Black Friday 2023 İndirimleri İçin E-ticaret Sitenizi Hazırlayın adlı bu yazımızda sizlere Black Friday kampanyaları hakkında bilgi vereceğiz ve bununla beraber e-ticaret sitenizi black Friday kampanyalarına nasıl hazırlamanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı gerçekleştiren işletmelerin kampanya düzenlediği dönemler bulunmaktadır. Black Friday, Yılbaşı, Sevgililer Günü, Anneler Günü ve Babalar Günü işletmelerin en çok kampanya düzenlediği özel günler olarak bilinmektedir. E-ticaret firmaları kampanya dönemlerinde daha fazla satış gerçekleştirdiği için kampanya yoğunluğuna işletmelerini önceden hazırlamaya başlamalıdır.

Black Friday e-ticaret firmaları için en önemli kampanya dönemlerinden birisidir ve bu dönemde birçok işletme günlük, aylık ve yıllık satış rekorları kırmaktadır. Yani kısacası Black Friday’de işletmelerin satışları artış göstermektedir. Bu nedenle e-ticaret firmalarının Blackfriday için aylar öncesinden hazırlanmaya başlaması gerekmektedir.

Black Friday 2023 Ne Zaman?

Noel alışverişlerinin başladığı dönemi gösteren ve Dünyada Şükran Günün sonrasında gelen ilk Cuma günü kutlanan Black Friday 2023 yılında;  24 Kasım 2023, Cuma günü kutlanacaktır. Black Friday indirimleri yapan birçok marka ve e-ticaret firması tüketicilerin indirimli bir şekilde alışveriş yapmasında etkin rol oynayacaktır.

Black Friday indirimlerinin geçerli olduğu süre markalara ve e-ticaret firmalarına göre farklılık göstermektedir. Bazı işletmeler yalnızca bir gün Blackfriday indirimleri yaparken bazı işletmeler ise kampanya süresini bir haftaya kadar çıkararak tüketicilerin indirimli bir şekilde alışveriş yapmasını sağlamaktadır.

E-ticaret Siteleri Black Friday 2023 İçin Nasıl Hazırlanmalıdır?

E-ticaret siteleri için Black Friday gibi kampanya dönemleri oldukça önemli dönemlerdir. Genellikle bu dönemlere hazırlanmak isteyen işletmeler;

  • Ürün Yönetimi
  • Kampanya Planlaması
  • Lojistik Süreçler
  • Fiyatlandırma Stratejileri
  • Dijital Pazarlama

Gibi alanlarda hazırlıklar yapmaktadır. Gelin şimdi hep beraber bunlara detaylı bir şekilde göz atalım.

Ürün Yönetiminizi Yapın

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı gerçekleştiren işletmelerin bazı ürünleri hızlı bir şekilde satılırken bazı ürünleri de satılmamaktadır. Bu nedenle işletmeler Black Friday hazırlığı yapmadan önce hangi ürünlerinin satıldığını hangi ürünlerinin satılmadığını araştırmalıdır. Böylece e-ticaret firmaları hangi ürünleri ile black Friday indirimleri düzenleyeceğine daha kolay bir şekilde karar verebilmektedir. Bununla beraber e-ticaret firmaları fazla satan ürünlerinin tedarik sürecini hızlandırarak Black Friday’de satış arttırma fırsatı yakalamaktadır.

Black Friday 2023 ile Kampanyalarınızı Planlayın

Ürünlerinizi analiz ettikten ve satan ürünlerinizi belirledikten sonra Black Friday kampanyalarına markanızı hazırlamak için kampanyalarınızı planlamanız gerekmektedir. Hangi ürünleri ne kadar indirimli satacağınıza karar vermeniz ya da e-ticaret sitenizin hangi kategorilerinde indirim düzenleyeceğinizi belirlemeniz bu aşamada oldukça önemlidir.

Genellikle e-ticaret firmaları Black Friday kampanyaları için çok satan ürünleri ile beraber az satan ürünlerini de kampanyalara dahil etmekte ve çapraz satış yaparak sitelerinin satışlarını arttırmaktadır. Sizler de bu yöntemi uygulayabilir ve az satan ürünlerinizin satışını arttırabilirsiniz.

Ürün Fiyatlandırma Stratejinizi Belirleyin

İşletmelerin black Friday kampanyaları için ürün fiyatlandırma stratejilerini belirlemesi gerekir. Fiyatlandırma stratejilerinizi belirlerken markanıza özel çalışmalar yapabilirsiniz. Bununla beraber rakip firmaların ürün fiyatlandırma stratejilerini kontrol edebilir ve bir önceki yılda nasıl bir strateji izlediklerini analiz edebilirsiniz. Böylece rekabetçi ürün fiyatlandırması yapabilir ve Black Friday’de rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Lojistik Süreçlerinizi Hızlandırın

E-ticaret firmanızın çalıştığı depo personelleri ve kargo firması ile Black Friday dönemi için ayrı ayrı görüşmeler yapmanız oldukça önemlidir. Çünkü yoğun kampanya dönemlerinde hem depo süreçleri hem de kargo süreçlerinde aksamalar yaşanabilmektedir.

Bu nedenle ilk olarak işletmenizin depo süreçlerini yönetebilmek için depo düzenine önem vermeniz ve yoğun kampanya dönemleri hakkında personellerinizi bilgilendirmeniz gerekmektedir. Bununla beraber çalıştığınız kargo firması ile bu dönemde sizlere nasıl kolaylık sağlayabilecekleri ürün teslimatının tahmini ne kadar süre içinde gerçekleşebileceği hakkında bilgi edinebilir ve bu süreci hızlandırmak için ne yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Dijital Pazarlamaya Önem Verin

Her zaman olduğu gibi Black Friday kampanyaları için de e-ticaret firmaları dijital pazarlama çalışmaları yapmaktadır. Dijital pazarlama çalışmaları işletmelerin hedef kitlesine ulaşmak ve satışlarını arttırmak için yapması gereken çalışmalardır. Bu nedenle black Friday’e hazırlanmak için hangi platformlarda nasıl bir dijital pazarlama stratejisi geliştirmeniz gerektiğine karar vermeniz ve reklam çalışmalarına başlamanız gerekmektedir.