Reklam Vermek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Reklam bir ürünün, markanın, hizmetin veya kampanyanın geleneksel medya ya da yeni medya araçları kullanılarak bir kitleye takılmasına verilen isimdir. Reklam vermek isteyen markalar genellikle son dönemlerde yeni medya araçları üzerinden reklam verir.

  • Google ADS
  • Influencer Reklamları
  • Sosyal Medya Reklamları

İşletmelerin ürün, hizmet, kampanya ve markalarını tanıtmak için kullandığı platformlar ve dijital pazarlama yöntemleridir. Özellikle markalar son dönemlerde Google ADS ve Sosyal Medya reklamlarına daha fazla önem verir. Çünkü bu platformlar üzerinden hedeflerine daha kolay bir şekilde ulaşır. Fakat reklam vermek isteyenlerin dikkat etmesi gereken birçok önemli nokta bulunur.

Reklam Vermek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler adlı bu yazımızda reklam vermeden önce ve reklam verirken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden sizlere bahsedeceğiz.

Hedef Kitlenizi Analiz Edin

Reklam vermek aslında bir hedef kitleye ulaşmak için yapılan çalışmalardır. Bu nedenle reklam verirken işletmelerin ulaşmak istedikleri hedef kitleyi analiz etmesi ve bu kitleye nasıl ulaşabileceklerini, nasıl bu kitleyi etkileyebileceklerini belirlemesi gerekir.

Markalar hedef kitle analizi yaparken Google tarafında Google analyticsten yararlanır. Sosyal medyada ise reklam panelleri, facebook business, tiktok reklam aracı, Instagram istatistikleri işletmelerin yararlandığı analiz platformlarıdır. Böylece işletmeler reklam vermek istedikleri kitleyi daha yakından tanıyarak nasıl çalışmalar yapmaları gerektiğine karar verir.

Siz de reklam vermek için ilk olarak hedef kitlenizi analiz etmeli ve kitlenize uygun çalışmalar yapmaya özen göstermelisiniz.

Reklam Amacınıza Göre Hareket Edin

Reklam verirken işletmelerin amaçları birbirinden farklılaşır. Markalar ziyaretçi çekmek, beğeni kazanmak, etkileşim arttırmak gibi amaçlar ile reklamlarını verir. Her amaç için yürütülecek reklam stratejisi birbirinden farklılaşmaktadır.

Bu nedenle reklam vermek isteyen her markanın ilk olarak reklam verme amacını belirlemesi ve bu amaca uygun reklam türlerini kullanarak hareket etmesi gerekir. Böylece amacınıza daha yaklaşabilir ve verdiğiniz reklamlardan fayda sağlayabilirsiniz.

Reklam Başlığınızı Önemseyin

Özellikle Google ADS’te reklam vermek isteyen markaların reklam başlıklarına önem vermesi gerekir. Çünkü reklam başlıkları kullanıcıların sitenizi ziyaret etmesini sağlar. Bu nedenle reklam vermeden başlık fikirleri çıkarabilirsiniz. Ardından en etkileyici olan başlığı seçerek reklamlarınızı optimize edebilir ve sitenize trafik çekebilirsiniz.

Reklamlarınıza Özel Landing Pageler Oluşturun

Reklam vermek isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalardan biri de Landing pagelerdir. Günümüzde reklam veren firmalar reklamlarını daha iyi bir şekilde analiz etmek için varış sayfaları hazırlamaktadır.

Varış sayfalarında genellikle markalar ürün ve hizmetlerini ön plana çıkarmakta ve satışlarını arttırmayı hedeflemektedir. Reklamlarda kullanılan özel Landing pagelerin satışlara olan etkisi çok fazla olduğu için reklam verirken bu tür sayfalar yaratmaya ve reklam amacınız ile ilgili ürün ve hizmetleri ön plana çıkarmaya özen göstermelisiniz.

Bütçenizi İyi Ayarların

Reklam çalışmaları yapan işletmeler günlük, haftalık ve aylık bir reklam bütçesi belirleyerek reklam verir. Genellikle verilen reklamlara reklam ücretine göre ulaşılabilecek kişi sayısı farklıdır. Yüksek reklam bütçeleri ile işletmeler daha fazla kişiye ulaşırken düşük reklam bütçeleri ile daha az kişiye ulaşmaktadır.

Bu nedenle reklam vermek isteyen markaların reklam çalışması yapmadan önce hedef kitlesini ve rakiplerini analiz ederek en uygun reklam bütçesini belirlemesi gerekir. Böylece doğru reklam bütçesi belirleyerek işletmeler amaçlarına daha kolay ulaşır.

Reklamlarınızı Analiz Edin

Reklam veren her markanın önem vermesi gereken noktalardan birisi de analizlerdir. Çünkü reklam analizleri işletmelerin neyi nasıl yaptıklarını ve reklamlarının başarılarını ölçmeye yarayan analizlerdir. Böylece işletmeler reklamlarında olan problemleri tespit etmekte ve aksiyonlar alarak doğru reklam çalışmaları yapabilmektedir.