikleri bulunduran bir e-ticaret alt yapısı seçmeniz gerekmektedir. Bu özellikleri barındıran bir e-ticaret alt yapısı ürünlerinizin farklı ülkelerde bulunan kullanıcılara doğru bir şekilde gösterilmesine olanak sağlayacak ve lokasyon bazlı sınıflandırma sayesinde farklı ülkelerde farklı koşullar ile satış yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Gümrük Vergilerini Göz Önünde Bulundurun

E-ihracat ile yurtdışına ürün satmak isteyen firmaların dikkat etmesi gereken unsurlardan birisi de gümrük vergileridir. Günümüzde yurtdışına satış yapan firmalar ülkeden ülkeye değişen farklı gümrük tutarları üzerinden ödemeler gerçekleştirmektedir.

Örneğin ABD’ye ürün satışı yapacak bir firma 800 dolara kadar gümrük vergisi ödemezken Avrupa’ya satış yapacak firmalar ülkelere göre farklı gümrük vergisi oranlarından etkilenmektedir.

Bir e-ihracat firması gümrük oranlarını ve yurtdışına satış şartlarını incelemeli ve hangi ülkelerde satış yapacağına karar vermelidir.

Kargo Anlaşmalarına Önem Verim

E-ihracat Yapmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler arasında yer alan önemli konulardan biri de kargo anlaşmalarıdır. Günümüzde e-ihracat firmaları ile çalışan kargo firmaları gönderim ücretlerini ülke bazlı hareket etmektedir.

Genellikle yurtdışı kargo ücretleri ise euro ve dolar üzerinden belirlenmektedir. Yurtdışına satış yapmak isteyen bir firmaysanız kargo ücretleri ile ilgili bilgi almak için kargo firmaları ile iletişime geçmeli ve anlaşmalı kargo için fiyat teklifi almalısınız. Bir kargo anlaşması yaparken;

 • Kargo Firmasının Şube Sayısı
 • Kargo Firmasının Gönderi Politikası
 • Teslim Süresi
 • Kargo Fiyatları

Gibi önemli unsurları göz önünde bulundurabilir ve çalışacağınız kargo firmasını belirleyebilirsiniz.

Sosyal Medya Paylaşımları Yapın

Yurtdışına ürün satmak isteyen firmaların dikkat etmesi gerekenler arasında bulunan başka bir çalışma ise sosyal medya paylaşımlarıdır. E-ihracat Yapmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler adlı yazımızın bu bölümünde gelin hep beraber sosyal medya paylaşımlarının satışlarınıza etkisi ne derece önemli bir göz atalım.

Günümüzde sosyal medya kullanımının her geçen gün artması ürünlerini daha çok kişiye ulaştırmak isteyenlere yardımcı oluyor. Genellikle e-ticaret ve e-ihracat yapan firmalar sosyal medya platformlarını kullanarak hem hedef kitlesine daha kolay ulaşıyor hem de ürün ve kampanya tanıtımı yaparak satışlarını arttırıyor. Bu nedenle yurtdışına satış yapmak isteyenlerin de sosyal medya çalışmaları yapması gerekiyor.

Sosyal medya çalışmaları ile satış arttırmak ve hedef kitlesini genişletmek isteyen firmaların dikkat etmesi gerekenler şunlar;

 • Düzenli paylaşım yapmak
 • Kaliteli görsel kullanmak
 • Post metinlerine önem vermek
 • Doğru hashtag kullanımı
 • Reklam ve tanıtım çalışmaları

Sizler de e-ihracat firmanız için sosyal medyada bunları göz önünde bulundurarak çalışmalar yapabilir ve yurtdışına satışlarınızı arttırabilirsiniz.

SEO Çalışmalarına Önem Verin

E-ihracat Yapmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler adlı yazımızın son bölümünde sizlere SEO çalışmaları hakkında bilgi vereceğiz. Genel olarak internetten ürün satın almak isteyen kişilerin büyük bölümü ilk aramalarını arama motorlarında gerçekleştirmektedir.

Arama motoru optimizasyonu sayesinde e-ihracat firmaları Google’da üst sıralarda çıkarak daha fazla ziyaretçiye ulaşabilmekte ve böylece dönüşüm oranlarını arttırabilmektedir. Sizler de e-ihracat yaparken seo çalışmalarına önem vermeli ve arama motorlarında üst sıralarda çıkarak daha fazla kişiye ulaşmalısınız.

 • Anahtar kelime çalışmaları
 • İçerik üretimi
 • Backlink çalışmaları
 • Görsel optimizasyonu
 • Sayfa yüklenme süresi azaltma

Gibi çalışmalar yaparak başarılı bir seo çalışması yapabilir ve arama motorlarında üst sıralarda çıkabilirsiniz.