Karadağ’da iş kurma oldukça popüler bir konu haline geldi. Karadağ’da şirket kurmak adımından sonra, bireyler bir yıllık oturum izni alabilirler ve beş yılın sonunda bu oturum iznini süresiz oturum iznine dönüştürebilirler. Bu nedenle son dönemlerde şirket kurmak isteyen kişiler 2025 yılında Avrupa Birliği’ne girme ihtimali olan Karadağ’da şirket kurmaya yöneliyor. Bazı kişiler bu süreci hızlıca tamamlarken bazıları ise yardıma ihtiyaç duyuyor.

Karadağ’da şirket kurmak adlı bu yazımızda sizlere Karadağ hakkında bilgi vereceğiz ve ardından Karadağ’da şirket nasıl kurulur sorunuza yanıt vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve böylece Karadağ’da şirket kuruluşu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Karadağ Hakkında Bilgiler

Avrupa’nın güneydoğusunda, Balkanların Adriyatik kıyısında bulunan bir ülke olan Karadağ, kuzeyde Bosna-Hersek, kuzeydoğuda Sırbistan, doğuda Kosova, güneydoğuda Arnavutluk, batıda ise Hırvatistan ve Adriyatik Denizi ile komşudur. Başkenti ve en büyük şehri Podgorica, ülke topraklarının %10,4’ünü ve nüfusun %29,9’unu kapsamaktadır.

Karadağ’da Kurulacak Şirket Türleri

Karadağ'da Şirket Kurma

Karadağ’da şirket kurmak isteyen kişi ve işletmeler belirli şirket türlerini kurabilmektedir. Karadağ’da kurulacak şirket türleri şunlardır:

 • Limited Şirket
 • Anonim Şirket
 • Yabancı Şirket Şubesi

Sizler de bu şirket türlerinden birisini seçebilir ve Karadağ’da şirket kurma başvurusu yaparak şirket kuruluşunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Karadağ’da Şirket Kurmanın Avantajları

 • Karadağ, vergi avantajlarıyla tanınan ülkelerden biridir. Şirketler için kurumlar vergisi oranı oldukça düşüktür ve kişisel gelir vergisi de rekabetçi seviyelerdedir.
 • Karadağ, yabancı yatırımcılar için dostane bir iş ortamı sunar.
 • Karadağ’da şirket kurmak, bürokrasi ve prosedürlerin kolaylığıyla bilinir. Kuruluş süreci hızlı ve düzenlidir.
 • Karadağ, genel olarak ekonomik istikrarı olan bir ülkedir. Bu da işletmeler için güvenli bir ortam sağlar ve uzun vadeli yatırımları teşvik eder.
 • Karadağ’ın coğrafi konumu, Avrupa ile Balkanlar arasında stratejik bir konumda bulunmasını sağlar. Bu, işletmeler için Avrupa pazarına kolay erişim sağlar.

Karadağ’da şirket kurmanın bu avantajlarından yararlanmak için sizler de Karadağ’da şirket kuruluşu gerçekleştirebilirisiniz.

İlginizi Çekebilir: Local SEO Nedir

Karadağ’da Şirket Nasıl Kurulur?

Karadağ'da Şirket Kuruluşu

Karadağ’da şirket kurmak isteyen kişi ve işletmelerin tamamlaması gereken belirli adımlar bulunur. Sizler de aşağıdaki adımları tamamladıktan sonra Karadağ’da şirket kurabilirsiniz.

 • Karadağ’da şirket kurarken, bir limited şirket (DOO) veya anonim şirket (AD) türlerinden birini seçin.
 • Karadağ’da kuracağınız şirket için bir isim belirleyin ve bunun ticaret siciline kayıtlı olup olmadığını öğrenin.
 • Şirketinizin ana sözleşmesini hazırlayın.
 • Şirketinizin hisse sermayesi yatırımını tamamlayın.
 • Ana sözleşme, şirket kuruluş kararı, kurucu ortakların kimlik belgeleri gibi şirket kurucu belgelerini hazırlayın.
 • Şirketinizin kuruluşunu resmileştirmek için Karadağ Ticaret Sicili’ne başvurun.
 • Şirketinizin vergi siciline kaydını yapın.
 • Şirketiniz için bir banka hesabı açın.

Karadağ’da şirket kurmak için bu adımları tamamlayabilir ve şirketinizi aktif bir hale getirebilirsiniz.

Karadağ’da Şirket Kuranlar Oturum Alabilir mi?

Karadağ’da bir şirket kuranlar oturum izni alma hakkına sahiptirler. Tipik olarak, şirket kuruluşuyla birlikte oturum izni yaklaşık olarak 1 yıl olarak verilir ve bu iznin yenilenmesi gerekebilir. Karadağ’da kurulan şirketler, 5 yıl boyunca faaliyet gösterdikten sonra süresiz oturum izni başvurusunda bulunma imkanına sahiptirler.

Karadağ’da Şirket Kurma Maliyeti

Karadağ’da bir şirket kurmanın maliyeti birkaç faktöre bağlı olarak değişebilir. Bunlar arasında seçtiğiniz şirket türü, sermaye gereksinimleri, danışmanlık hizmetleri, vergiler ve diğer yasal gereksinimler yer alır. Bu nedenle Karadağ’da şirket kurmak isteyen kişi ve işletmelerin ilk olarak kuracakları şirket türüne karar vermesi ve ardından net bir şekilde şirket kurma maliyetinin belirlenmesi için Karadağ’daki danışmanlık firmaları ile görüşmesi gerekir. Bu adımları tamamladıktan sonra Karadağ’da kolayca şirket kurulabilir.