Ürün ve hizmet satışı yapacak olan kişi ve işletmeler belirli satış yöntemlerini ve pazarlama stratejilerini tercih eder. B2C pazarlama stratejisi gibi işletmeler için B2B pazarlama stratejisi de oldukça önemlidir. Çünkü B2B pazarlama stratejisinde de markalar büyük firmalara ulaşma ve satışlarını artırma imkânı yakalar. B2B pazarlama stratejisi ile ürünlerini hedef kitlesine ulaştırmak isteyen markaların önem verdiği belirli pazarlama yöntemleri bulunur. B2B pazarlama nedir, B2B pazarlama nasıl yapılır adlı bu yazımızda hedef kitlesi içerisinde kurumsal firmalar yer alan işletmeler için B2B pazarlama hakkında bilgi vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilirsiniz ve B2B pazarlama yöntemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

B2B Pazarlama

 

B2B pazarlama şirket ve kurumlara ulaşmak ve satışlarını artırmak isteyen markalar tarafından tercih edilen bir pazarlama stratejisidir.

 

E-posta marketing, e-posta pazarlaması, SMS pazarlaması gibi birçok yöntem bu pazarlama stratejisinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra markalar dijital pazarlamanın yanı sıra geleneksel pazarlamaya da yönelmektedir ve böylece hedef kitlesine daha hızlı bir şekilde ulaşabilmektedir.

 

B2B pazarlamanın avantajları

 

B2B pazarlama stratejisi kurumsal müşteri edinmek isteyen markalar için birçok avantaj sağlamaktadır. Gelin şimdi hep beraber bu avantajlara bir göz atalım.

 

 • B2B pazarlama sayesinde daha hızlı ve kolay bir şekilde müşteri kazanabilirsiniz.
 • B2B pazarlama yaparak hedef kitlenizde yer alan kişilere ulaşabilirsiniz.
 • Satışlarınızı artırabileceğiniz bir dizi yöntemi kullanabilirsiniz.
 • Daha büyük ürünler satabilir ve karlılık yaratabilirsiniz.
 • Kaliteli hizmet sunmanızı ön planda tutarak müşterilerinizin sizlere olan güvenini artırabilirsiniz.
 • Daha iyi bir bayilik stratejisi geliştirebilir ve iş ortaklıklarını artırabilirsiniz.
 • İşletmenizin personel maliyetlerini düşürerek şirketinizin karlılığını artırabilirsiniz.
 • Pazarlama ve ticari süreçlerinizde daha iyi stratejiler geliştirebilirsiniz.

 

Bu tür avantajlardan yararlanmak istiyorsanız sizler de iş ortaklıklarınızı geliştirmek ve kurumsal müşterilere ulaşmak için B2B pazarlama çalışmalarına başlayabilirsiniz.

 

B2B Pazarlamanın Dezavantajları

 

B2B pazarlama stratejisi her ne kadar birçok avantaj sunuyor olsa da aslına bakıldığında bazı dezavantajları da beraberinde getirebilmektedir. Gelin şimdi hep beraber B2B pazarlamanın dezavantajlı olabileceği durumlara göz atalım.

 

 • Yanlış yapılan hedef kitle çalışmalarından kaynaklı olarak hedef kitlenize ulaşmakta güçlük çekebilirsiniz.
 • Yanlış reklam stratejilerinden dolayı hedef kitlenizin ilgisini çekmeyebilirsiniz.
 • Rakip analizi yapmadan hareket ederseniz markanızın projelerini ve iş ortaklıklarını diğer rakiplerinize kaptırabilirsiniz.
 • B2B pazarlama stratejisi B2C pazarlama stratejisine oranla daha zor bir pazarlama stratejisi olduğu için zorluk çekebilirsiniz.

 

B2B pazarlamanın dezavantajlı olabileceği başlıca durumlar bunlardır. Bu dezavantajlarla karşı karşıya kalmamak için sizler de iyi bir strateji geliştirebilir ve B2B pazarlama çalışmalarına başlayabilirsiniz.

 

Neden B2B Pazarlama Çalışmaları Yapılmalıdır?

 

B2B Pazarlama stratejisini geliştirmek isteyen kişi ve işletmeler çoğu zaman neden B2B pazarlama çalışmaları yapmalıyım sorusuna yanıt arar. Genellikle B2B pazarlama stratejisi markaların müşteri sadakatini artırmasını, bayiler ve ortakları ile iş süreçlerini geliştirmesini ve satışlarını artırmasını sağladığı için oldukça önemlidir. Bu nedenlerden kaynaklı olarak sizler de B2B pazarlama çalışmalarına başlayabilirsiniz.

 

B2B Pazarlama Çalışmalarında Kullanılan Pazarlama Yöntemleri

 

B2B pazarlama çalışmaları yapacak olan kişi ve işletmelerin tercih ettiği belirli pazarlama stratejileri bulunmaktadır.

 

 • E-posta pazarlaması
 • SMS Pazarlaması
 • Linkedin üzerinden yapılan pazarlama çalışmaları
 • Sosyal medya pazarlaması
 • Outdoor reklamlar

 

Genellikle B2B pazarlama çalışmalarında kullanılan dijital pazarlama ve geleneksel pazarlama yöntemleri olarak bilinmektedir. Sizler de B2B pazarlama çalışmaları yapmak istiyorsanız bu pazarlama stratejilerinden yararlanabilir ve böylece satışlarınızı artırma imkânı yakalayabilirsiniz.