5 Maddede Opencart’ta Güvenlik

Opencart, sadece bir e-ticaret yazılımı olmasından ötürü güvenlik önlemlerine site yöneticisinin hakim olması gereklidir. Sunucunun güvenliği, ödeme yöntemlerindeki doğruluk, gönderim işlemlerinde aksaklıkların yaşanmaması, DDOS veya hacker saldırılarına karşı önlem alabilmek site yöneticisinin sorumluluğundadır. Elbette Opencart gibi açık kaynak kodlu, modül eklenebilen, temalarda değişiklik yapılabilen ve özelleştirilebilen sistemler için bazı güvenlik önlemleri de bulunmaktadır.

Yükleme Klasörünü Silmek

Yükleme klasörünün silinmesi Opencart tarafından standart olarak önerilir. Bu önerinin nedeni yükleme klasöründen sitenin baştan kurulabilme ihtimalidir. Bu işlem de sunucunuza aşırı yük binmesine neden olur.

Yönetici Klasörünü Şifreleme

Yönetici klasörü hayati bilgilerin olduğu bir klasördür. Bu klasör, hackerlar veya mağazanıza erişmiş kişiler tarafından açıldığında değerli bilgilere erişebilir.

Sunucu Şifresi Belirleme

Sunucu şifreleri, dışarıdan kişilerin veya erişim izni verdiğiniz kullanıcıların sunucuyla arasına duvar ören bir işlemdir. Bu şifre sayesinde sunucunun ana dizinlerine erişim diğer kişilere kısıtlanır. Teknik destek yetkililerine şifre verildikten sonra hemen değiştirilmelidir.

Admin Paneline İki Aşamalı Giriş

İki aşamalı girişler artık oldukça popüler. Bu giriş yöntemiyle e-postanıza veya cep telefonunuza gelen sms sayesinde admin paneline giriş yapabilirsiniz. İki aşamalı giriş modüllerini satın alabilirsiniz.

Sunucu ve Hosting Firmasını İyi Seçin

SQL açıkları bulunan bazı firmaların verdiği sunucu desteklerine itibar etmeyiniz. Daima sektörde bilinen ve sunucu konusunda söz sahibi firmalarla çalışın.

Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *