Marka Adı Nasıl Seçilir?

İnternetten ürün ve hizmet satışı yapacak olan kişi ve işletmelerin önem vermesi gereken unsurların başında marka adı yer almaktadır. Çünkü marka adı seçimi profesyonel bir şekilde yapılmadığı takdirde işletmelerin başarılı olması imkansızlaşmaktadır. Bu nedenle bir marka yaratmak isteyen herkesin önem verdiği konuların başında marka adı seçimi yar almaktadır.

Marka adı belirlerken kişi ve işletmelerin önem vermesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. Akıcılıktan akılda kalıcılığa kadar olan her unsur marka ismi belirlerken dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında bulunmaktadır.

Marka Adı Nasıl Seçilir adlı bu yazımızda yeni bir marka yaratmak isteyen kişi ve işletmeler için marka adı seçiminden bahsedeceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve markanızın ismini nasıl belirleyeceğinize karar verebilirsiniz.

Marka İsminde Önemli Unsurlar

Yeni bir marka yaratmak istiyorsanız önem vermeniz gereken birçok konu olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

  • Akılda kalıcılık
  • Özgünlük
  • Domain
  • Sosyal Medya Hesapları

Her kişi ve işletmenin marka adı seçerken önem vermesi gereken başlıca konular arasında yer almaktadır. Gelin şimdi hep beraber bu unsurlara daha detaylı bir şekilde göz atalım.

Akılda Kalıcılık

Marka yaratmak isteyen her kişi ve işletmenin önem vermesi gereken ilk unsur akılda kalıcılık olmalıdır. Çünkü bir marka ismi ne kadar hatırlanabilir olursa hedef kitlenize ulaşmanız ve onlar tarafından hatırlanmanız o kadar kolaylaşmaktadır. Aksi halde akılda kalıcı marka isimleri belirlemezseniz hedef kitlenizin sizi hatırlaması zorlaşmaktadır. Bu da aslına bakıldığında zamanla müşteri kaybetmenize neden olmaktadır.

Bu nedenle marka adı seçmek isteyen her işletmenin akılda kalıcı marka adı seçimi yapabilmesi için – ve sayı gibi özel karakterlerden uzak durması gerekir. Bununla beraber kişi ve işletmelerin marka adı seçiminde akıcılığı ve kolay söylenebilirliği de önemsemesi gerekmektedir.

Özgünlük

Marka adı seçmek isteyen herkesin önem vermesi gereken bir diğer konu da özgünlüktür. Çünkü bir marka isminin özgün olması markanıza değer yaratacaktır. Aksi halde özgün olmayan marka isimleri hem sizleri değersizleştirecek hem de patent konusunda problemler yaşamanıza neden olacaktır. Bu nedenler marka ismi seçerken özgünlüğe önem vermeniz gerekmektedir.

Özgün bir marka ismi bulmak için de bu noktada yapabileceğiniz bazı çalışmalar bulunmaktadır. İlk olarak rakiplerinizi ve diğer sektörlerdeki firmaları incelemeniz önemlidir. Burada ne tür isimler ile markalar yaratıldığını gözlemlemeniz marka ismi seçmenizi kolaylaştıracak unsurlar arasında yer almaktadır.

Domain’in Kullanılabilirliği

Günümüzde her marka yavaş yavaş internet üzerinde yerini almaya başlamıştır. Markalar internete adım atarken çoğu zaman bir internet sitesi kurmaktadır. Bu noktada internet sitesi kurmak isteyen markaların ise kendi marka isimleri ile site kurmayı istediği bilinmektedir.

Bu nedenle marka ismi seçerken her kişi ve işletmenin domain araştırması yapması gerekir. Çünkü kullanılan bir domain ile marka ismi yaratmak kişi ve işletmelerin özgünlüğünü ve güvenilirliğini olumsuz etkiler. Bu yüzden marka ismi seçmeden domainleri incelmeniz oldukça önemlidir. Böylece kullanacağınız marka ismine daha kolay bir şekilde karar verebilir ve marka güvenilirliğinizi tehlikeye atmaktan kurtulabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesapları

Günümüzde markalar internet sitelerini hayata geçirdikten sonra hedef kitlelerine ulaşmak ve satışlarını arttırmak için sosyal medya platformlarını da kullanamaya devam etmektedir. Bu noktada sosyal medya hesaplarının marka adı ile yaratılması işletmelerin güven kazanmasını sağlamaktadır.

Bu nedenle marka ismi seçme sürecinde isimler araştırılırken her markanın sosyal medya hesaplarının kullanılabilirliğini göz önünde bulundurması ve buna uygun bir marka adı yaratması gerekmektedir. Aksi halde hedef kitlenize güven vermeniz zorlaşacaktır.