Stoksuz E-ticaret Yapmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Stoksuz ticaret ya da bilinen bir diğer adı ile Dropshipping son dönemlerin en popüler e-ticaret modellerinden birisidir. Stoksuz satış modelini tercih eden işletmeler bir e-ticaret sitesi kurarak ya da pazaryeri platformlarında mağaza açarak elinde ürün stoğu bulunan işletmelerin ürün ve hizmetlerini XML bağlantısı üzerinden kendi e-ticaret sitelerine ya da pazaryeri entegrasyonları ile pazaryerlerine aktarmakta ve belirledikleri kar marjları üzerinden satmaktadır.

Stoksuz e-ticaret sayesinde günümüzde birçok kişi ve işletme gelir elde edebilmektedir. Fakat bu satış modelini benimseyip kendi işini kurmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Stoksuz E-ticaret Yapmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Adlı bu yazımızda Dropshipping yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve bu konular hakkında bilgi sahibi olarak Stoksuz satış yapabilirsiniz.

Tedarikçinizi Doğru Seçin

Stoksuz e-ticaret yapacak kişiler elinde ürün stoğu bulunan bir tedarikçi ile çalışmaktadır ve her ürün satışı gerçekleştiğinde müşterilerine tedarikçi üzerinden ürünlerini göndermektedir. Kısacası bu satış modelinde satış sizin işinizken lojistik süreçler ise tedarikçinin işidir. Bu nedenle stoksuz e-ticaret yapacak işletmelerin tedarikçi seçimini doğru bir şekilde yapması gerekmektedir.

 • Tedarikçinin ürün çeşitliliği ve stok durumu
 • Tedarikçinin çalıştığı kargo firması
 • Tedarikçinin daha önce çalıştığı e-ticaret firmaları
 • Sektöre hakimiyet
 • Güven ve hızlılık

Gibi önemli şeyleri dikkate alarak sizler de doğru tedarikçi seçimi yapabilirsiniz. Böylece stoksuz e-ticarette başarılı olabilir ve kendi işinizi kurabilirsiniz.

Entegrasyon Kullanın

Stoksuz e-ticaret yapacak olan kişiler bir tedarikçi ile çalışabilecekleri gibi ürün çeşitliliğini ve ürün sayısını arttırabilmek için birden fazla tedarikçi ile de çalışabilmektedir. Özellikle profesyonel bir şekilde e-ticaret yapmak ve satışlarını arttırmak isteyen kişi ve işletmelerin bu noktada entegrasyon kullanmaya özen göstermesi oldukça önemlidir.

Stoksuz satış yapan işletmelerin neredeyse hepsi ürün stoklarını takip edebilmek ve profesyonel bir e-ticaret hizmeti sunmak için Tedarikçi XML entegrasyonları kullanmaktadır. Sizler de dropshipping yöntemi ile stoksuz ürün satmak istiyorsanız e-ticaret sitenizde Tedarikçi XML Entegrasyonları kullanabilir ve böylece ürün stok yönetimi yaparken problemlerle karşı karşıya kalmazsınız.

Dijital Pazarlama Çalışmalarına Önem Verin

E-ticaret firmanızın sattığı ürün ve hizmetleri hedef kitlenizde yer alan kişilere ulaştırmanız gerekmektedir. Genellikle stoksuz satış yapan işletmeler dijital pazarlama çalışmaları ile satışlarını arttırmayı hedeflemektedir.

 • Influencer Marketing
 • Affiliate Marketing
 • Sosyal Medya Pazarlaması
 • SEO
 • Google ADS Reklamları

e-ticaret firmaları tarafından en çok kullanılan dijital pazarlama yöntemleridir. Sizler de firmanızın hedef kitlesinde yer alan kişilere ulaşmak ve satışlarınızı arttırmak için bu tür reklam çalışmaları yapmaya özen göstermelisiniz.

Müşteri Memnuniyetini Önemseyin

E-ticaret süreçlerini profesyonel bir şekilde yöneten işletmeler diğer firmalara göre daha hızlı bir şekilde müşteri kazanmaktadır. Çünkü profesyonel hizmet sağlayan e-ticaret firmaları sadık müşteriler yaratabilmektedir. Bu nedenle internetten stoksuz satış yapacak olan e-ticaret firmalarının müşteri memnuniyetini ön planda tutması gerekmektedir. Firmanızın müşteri memnuniyetini arttırmak için;

 • Müşterileriniz ile iletişiminizi kuvvetlendirin.
 • Ürünlerinizi fiyatlandırırken müşterilerinizi göz önünde bulundurun.
 • Müşterilerinizin memnuniyetini arttırmak için hediye çeki vb. kampanyalardan yararlanın.
 • E-ticaret firmanızın kargo ve lojistik süreçlerini iyileştirin ve bu süreçleri iyileştirmek için tedarikçiniz ile iletişim halinde olun.

Sizler de bu unsurları göz önünde bulundurarak e-ticaret firmanızın yönetimini sağlayabilirsiniz. Böylece profesyonel müşteri ilişkileri yönetimi yapabilir ve firmanız için sadık müşteriler yaratabilirsiniz. Sadık müşterileriniz sayesinde stoksuz satışlarınızı arttırabilir ve e-ticarette sizler de başarılı firmalar arasında yer alabilirsiniz.