Stok Eritme Yöntemleri Nelerdir?

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapan firmalar bazı dönemlerde ürün satışları arttı düşüncesi ile stoklarını artırmaktadır. İlgili ürünlere olan talep azaldığı zamanlarda ise firmaların elinde ürün stoğu kalmakta ve bu da markaların zararlar ile karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Genellikle e-ticaret firmaları ürün stoğu fazla olan ürünlerdestok eritme yöntemlerini kullanarak ürün stoklarını eritmeyi amaçlamaktadır.

Stok Eritme Yöntemleri Nelerdir adlı bu yazımızda e-ticaret ile internetten ürün satışı yapan markaların en çok tercih ettiği stok eritme yöntemleri ve kampanyalar hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve stok eritme taktiklerini öğrenebilirsiniz.

Özel Günlerde Kampanyalar Düzenleyin

E-ticaret sektörü denince akla gelen ilk şeylerden birisi kampanyalardır. Genellikle e-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapan markalar belirli dönemlerde ürün stoklarını eritmek için kampanyalar düzenlemektedir.

  • Yılbaşı
  • Kadınlar günü
  • Anneler günü
  • Babalar günü
  • Sevgililer günü

Gibi özel günler e-ticaret firmalarının en çok katıldığı kampanyalardır. Bu kampanya dönemlerde kampanya kurgularını iyi bir şekilde planlayan markalar ürün stoklarını hızlı bir şekilde eritme fırsatı yakalamaktadır. Sizler de elinde fazla stok bulunan bir markaysanız özel günlerde düzenleyeceğiniz kampanyalar ile stoklarınızı kolayca eritebilirsiniz.

Farklı Kampanya Kurguları Yaratın

Özel günler ya da normal dönemlerde yaratacağınız kampanya kurguları sayesinde sizler de ürün stoklarınızı eritebilirsiniz. Genellikle toplu satış yapmak ve ürün stoklarını eritmek isteyen e-ticaret firmaları;

  • 3 Al 2 Öde
  • X Kategorisinden Alışveriş Yapana Y Ürününde % z indirim
  • X Ürününü alana y ürününde %z indirim
  • X kategorisinden alışveriş yapana y kategorisindeki ürünlerde %z indirim

Gibi kampanya kurguları yaratarak faklı ürün ve hizmetleri satmayı amaçlamaktadır. Bu kampanaya kurguları markaların en çok tercih ettiği stok eritme yöntemleri arasında bulunmaktadır.

Müşterilerinize Hediyeler Dağıtmaktan Çekinmeyin

E-ticarette stok eritme yöntemleri arasında yer alan ve ençok kullanılan stok eritme yöntemlerinden birisi olan hediyeler her müşterinin önem verdiği şeyler arasında yer alır. Bir müşteriye hediye gönderimi yapmak ilgili kişinin hem markanıza olan güvenini hem de marka sadakatini artırmaya yardımcı olur. Bu nedenle e-ticaret firmaları çoğu zaman e-ticaret siteleri üzerinden yüklü alışverişler yapan müşterilerine hediye göndermeyi tercih eder.

Genellikle markalar hediye gönderimi yaparken stoklarında fazla olan ürünlerin gönderimini sağlar ve böylece aslına bakıldığında düşük bir maliyet ile hedef kitlelerinde yer alan kişilerin markaya olan güvenini artırır.

Çekilişler Düzenleyin

Stok eritmek için kurgulayacağınız çalışmalardan birisi de çekilişlerdir. Genellikle e-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapan markalar hem takipçi sayılarını artırmak hem de marka bilinirliği yaratmak için çoğu zaman e-ticaret siteleri ya da sosyal medya hesapları üzerinden belirli şartlar çerçevesinde çekiliş düzenlemeye özen gösterir.

E-ticarette düzenlenen çekilişler çoğu zaman markaların stoklarında fazla kalan ürünler için düzenlenmektedir. Bu nedenle çekilişler markaların e-ticarette stok eritmek için en çok tercih ettiği yöntemler arasında yer almaktadır. Sizler de bu tür bir çalışma yaparak hem markanızın bilinirliğini sağlayabilir hem de hedef kitlenizde yer alan kişilere daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Sosyal Sorumluluk Projelerine Destekçi Olun

E-ticaret firmalarının büyük bölümü e-ticaret firmalarının stoklarında fazla alan ürünleri hesaplayarak belirli zamanlarda sosyal sorumluluk projelerine katılırlar. Genellikle bu markaların kurumsal iletişim çalışmalarını güçlendiren bir strateji iken stoklarında yer alan fazla ürünleri de eritmelerine yardımcı olur. Siz de güçlü bir marka imajı çizmek istiyorsanız markanızı için sosyal sorumluluk projelerine katılabilirsiniz.