Opencart Modülleri İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

E-ticaretin popülerliğinin her geçen gün artmasıyla beraber bu alanda hizmet veren birçok firma ortaya çıktı. Gerek entegrasyon firmaları gerekse e-ticaret alt yapısı sağlayan firmalar bu alanda ilk karşımıza çıkan firmalar arasında yer alıyor. Bu yazımızda sizler için e-ticaret alt yapısı olarak hizmet veren Opencart hakkında bilgi vereceğiz.

Opencart Nedir?

Opencart, e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişilerin faydalanabileceği açık kaynak kodlu bir e-ticaret yazılımıdır.  Opencart’ı kullanarak e-ticaret sitesi açmak isteyen kişilerin bu alt yapı PHP tabanlı bir alt yapı olduğu için az da olsa yazılım bilgisi olmalıdır.

Opencart e-ticaret alt yapısını kullanmak her ne kadar ücretsiz olsa da genellikle bakıldığında bu altyapının her şeyi karşılamadığı görülmektedir. Örneğin e-ticaret sitelerinde bulunması gereken modüllerin hepsi tek tek sisteme entegre edilmeli ve bazıları ücret karşılığında satın alınmalıdır. Gelin hep beraber opencart modülleri nelermiş bakalım.

Opencart Modülleri

E-ticaret sitelerinde olması gereken modüller genellikle bir e-ticaret sitesinin entegreli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Opencart modülleri de e-ticaret sitenizin birçok sistemle entegreli bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Opencart modülleri şunlardır;

  • Opencart Kargo Modülü
  • Opencart Hızlı Ürün Ekleme Modülü
  • Opencart Toplu Resim Yükleme Modülü
  • Opencart Ödeme Modülü
  • Opencart Seo Modülü

Gibi modüller opencart ile e-ticaret sitesi açan kişiler tarafından en çok tercih edilen modül türleridir. Gelin şimdi hep beraber opencart modüllerini tek tek inceleyelim.

Opencart Kargo Modülü

E-ticarette kargo entegrasyonunun bulunması her e-ticaret sitesi için oldukça önemlidir. Çünkü bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapan her kullanıcı kargo takibini yapmak istemektedir. Opencart ile e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişilerin tercih etmesi gereken ilk modüllerden birisi Opencart Kargo Modülüdür.

Opencart Kargo Modülünü, Opencart geliştirici sayfasında bulabileceğiniz gibi bir yazılımcı ile çalışarak kendiniz geliştirtebilir veya daha önce bu modülü yapan birinden satın alabilirsiniz.

Opencart Hızlı Ürün Ekleme Modülü

E-ticaret ile uğraşan kişilerin ilk olarak dikkat etmesi gereken şeylerden birisi de ürün eklemedir. Bir e-ticaret sitesinde ürün sayısı ne kadar fazla olursa yapılacak olan satışların sayısı da o kadar artacaktır. Opencart hızlı ürün ekleme modülü sizleri tek tek ürün eklemekten kurtaracak ve e-ticaret sitenize hızlı bir şekilde ürün eklemenizi sağlayacak bir modüldür.

Opencart hızlı ürün ekleme modülleri birçok geliştirici tarafından geliştirilmiş ve satışa sunulmuştur.

Opencart Toplu Resim Yükleme Modülü

Opencart ile e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişilerin dikkat etmesi başka bir konu ise ürün fotoğraflarıdır. Çünkü e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan herkes ilk olarak satın alacağı ürünün fotoğraflarına bakmakta ve buna göre ilgili ürünü satın almayı tercih etmektedir. Bu nedenle ürünlerinizin fotoğraflarında iyileştirmeler yapmanız oldukça önemlidir.

Opencart toplu resim yükleme modülü genellikle bir e-ticaret sitesine çoklu resim ekleme özelliğini getiren bir modüldür ve bu modül e-ticaret sitesi sahiplerini tek tek ürün yüklemekten kurtarmakta ve zaman kazandırmaktadır.

Opencart Ödeme Modülü

Opencart ile kurulan e-ticaret sitelerinde kullanılması gereken başka bir modül ise ödeme modülleridir. Çünkü ödeme modülleri olmadan sanal pos entegrasyonu yapmanız imkansızdır. Bu nedenle e-ticaret sitenizden tahsilat almak için opencart ödeme modülünü sitenize eklemeniz oldukça önemlidir.

Opencart Seo Modülü

E-ticaret siteleri için gerekli olan en önemli modüllerden birisi de SEO Modülleridir. Çünkü e-ticaret sitelerinin seo optimizasyonu yapması satışlarını arttırmak için oldukça önemlidir. Opencart Seo modülleri ürünlerinizin seo ayarlarını yapmanızı kolaylaştırmakta ve bununla beraber toplu bir şekilde seo çalışmaları yapmanıza olanak sağlamaktadır.

Sizler de opencart ile kurduğunuz e-ticaret sitenizde opencart seo modülünü kullanmaya önem vermelisiniz.

Opencart her ne kadar ücretsiz bir e-ticaret yazılımı olsa da içerisinde bulunması gereken modüller için ücret ödenmesi gerekmektedir ve bu da maliyetlerinizi arttırmaktadır. Bununla beraber modüller e-ticaret sitenizi yavaşlatacağı için de e-ticaret sitenize gelen kullanıcıların sitenizi terk etme oranı bir hayli artacaktır.