SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

SEO yani Arama motoru optimizasyonu, arama motorlarının internet sitelerini daha kolay bir şekilde anlamasına yardımcı olmak ve sitelerin daha kolay taranmasını sağlamak için yapılan optimizasyon çalışmalarına verilen isimdir.

Sitelerinin görünürlüğünü arttırmak, hedef kitlesine ulaşmak, daha fazla satış yapmak isteyen işletmeler için SEO çalışmaları oldukça önemlidir. Genellikle markalar arama motoru optimizasyonlarını yapabilmek için içerikler üretmekte ve içerikleri ile ön plana çıkmayı hedeflemektedir.

Bazı işletmeler kolay bir şekilde seo uyumlu içerikler üretirken bazı işletmeler ise bu konuda bilgi sahibi olmadığı için seo uyumlu içerik üretmekte zorlanmaktadır. SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır adlı bu yazımızda sizlere SEO uyumlu olan bir içeriği nasıl yazabileceğinizden bahsedeceğiz.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

SEO uyumlu içerik yazmak istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken şeylerin başında hedef kitlenizi belirlemek ve analiz etmek yer almaktadır. Çünkü genellikle işletmeler seo uyumlu içeriklerini hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmak için hazırlamaktadır.

Hedef kitlenizi belirlerken Google Analytics ya da sosyal medya istatistiklerini kullanabilirsiniz. Kitlenizin internet kullanım alışkanlıkları ve ilgi alanlarını belirleyerek ne türde içerikler oluşturacağınıza karar verebilirsiniz.

Rakiplerinizi Analiz Edin

İyi bir seo çalışması yapmak istiyor ve seo uyumlu içerikler yazmak istiyorsanız önem vermeniz gereken başka bir konu da rakip analizidir. Çünkü aynı sektörde faaliyet gösterdiğiniz birçok rakibiniz hedef kitlelerine ulaşmak için seo çalışmaları yapmaktadır.

Rakiplerinizi belirlerken rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri barındıran yazılar yazdığını, backlinklerini nasıl aldıklarını belirleyebilir ve böylece kendi stratejinizi oluşturabilirsiniz.

Anahtar Kelimelerinizi Belirleyin

Seoya uygun içerik nasıl yazılır diyen kişilerdenseniz içeriklerinizde belirli anahtar kelimeler kullanmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Genellikle seo uyumlu içerik yazmak isteyen kişi ve işletmeler anahtar kelime analiz araçlarını kullanarak içeriklerinde kullanacakları anahtar kelimelere karar vermektedir.

İşletmeler anahtar kelime seçimi yaparken Semrush, Keywordtool.İO ve Ahrefs gibi anahtar kelime analiz araçlarını kullanmaktadır. Anahtar kelime seçimi yaparken kısa kuyruklu anahtar kelimeler ile beraber uzun kuyruklu anahtar kelimeler de seçilmektedir. Bununla beraber anahtar kelime seçiminde arama hacminde de önem verilmektedir.

Anahtar Kelime Yoğunluğunuzu Ayarlayın

Seo uyumlu içerik yazmak istiyorsanız önem vermeniz gereken konulardan birisi de anahtar kelime yoğunluğudur. Anahtar kelime yoğunluğunu ayarlarken her 100 kelime için %1-%2 oranında anahtar kelime kullanabilir ve böylece içeriklerinizin SEO’ya uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Başlıklarınızı Belirleyin

Seo uyumlu içeriklerde önemli olan bir diğer konuda içeriklerinizde kullanacağınız başlıklardır. Alt başlıklarınızı belirlerken kaleme aldığınız konu ile ilgili başlıklar seçmeniz oldukça önemlidir. Bununla beraber içeriğinizde ana başlığınızın H1 olması ve alt başlıkların h2, h3, h4 gibi başlık etiketleri kullanılması gerekmektedir.

Paragraf Uzunluğuna Önem Verin

SEO’ya uygun içerik yazmak isteyen kişiler için paragraf uzunluğu da önemli olan konular arasında yer almaktadır. Hem okuyucular hem de arama motorları için içeriklerinizdeki paragrafları 50-60 kelime arasında ayarlamanız gerekmektedir.

İçeriklerinizi Görseller İle Zenginleştirin

SEO’ya uygun içerik yazmak istiyorsanız yazılarınızı paylaşmadan önce içeriklerinize görseller ve videolar eklemeniz gerekmektedir. Görsellerinizi seçerken yazdığınız konu ile ilgili görseller seçmeniz oldukça önemlidir. Görseller hem içeriğinizin zenginleşmesini sağlayacak hem de seo sıralamalarınızı olumlu etkileyecektir.

Not: Görsellerinizi içeriğe eklerken görsel alt başlıklarını anahtar kelimeleriniz ile adlandırmayı unutmayın.

SEO Ayarlarını Yapın

İçeriklerinizi kaleme aldıktan sonra paylaşırken önem vermeniz gereken en önemli unsur SEO ayarlarıdır. Genellikle seo uyumlu içeriklerde;

  • SEO Başlığı
  • Meta Description
  • Meta Tag
  • URL ayarları
  • Headings Tag

Gibi ayaların bulunması gerekmektedir. Bu ayarları içeriğinizin alt bölümünde yer alan seo modülleri sayesinde kolay bir şekilde yapabilir ve sizler de organik sıralamalarınızı arttırabilirsiniz.