Sosyal Medya Pazarlama Sürecinin Aşamaları

Markalarının hedef kitlesinde yer alan kişilere ulaşmak, marka bilinirliği yaratmak ve daha fazla satış yapmak isteyen işletmelerin sosyal medya pazarlama sürecine önem verdiği bilinir. Genellikle markalar sosyal medya pazarlaması yaparken planlı ve stratejik bir şekilde hareket eder ve her zaman Sosyal Medya Pazarlama Sürecinin Aşamalarına uyarlar.

Sosyal Medya Pazarlama Sürecinin Aşamalarına uyulmadığı takdirde markaların yaptığı sosyal medya çalışmalarında başarısızlıklar görülebilir. Bu nedenle sosyal medya pazarlamasına başlamadan işletmelerin belirli çalışmalar yapması gerekmektedir.

Sosyal Medya Pazarlama Sürecinin Aşamaları adlı bu yazımızda dijital pazarlama stratejilerinden birisi olan sosyal medya pazarlamasında nelere önem vermeniz gerektiği hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Rakip Analizi

Sosyal medya pazarlama çalışmaları yapacak olan e-ticaret firmalarının ilk önem vermesi gereken konular arasında rakip analizi yer almaktadır. Çünkü markaların rakiplerini incelemeleri ve rakiplerine uygun stratejiler geliştirmeleri oldukça önemlidir.

Bu yüzden Sosyal Medya Pazarlama Sürecinin Aşamaları arasında ilk sırada rakip analizi yer alır. İşletmeler rakiplerinin iletişim yürüttüğü kanalları inceleyerek buradaki paylaşım ve iletişim stratejilerini belirler ve bununla beraber onların güçsüz yanlarını da tespit eder. Böylece işletmeler kendi stratejilerini daha kolay bir şekilde hayata geçirme fırsatı yakalar.

Hedef Kitle Analizi

Sosyal Medya Pazarlama Sürecinin Aşamaları arasında yer alan hedef kitle analizi, markanızın ürün ve hizmetleriyle ilgilenecek olan topluluğu belirlediğiniz ve gruplandırdığınız bir analiz türüdür. Her zaman yürüteceğiniz iletişim, paylaşım sıklığı ve kullanacağınız dil ile ilgili sizlere bilgi vermektedir.

Bu yüzden iyi bir sosyal medya pazarlama stratejisi geliştirmek isteyen her e-ticaret firmasının rakip analizi süreçlerini tamamladıktan sonra hedef kitle analizi de yapmaya önem vermesi gerekmektedir.

İçerik Türlerine Karar Verme ve Sosyal Medya Takvimi Hazırlama

Sosyal medya pazarlamasının aşamalarından bir diğeri de içerik türlerine karar verme ve sosyal medya takvimi hazırlama sürecidir. Genellikle e-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapan markalar sosyal medya pazarlama stratejisini kurgulayacakları zamanlarda markalarının hedef kitlesinde yer alan kişileri ve işletmeleri incelemektedir.

Rakip analizi ve hedef kitle analizinin ardından markalar sosyal medya pazarlamasında kullanacakları içerik türlerini belirlemektedir ve bu içerik türlerine uygun olan sosyal medya takvimlerini oluşturmaktadırlar. Bir e-ticaret firmasının sosyal medya takvimi hazırlama sürecinde paylaşım günü, saati, görseli, metni ve kullanılacak olan görseller ve videolar belirlenmektedir. Markalar sosyal medya takvimi hazırladıktan sonra bu içerik takvimine uygun bir şekilde hareket etmekte ve paylaşımlarını yapmaktadır.

Paylaşımların Moderasyon Süreci

Moderasyon süreci de sosyal medya pazarlama sürecinin aşamaları arasında yer alan bir süreçtir. Genellikle markaların sosyal medya platformlarında yaptığı paylaşımlara diğer kişiler tarafından yorum yapılabilmektedir. Bu yorumların takibi ve cevaplandırılması sürecini iyi bir şekilde yürüten e-ticaret firmaları da hem daha kolay takipçi kazanabilmekte hem de etkileşim oranlarını artırabilmektedir.

Sosyal Medya Reklamları

E-ticaret ya da ticari faaliyet gösteren firmalar hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmak için sosyal medya reklamlarından da yararlanmaktadır. Reklam planlaması ve bütçe çalışmaları yapan e-ticaret firmalarının doğru bir hedef kitleye ulaşması ve reklamların sürekli takibinin yapılması gibi önemli konulara da dikkat ederek sosyal medya pazarlama sürecinin aşamalarından birisi olan sosyal medya reklamlarından verim alabilmektedir.

Sizler de markanızın yapacağı sosyal medya çalışmaları ile hedef kitlesine ulaşmak, satışlarını artırmak ve gelir elde etmek istiyorsanız sosyal medya pazarlama sürecinin aşamalarına önem vermeli ve bu aşamalar üzerinde titiz bir şekilde çalışmalısınız.