Dolar kazanma son dönemlerde herkesin ilgisini çeken bir konudur. Genellikle birçok kişi farklı iş modelleri ile döviz geliri elde etmek ister. Dolar kazanmak için gerekli bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olmak biraz zaman alabilir. Tıpkı bir meslek gibi uygulayabileceğiniz iş modelleri mevcuttur. Sabırlı ve emin adımlarla öğrenmeye devam ederek birden fazla iş modelini eş zamanı uygulayarak döviz gelir elde edebilirsiniz. Hadi dolar kazanmayı öğrenelim.

 

Dijital Ürün Satışı

dolar kazandıracak işler

İlk yöntemimiz sermayenizi çok düşük tutarak hatta neredeyse hiç sermaye kullanmadan dolar kazanabileceğiniz bir yöntem olan dijital ürün satışıdır. Dijital ürünleri yabancı pazar yerlerine yükleyerek satışa çıkarabilir ve döviz geliri elde edebilirsiniz.

Örnek olarak son dönemlerin en popüler pazaryeri platformları arasında yer alan ETSY pazar yeri örnek verilebilir. Günümüzde birçok kişinin yaptığı telefon kabı, defter, takvim vb. basılı olmayan tasarımların satışını ETSY gibi pazaryeri platformlarından yaparak döviz geliri elde edebilirsiniz.

 

Freelancer olun

Dolar kazanma deyince herkesin aklına gelen bir diğer yöntem de freelance çalışmak. Freelance iş yapmanın çeşitli alanları vardır. Bunlardan bir tanesi tasarımcı olmaktır. Sosyal medya için reels, veya diğer içeriklerin tasarımını talep eden kişi veya şirketlere hizmet vererek dolar kazanabilirsiniz. Bu tasarımları Canva üzerinden yapabilirsiniz ancak bunun için Pro sürümünü kullanmanız daha rahat bir alan sağlayacaktır. Ek olarak elbette Photoshop kullanabilirsiniz bu daha profesyonel hizmet vermenizi sağlayacaktır. Tasarım hizmetinizi broşür tasarımı, kartvizit tasarımı gibi hizmetlerle genişletebilirsiniz.

 

Yazılım

dolar kazandıran işler

Yazılım hizmeti üzerine yoğunlaşarak da yurt dışına hizmet verebilir ve dolar kazanabilirsiniz.. Müşteriler sizden yazılım kullanarak yapılabilecek işler talep edebilirler. Ancak bazı yazılım gerektiren işlerin alternatif yöntemleri de vardır. Yine de bu işi de uygularken yazılım konusunda bilgi edinmeniz gerekmektedir. Müşterilere forum sayfası, e-ticaret sitesi kurulumu gibi hizmetler verebilirsiniz.

 

Dropshipping

Dropshipping satılacak ürünlerin direkt tedarikçiden müşteriye gönderilmesini sağlayan sistemdir. Hiç ürün ile temas etmeden oluşturacağınız mağazalar ile satış yapabilirsiniz. Özellikle e-ticaret sitenizi yurtdışı odaklı açarak yurt dışına ürün satışı yapabilir ve döviz kazanabilirsiniz.

 

Youtube İçerik Üretimi

youtube içerik üretimi

Dolar kazanma konusunda yeni iş fikirleri arayan kişilerin en çok yöneldiği alanlardan birisi de Youtube içerik üretimidir. Seslendirme ve metin oluşturma için yapay zekayı kullanabilir ve harika videolar yaratarak izlenme kazanabilirsiniz. Bu noktada Youtube’dan para kazandıracak içerik fikirleri arıyorsanız daha çok çocukların ilgi alanına giren içeriklere yönelebilir ya da kendin yap videoları çekebilirsiniz.

 

Ürün Açıklamalarını Yazın

Bu yöntem ile amazon, ETSY gibi pazar yerlerinde satış yapanların ürünlerine açıklamalarını yazarak yurtdışındaki işletmeye çalışabileceğiniz bir yöntemdir bunun için iyi seviyede İngilizce ve anahtar kelimeleri bulmayı ve yerleştirmeyi iyi bilmelisiniz. Bu sayede yaptığınız anlaşmalara göre dolar kazanırken satıştan komisyon bile elde edebilirsiniz.

 

Amazon Mechanical Turk

Amazon Mechanical Turk yöntemi ile sistemin listelediği görevleri yaparak dolar üzerinden gelir elde edilebilir. “Amazon Mechanical Turk” olarak aratarak inceleyebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Japonya’ya Satış Yapmak

Oyun Geliştirme

Dolar kazanmak istiyorsanız oyun geliştirip satışını yapabilirsiniz. Bunlar mobil oyun veya Epic Games, Steam gibi platformlardan da oynanabilecek oyunlar olabilir. Bunun yanı sıra yalnızca son kullanıcıya değil geliştirdiğiniz oyunu şirketlere satarak da gelir elde edebilirsiniz.

 

Elektronik Ürünlerin Satışı

Elektronik ürünler, çok satılan ürünler arasında baş göstermektedir. Satacağınız pazar yerini belirleyerek çok satan ürünler ve en çok aratılanlara talep edilenlere göre bu kategoride ürünler seçerek satış size dolar kazandırabilir.