E-ihracat, şirketlerin ürün ve hizmetlerini yurt dışında pazarlamak için kullandığı ticari bir faaliyettir. Genellikle e-ihracat yapan şirketler, farklı ülkelerde müşteri kitlesi oluşturmayı amaçlarlar. Günümüzde birçok e-ihracat firmasının Almanya pazarına odaklandığı veya odaklanmayı düşündüğü bilinmektedir.

Almanya’ya e-ihracat yapmak isteyen şirketlerin, diğer ülkelerle ticaret yapmak isteyen firmalar gibi çeşitli prosedürler ve süreçler izlemeleri gerekmektedir.

Almanya’ya E-ihracat Yapmak adlı bu yazımızda, Almanya pazarına ürün sunmayı hedefleyen girişimciler ve şirketler için e-ihracatın gerektirdiği prosedürleri ele alacağız. Bu yazıyı okuyarak, ürün ve hizmetlerinizi Almanya’ya satma konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Almanya Hakkında Bilgiler

Almanya, Orta Avrupa’nın merkezinde yer alan önemli bir ülkedir. Kuzeyinde Kuzey Denizi, Danimarka ve Baltık Denizi, doğusunda Polonya ve Çekya, güneyinde Avusturya ve İsviçre, batısında ise Fransa, Lüksemburg, Belçika ve Hollanda ile komşudur. Coğrafi konumu itibariyle ılıman iklim kuşağında bulunan Almanya’nın yüzölçümü 357.578 km²’dir.

Almanya’ya E-ihracatın Avantajları

almanya'ya e-ihracat yapmak

Almanya’ya e-ihracat yapmanın sağladığı birçok avantaj bulunur. Bunlar genellikle bu ülkeye ürün ve hizmet satışı yapmak isteyen kişi ve işletmelerin tercih sebeplerinden biridir. Almanya’ya e-ihracat yapan markalar şunlardan faydalanır:

 • Geniş bir hedef kitlesine ulaşma imkanı sağlar,
 • Ürün ve hizmetlerini döviz cinsinden satabilir,
 • Küresel bir marka olma yolunda adım atabilir,
 • Satışlarını artırabilir,
 • Uluslararası rekabet ortamına girebilir.

Bu avantajları elde etmek isteyen birçok markanın Almanya’ya e-ihracat yapma isteği olduğu bilinmektedir. Siz de ürün ve hizmetlerinizi Almanya pazarına sunarak bu avantajlardan faydalanabilirsiniz.

Almanya’ya E-ihracat Nasıl Yapılır?

Almanya’ya e-ihracat yapmak isteyen kişi ve işletmelerin ülke pazarını tercih etmesindeki en önemli sebeplerden birisi döviz kazanmaktır. İşletmeler belirli işlemler ile Almanya’ya e-ihracat yapmaya başlayabilmektedir. Almanya’ya ürün satışı için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Şirket Kuruluşu
 • Seçilecek Ürün ve Hizmetleri Belirleme
 • E-ihracat Sitesi Kurma
 • E-ihracat Sitesi Tasarlama
 • Sanal Pos ve Kargo Anlaşması
 • Ürün ve Hizmet Pazarlaması

adımlarını tamamlayarak işletmeler Almanya’ya ürün ve hizmet satışı yapmaya başlayabilmektedir. Gelin şimdi bunlara daha detaylı bir şekilde göz atalım.

Şirket Kuruluşu Yapın

Almanya’ya ürün satışı yapmak istiyorsanız, Türk Ticaret Kanunu’na göre şahıs, limited veya anonim bir şirket kurmanız gerekmektedir. E-ticaret veya e-ihracat yapabilmek için yasal bir zemin oluşturmak ve fatura kesmek, belirli vergileri ödemek gerekmektedir. Dolayısıyla, Almanya’ya ihracat yapmak için ilk adımınızın bir şirket kurmak olduğunu bilmelisiniz.

Ürünlerinizi Belirleyin

Almanya’ya e-ihracat yapmak için öncelikle satışa sunacağınız ürün veya hizmetinizi belirlemeniz önemlidir. Ürün seçimi ne kadar profesyonelce yapılırsa, satış başarısı da o kadar artar. Bu sebeple, Almanya pazarına yönelik e-ihracat yapmadan önce Almanya’da en çok talep gören ürünleri, trendleri ve Almanya’nın en çok ithal ettiği ürünleri araştırmanız önemlidir.

Sanal Mağazanızı Kurun ve Tasarlayın

Almanya’ya e-ihracat yapmak için seçtiğiniz ürünleri belirledikten sonra bir sonraki adım, bir e-ihracat sitesi kurmaktır. Çünkü satışa sunacağınız ürün ve hizmetleri sergilemek için sanal bir mağazaya ihtiyacınız olacaktır.

E-ihracat sitesi kurarken, çeşitli yöntemlerle tercih edebileceğiniz belirli seçenekler bulunmaktadır. İşletmeler genellikle hazır e-ihracat paketlerini tercih ederek sitelerini kurmayı tercih ederler. Bu şekilde, işletmeler e-ihracat sitelerini hızlı bir şekilde kurabilir ve süreçlerini profesyonelce yöneterek e-ihracat sektöründe başarılı olabilirler.

İlginizi Çekebilir: B2B Satış Sitesi Kurmak

Sanal Pos ve Kargo Anlaşması Yapın

Sitenizi kurduktan sonra satışa hazır hale getirmek için sanal pos ve kargo anlaşması yapmanız gerekir. Bu noktada sanal pos anlaşması için ödeme sistemleri ya da bankalarla anlaşma yaparken kargo anlaşması için kargo firmaları ile görüşebilirsiniz.

Pazarlama Çalışmaları Yapın

Almanya’ya e-ihracat yapmak için sitenizi kurduktan sonra, hedef kitlenizde yer alan kişilere ulaşabilmeniz için ürün ve hizmet pazarlamasına da odaklanmanız gerekmektedir. Çünkü markalar, dijital pazarlama çalışmalarıyla hedef kitlelerine ulaşarak ürün satışlarını artırabilirler. Siz de işletmeniz için bir pazarlama bütçesi belirleyebilir, ürün ve hizmetlerinizi pazarlayarak satış yapabilirsiniz.