İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?

İşlerini dijital ortama taşımak isteyen kişi ve işletmelerin bir site sahibi olması gerekmektedir. Genellikle internet siteleri amacına ve hedeflerine göre farklılık göstermektedir ve her site türünün kuruluş şekli birbirinden farklılaşmaktadır. Fakat bir site kurmak isteyen kişilerin temel ihtiyaçlarının aynı olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

Site kurmak isteyen kişiler için hazırladığımız İnternet Sitesi Nasıl Kurulur adlı bu yazımızda sizlere internet sitesi kurmak hakkında önemli bilgilerden bahsedeceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyerek site nasıl kurulur sorunuza yanıt bulabilir ve işletmeniz için bir site açabilirsiniz.

Açmak İstediğiniz Site Türüne Karar Verin

İnternet sitesi kurmak istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken şeylerden birisi açmak istediğiniz site türüne karar vermek olmalıdır. Çünkü internet sitesi kurma yöntemleri site türlerine göre farklılık göstermektedir.

 • Kurumsal web siteleri
 • E-ticaret Siteleri
 • Bloglar

İnternette en çok kurulan site türleri olarak bilinmektedir. Sizler de bu site türleri arasından açmak istediğiniz site türüne karar verebilir ve internet sitenizi kurabilirsiniz.

Domain Satın Alın

İnternet sitesi kurmak isteyen kişilerin ilk ihtiyacı olan şeylerden birisi domainlerdir. Domain, sitenizin internetteki adına verilen isimdir ve domain seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken şeyler bulunmaktadır.

 • Domain uzunluğu 5– 13 karakter arasında olmalıdır.
 • Domainler özgün olmalıdır.
 • Domaininiz akılda kalıcı olmalıdır.

Sizler de bunları göz önünde bulundurarak domain seçiminizi yapabilir ve internet sitesi kurmak için ilk adımınızı atabilirsiniz.

Hosting Satın Alın

İnternet sitesi kurarken kullanacağınız alt yapıyı ve sitenize dair dosyaları barındırmanız gereken bir hosting satın almanız gerekmektedir. Çünkü sitenize ait veriler ve bilgilerin büyük bir bilgisayarda barındırılması gerekmektedir. Bu nedenle site kurmadan önce hosting satın almanız gereklidir.

Hosting alırken;

 • Hosting firmanızın referansları
 • Hosting hızı
 • E-mail Adresleri
 • Web alanı
 • SSL Sertifikaları

Gibi birçok konuyu göz önünde bulundurabilir ve doğru hosting firması seçimi yapabilirsiniz. Böylece sitenizin kesintisiz hizmet vermesini sağlayabilirsiniz.

E-ticaret Yapacaksanız E-ticaret Alt Yapılarını Kullanın

E-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız önem vermeniz gereken konulardan birisi de e-ticaret alt yapıları olmalıdır. Çünkü kurumsal siteler, bloglar ya da haber sitesi gibi site türlerinde tercih edeceğiniz hostingler e-ticaret siteleri ile aynı değildir. E-ticaret sitelerinde genellikle daha yoğun işlem hacmi olduğu için e-ticaret yapacak kişiler kendileri hosting almak istediğinde daha büyük hostinglere yönelmektedir.

E-ticaret sitesi kurmak için domain, hosting gibi satın alımlar yapmak yerine birçok işletme e-ticaret alt yapıları ile çalışarak ücretsiz domain ve hosting hizmetinden yararlanmaktadır. E-ticaret alt yapılarının kolaylığı sayesinde işletmeler e-ticaret sitesi kurulumlarını hızlı bir şekilde tamamlamakta ve anında internetten satış yapmaya başlamaktadır.

Sizler de online alışveriş sitesi kurmak istiyorsanız ilk olarak e-ticaret alt yapılarını araştırmalı ve bu alt yapıları karşılaştırarak bir seçim yapmalısınız. Böylece güvenilir bir e-ticaret sitesi kurabilir ve internetten satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Sitenizi Tasarlayın

İster kurumsal web sitesi isterseniz blog isterseniz de e-ticaret sitesi açacak olun. Her türünde site tasarımı yapmanız oldukça önemlidir. İnternet Sitesi kurma işlemleri sonrasında yapacağınız site tasarım çalışmalarında şunları göz önünde bulundurabilirsiniz;

 • Sitenizin responsive olmasına önem verin.
 • Sitenizde kullanacağınız görsel ve videoları profesyonel bir şekilde hazırlayın.
 • Sitenizi seo uyumlu olarak tasarlamaya önem verin.
 • Site tasarımı yaparken kullanıcı deneyimini ön planda tutun.
 • E-ticaret sitesi açacaksanız tüketicilere güven veren bir e-ticaret sitesi tasarımı yapmaya çalışın.

Böylece site tasarımı yaparken hem yeni teknolojilere adapte bir site tasarımı yapabilir hem de sitenizin güven vermesini sağlayabilirsiniz. Bunları göz önünde bulundurarak sizler de kolay bir şekilde internet sitesi kurma işlemlerinizi yapabilirsiniz.