Rakip Analizi Nedir? Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Herhangi bir sektörde faaliyet gösteren işletme sayısı sınırsızdır. Bu da yeni bir iş kurmak isteyen ya da var olan işini geliştirmek isteyen kişilerin rakiplerinin olduğunu bilmesi ve rakiplerine göre hareket etmesi gerekmektedir Aksi halde rakiplerini takip etmeden hareket eden işletmeler belirli alanlarda rakip analizi yapmadıkları için farklı kararlar alabilmektedir ve bu da işletmelerin geleceğini olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir.

Rakip analizi nedir, rakip analizi nasıl yapılır yazımızda sizlere iş akışınız ve pazarlama planlarınız için önemli olan rekabet analizi ile ilgili bilgi vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve rekabet analizi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Rekabet Analizi – Rakip Analizi Nedir?

Rakip analizi, bir sektörde faaliyet gösteren markaların rakiplerini daha yakından tanımak, rakiplerinin güçlü ve zayıf yönlerini görmek ve buna göre iş akışını düzenlemek isteyen markaların yaptığı analiz türüne verilen isimdir.

Rekabet analizi genellikle çoğu marka tarafından yapılan bir analiz türüdür ve işletmelerin profesyonel bir şekilde hareket etmesine yardımcı olmaktadır.

Rakip Analizi Yapmanın Avantajları

Rakip analizi yapmak kurum ve işletmelerin belirli avantajlardan yararlanmasını sağlamaktadır. Rakip analizi yapmanın avantajları şunlardır:

 • Rekabet analizi yapan markalar aynı sektörde faaliyet gösteren rakiplerini tanıyabilmektedir.
 • Rakip analizi sayesinde işletmeler rakip firmaların güçlü ve zayıf yönlerini saptayabilmektedir.
 • Rekabet analizi markaların karar alım sürecini hızlandırmaktadır.
 • Rakip analizi sayesinde markalar rekabetçi stratejiler geliştirebilmektedir.
 • Rakip analizi markaların kendilerini geliştirmelerinde etkin rol oynamaktadır.

Bu tür avantajlardan yararlanmak isteyen kurumların sürekli ve dönemsel olarak rakip analizi yapmaya özen göstermesi gerekmektedir.

Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Rakip analizi yaparken işletmelerin belirli unsurları göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekir.

 • Rakip belirleme süreci
 • Rakip inceleme
 • Rakiplerin güçlü yönlerini belirleme
 • Rakiplerin zayıf yönlerini belirleme

Rakip analizi yapmak için markaların önemsemesi gereken süreçlerdir.

Rakip Belirleme Süreci

Rakip analizi yaparken markaların ilk olarak aynı sektörde faaliyet gösterdikleri rakipleri belirlemesi gerekir. Rakip belirleme sürecinde markalar rakiplerini belirlerken hem büyüklük hem de yetkinlik bakımından bir belirleme çalışması yapması gerekir. Rakipler belirlenirken işletmelerin hem aynı sektörde faaliyet gösterdikleri büyük rakipleri hem de küçük rakipleri tespit etmesi gerekmektedir.

Rakiplerinizi İnceleyin

Aynı sektörde faaliyet gösterdiğiniz rakipleri belirledikten sonra her rakibinizi analiz etmeniz gerekecektir. Analiz faaliyetlerini yürütürken de yalnızca rakiplerinizin e-ticaret sitesine odaklanmamanız gerekmektedir. Bu noktada her markanın rakiplerini her yönü ile incelemesi önemlidir.

 • Rakiplerin ürünleri
 • Ürün fiyatlandırma stratejileri
 • SEO Stratejileri ( anahtar kelimeler, backlinkler, içerikler vb.)
 • Rakiplerin e-ticaret siteleri
 • Sosyal medya çalışmaları
 • Sosyal medya reklamları
 • Google reklamları

Gibi önemli noktalar bağlamında rakiplerinizi incelemeniz ne yapıp yapmamanız gerektiğine karar vermenize yardımcı olacaktır.

Rakiplerinizin Güçlü ve Zayıf Yönlerini Belirleyin

Aynı sektörde faaliyet gösterdiğiniz rakiplerin bir bölümü güçlü stratejiler geliştirmektedir. Bu stratejilerin ne olduğunu tespit etmek de sizlerin strateji geliştirme sürecini kolay yönetmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle rakiplerinizi incelerken seo, e-ticaret sitesi tasarımı, sosyal medya paylaşımları, reklamlar gibi alanlarda rakiplerinizin en iyi çalışmalarını belirleyin. En iyi çalışmaların yanı sıra rakiplerinizin neleri kötü yaptığını da tespit edin.

Kendi Stratejinizi Geliştirin

Rakiplerinizi belirledikten ve rakip analizi yaptıktan sonra kendi stratejinizi geliştirmeniz gerekir. Kendi stratejinizi geliştirirken de rakiplerinizin zayıf yönlerine oynayacak ve onların zayıf yönlerinde markanızı geliştirecek bir strateji belirlemeye özen gösterin. Bu tür bir çalışma sayesinde rakip analizinden tam anlamı ile yararlanabilir ve markanızı rakiplerinizden bir adım öteye taşıyabilirsiniz.