İnternetten Satılması Yasak Olan Ürünler Listesi

E-ticaret sektöründe markaların internetten satabileceği birçok ürün grubu varken satamayacağı ürün grupları da bulunmaktadır. E-ticaret firmalarının internetten satamayacağı ürünlere ise internetten satılması yasak olan ürünler adı verilmektedir. Bir e-ticaret firması bu ürün ve hizmetleri satmak istediği takdirde ise cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Bu nedenle internetten sattıkları ürün ve hizmetler yüzünden ceza yemek istemeyen e-ticaret firmalarının satışı yasak olan ürünlerden uzak durması gerekmektedir.

İnternetten Satılması Yasak Olan Ürünler Listesi adlı bu yazımızda internetten satış yapmak isteyen kişi ve işletmelerin internetten satamayacakları ürünler hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve satılamayacak ürünleri öğrenebilirsiniz.

Sahte ve Taklit Ürünler

İnternetten satışı yasak olan ürünler dendiğinde ilk akla gelen ürünler sahte ve taklit ürünlerdir. Genellikle günümüzde birçok kişi ve işletme sahte ürün satışı yapıyor olsa da bu ürünlerin satıldığı tespit edildiği takdirde markalar hem telif hakkı ödeyecek hem de cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalacaktır.

Dinleme Cihazları ve Gizli Kamera

Özel hayatın gizliliği oldukça önemlidir ve bu nedenle internetten satılması yasak olan ürünler arasında dinleme cihazları ve gizli kamera gibi ürünler de bulunmaktadır. Bu ürünlerin satışı direk kişilerin özel hayatın gizliliği ilkesini ihlal etmelerine neden olduğu için yasaklanmıştır.

Kilit Açıcılar

Genellikle hırsızlık vakalarına neden olabilecek ürün grupları arasında yer alan kilit açıcıların da internetten satılması yasaklanmıştır. Bu ürün ve hizmetleri satan kişiler tespit edildiği takdirde büyük cezalar ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Numaralı Gözlük ve Lensler

İnternetten satılması yasak olan ürünler arasında numaralı gözlük ve lensler de yer alıyor. Numaralı gözlük ve lenslerin yanlış kullanılması bireylerin göz problemleri ile karşı karşıya kalmasına ve sağlıklarının tehdit altına girmesine neden oluyor. Bu yüzde e-ticaret siteleri ve e-ticaret pazaryerleri üzerinden satılamayacak ürünler arasında bu ürün grupları da yer alıyor.

İşitme Cihazları

Genellikle sağlık ile ilgili olan ürün ve hizmetler kişinin muayenesi ve tedavisi sonrasında verilen ürünlerdir. Bu nedenle kişilerin işitme problemlerini çözen işitme cihazlarının da reçeteli bir şekilde satılması gerekmektedir.

Alkollü İçecekler

İnternetten satışı yasak olan ürünler arasında alkollü içecekler de yer almaktadır. Genellikle farklı ülkelerde internetten alkol satışı yasal olsa da ülkemiz kanunları söz konusu olduğunda Türkiye’de e-ticaret yapan kişilerin alkol ve alkollü ürünleri satması yasaklanmıştır.

Promosyon Ürünleri

Genellikle markalar, marka bilinirliği yaratmak için kendi promosyon ürünlerini yaratmakta ve bunları kişilere hediye olarak dağıtmaktadır. Müşteri sadakatini promosyon ürünler ile artırmak isteyen markaların bu ürün ve hizmetleri internetten satışa sunması yasaktır. Yani kısacası ülkemiz kanunları gereğince kişi ve işletmelerin internet üzerinden promosyon ürünleri satması mümkün değildir.

Hayvan Haklarını İhlal Eden Ürünler

Ülkemizde son dönemlerde hayvan haklarına verilen önem artış göstermektedir. Bu nedenle çıkarılan yasalar ve yapılan düzenlemeler sonrasında internetten satılması yasak olan ürünler listesinde hayvan haklarını ihlal eden ürünler de yer almıştır.

Zayıflama Tabletleri

Bireyler kilo vermek için son dönemlerde zayıflatıcı ilaçlara ve tabletlere yöneliyor olsa da bu oldukça riskli bir ürün grubudur. Bu nedenle yapılan düzenlemeler sonrasında e-ticaret siteleri üzerinden satılması yasak olan ürünler arasına zayıflama tabletleri de girmiştir. Artık hiçbir e-ticaret sitesi üzerinden kişilerin zayıflamaya yardımcı olacak tabletleri satması mümkün değildir.

Kişilerin sağlığını tehdit edebilecek ürünler arasında yer alan zayıflama tabletlerinin satılması durumunda ise kişi ve işletmeler büyük cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilecektir